مجله تک فرش

فرش مراکشی و تاثیر چشمگیرش در دکوراسیون منزل

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
فرش های مراکشی , تاریخچه و معرفی آن ها
 • فهرست مطالب

  شاید شما هم در مورد فرش های خوب مراکشی شنیده باشید که با جذابیت فوق العاده از خانه ها ، هتل ها ، استراحتگاه ها ، رستوران ها و فضاهای اداری استفاده می شود اما آیا می دانید آنها چه هستند و کجا ساخته می شوند؟

  پیش از آنکه به معرفی طرح های مراکشی بپردازیم، جالب است کمی درمورد تولید این فرش ها در مراکش بدانیم تا ارزش آن را بیشتر درک کنیم. شیفتگی نسبت به فرشهای شرقی در جهان غرب به قرن پانزدهم و شانزدهم برمی گردد. 

  فرش های آناتولی و قفقاز در نقاشیهای هولبین ، لوتو و سایر نقاشان برجسته دوره رنسانس ظاهر شده اند. فرش های مراکشی تا چندی بعد از آن هم وارد بازار اروپا نشدند. این لوکوربوزیه بود که برای اولین بار از آثار عشایر بربر در برخی از طرح های معتبر خود استفاده کرد. 

  امروزه فرش های بربر به عنوان جدیدترین طرح های دکوراسیون منزل استفاده می شوند و به دنیای مدرن راه یافته اند.

  فرش مراکشی چیست ؟

  فرش مراکشی به بافت ها ، فرش ها و منسوجاتی گفته می شود که به طور سنتی در مراکش با دست بافته می شده اند.

  از زمان پارینه سنگی فرشها توسط مردم بومی مراکش بافته می شده است. به طور سنتی ، فرشهای مراکشی به جای کاربردهای تزئینی ، توسط مردم قبیله بافته شده است. 

  فرشهای مراکشی قرن بیستم به طور گسترده ای در غرب جمع آوری می شوند و تقریباً همیشه توسط قبیله هایی که به دنبال آموزش رسمی هنری نیستند و از آن برخوردار نیستند ، بافته می شود.

  ولی حتی اگر این هدف اصلی آنها در مراکش باشد ، بسیاری از مردم در سراسر جهان از جمع آوری و تزئین با آنها لذت می برند.

  فرش مراکشی چیست ؟!

  تاریخچه فرش مراکشی ؟

  در قلمرو تاریخی که ملت مدرن مراکش را در بر می گیرد ، سنت فرش سازی تقریباً به قدمت هر جای دنیا است. تصویب زود هنگام فرش بافی توسط مراکشی های بومی مطمئناً تا حد زیادی به دلیل آب و هوای متمایز منطقه است.

  فرشهای مراکشی ممکن است بسیار ضخیم و دارای انبوهی از سنگین باشند ، و این امر برای کوه های اطلس پوشیده از برف مفید است. یا ممکن است صاف بافته شده و سبک باشند تا متناسب با آب و هوای گرم صحرای صحرا باشد. 

  قبایل کوچ نشین مراکشی و بربر از این فرشهای توده ای ، گره ای و تخت بافته شده به عنوان روتختی و حصیر خواب و همچنین برای زینت کردن خود و کفن های کفن و دفن استفاده می کردند. 

  بعضی از این فرش ها به عنوان پتو زین نیز استفاده می شد. طرح هایی که بیشتر در فرشهای مراکش ظاهر می شوند ، سنتی و باستانی هستند که از بافنده به بافنده منتقل می شوند.

  تاریخچه فرش مراکشی

  در جای دیگر مراکش ، اکثر شهرهای بزرگ سبک یا ویژگی طراحی منحصر به فردی دارند که فرش های آنها را از هم متمایز می کند. شاید مهمترین شهر تولید کننده فرش در مراکش Fes باشد. این شهر در دوران سلطنت مارینید در قرن سیزدهم به دوران طلایی خود رسید. 

  در آن زمان ، شهر بیش از صد کارگر رنگ آمیزی و هزاران استودیوی صنعتگری گلدوزی واقع در مدینه شهر بود. پایتخت ساحل ، رباط ، به خاطر فرشهای بافته شده با عناصر گل و الماس شکل ، نقوش ترکی و زمینی کاملاً برهنه مشهور است.

  فرشهای مراکشی با محبوبیت زیادی در غرب با طراحان مدرن قرون وسطایی مانند لوکوربوزیه روبرو شدند ، که فرشهای ضخیم و پر بربر را با مبلمان زیبا و طراحی شده خود ست کرد. بسیاری از این فرشهای بربری توسط مردم بنی اورین از کوههای Rif در نزدیکی Taza بافته می شود.

  تاریخچه فرش مراکشی

  رنگ ها از سایه های خنثی تا سایه های متفاوتی متفاوت هستند ، با طرح هایی از اشکال هندسی مرتب گرفته تا یک الگوی رسا و فرم آزاد تر. بخشی از جذابیت مدرنیست ها ابتدایی بودن فرش ها بود. 

  برخلاف فرشهای سنتی عتیقه شرقی که در دکوراسیون داخلی غربی یافت می شود ، زیبایی کمی در مورد این فرش ها وجود دارد ، با این وجود کاملاً با تزئینات مدرنیستی متناسب است. 

  فرشهای قدیمی و عتیقه مراکشی امروزه به دلیل انعطاف پذیری تزئینی و قیمت مناسب در مقایسه با سایر سبک های فرش های عتیقه ، بسیار محبوب هستند.

  ترکیب فرش مراکش اغلب به طور کلی به هنگام تولد یا باروری اختصاص دارد. در بسیاری از فرش ها ، توالی نقوش نشان دهنده روند یک واقعه است.

  برای بافت فرش های مراکشی از چه الیافی استفاده میشود ؟

  فرش های بربری مراکش از پشم گوسفند خالص در توده ها و ضخامت های مختلف متناسب با منطقه بافته می شود. فرشهای پرتاب کننده مراکشی که با یک توده ضخیم تر ساخته شده اند ، در منطقه کوه های اطلس سرد و برفی استفاده می شوند. 

  فرشهای تخت سبک تر مراکشی برای آب و هوای گرم دسر صحرا ایجاد شده است. هر پوشش کف از 2 هفته تا 6 ماه طول می کشد (بسته به اندازه و پیچیدگی) بافتن با دست ایجاد یک شاهکار منحصر به فرد بر روی دستگاه بافندگی. 

  هر قالیچه منطقه مراکش اصیل است و در نوع خود یک نوع فرش محسوب می شود. این ملیله ها به طور سنتی توسط زنان ساخته می شود که در داستان زندگی خود از نمادین استفاده می کنند. امروزه بسیاری از فرش های مراکشی نیز با استفاده از انواع مواد مانند نایلون و الیاف الفین به علاوه پشم به صورت انبوه تولید می شوند. 

  برای بافت فرش های مراکشی از چه الیافی استفاده میشود ؟

  فرش های مراکشی قابل شستشو هستند؟

  فقط در چند مرحله ساده می توان از فرشهای مراکشی مراقبت کرد. در اینجا یک آموزش سریع در مورد نحوه شستن این فرش ها بدون هیچ مشکلی آورده شده است :

  مرحله 1 : یک منطقه تمیز را برای شستن فرش ترتیب دهید. 

  مرحله 2 : فرش را بر روی بلندی آویزان کنید و به آن ضربه بزنید, این کار باعث میشود گرد و خاک و ذرات از روی فرش بریزند

  مرحله 3 : فرش را در قسمت تمیز شده بگذارید و آن را با آب خیس کنید. روی مواد شوینده لباس بپاشید و آن را با دستان خود به آرامی روی فرش بمالید و کف آن را روی سطح خود ایجاد کنید. 

  مرحله 4 : فرش را کاملاً با مواد شوینده با آب بشویید. 

  مرحله 5 : کف را از بیرون آویزان کنید تا زیر نور آفتاب خشک شود. آن را با خشک کن دستگاه خشک نکنید.

  انواع مختلف فرش مراکشی کدامند؟

  انواع مختلف فرش مراکشی کدامند؟

  هر قالیچه عطر و طعم منحصر به فرد قبایل مختلف مراکش را نشان می دهد. آب و هوای منطقه ای و دسترسی به مواد چیزی است که استعداد استثنایی آنها را نشان می دهد. 

  در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد محبوب ترین سبک های بافندگی قبایل مراکش و اینکه آنها چگونه هر فرش را واقعاً از خود ساخته اند ، آورده شده است.

  1. فرشهای سبک آزیلال ( Azilal Rugs )

  فرشهای تک گره ای Azilal در کوههای مرتفع اطلس در استان مرکزی Azilal از طریق استفاده جسورانه از رنگ و الگوهای نمادین پیچیده ، داستانهایی را روایت می کنند. 

  اسطوره های اجداد با استفاده از تصاویر و نمادهای باستانی در منسوجات گنجانده شده است. 

  پایه فرش دستباف مراکشی معمولاً کرم ، عاجی ، سفید یا خنثی از پشم طبیعی استفاده شده همراه با پشم با رنگ روشن رنگ شده با گلها و پوشش گیاهی منطقه است. 

  اشکال هندسی بیشتر با شکوه و شمع سنگین چیزی است که Azilals معمولاً در فرش دستباف خود گنجانده است.

  اگر دوست دارید اتاقی را با نخ و ادویه بیشتر آرایش کنید ، فرش های آزیلال مناسب شما هستند.

  فرشهای سبک آزیلال

  2 . فرشهای سبک بوژاد ( Boujad Rugs )

  Boujad Rugs

  از رنگ های قرمز ، صورتی ، بنفش و نارنجی تیره به طور مرتب در قالیچه های بوژاد در منطقه جلگه های مرکزی استفاده می شود. 

  گره معمولی که قبایل بربر با گره محکم تری اجرا می کنند ، به پشم کمتری نیاز است. 

  این فرش ها به دلیل الگوهای هندسی با رنگ های ساخته شده از رنگ های طبیعی گل ، حنا ، توت و برگ معروف هستند. 

  آنها بسیار رنگارنگ و مرسوم ، مد روز هستند که ممکن است دوستان و همسایگان شما نیز یکی را بخواهند.

  3 . فرشهای سبک بنی اورین ( Beni Ourain )

  از تن رنگهای طبیعی کرم خاموش به طور سنتی در فرش های قبیله ای بن اورین در کوه های اطلس میانه استفاده می شود. سایه ها از سفید تا کرم به سبک تک رنگ هستند و به راحتی به خانه های مینیمال وام می دهند. 

  هر فرش بنی را می توان با خطوط و الگوهای هندسی سیاه یا قهوه ای تیره یافت. طراحی اغلب ناسازگار یا نامتقارن است و به آن شخصیتی شخصی و جذابیت بیشتری می بخشد. 

  بنیس کمیاب را می توان در رنگ های فیروزه ای و مات پیدا کرد. از طراحان مشهوری که عاشق استفاده از فرشهای بن مراکش بودند ، می توان به لوکوربوزیه و فرانک لوید رایت اشاره کرد. 

  این فرش ها بهترین گزینه برای کسانی است که ظاهری بی انتها و مد روز را دوست دارند.

  Beni Ourain Rugs

  4 . فرشهای سبک بنی مگولد ( Beni Mguild )

  فرشهای سبک بنی مگولد ( Beni Mguild )

  در فرشهای Beni Mguild با آب و هوای سردتر در منطقه اطلس میانه غربی از یک بافت مخمل خواب دار و ضخیم استفاده می شود. 

  فرش ها با استفاده از سایه های عمیق بنفش ، آبی ، قرمز و قهوه ای بر روی یک بافنده عمودی بافته می شوند. 

  آنها معمولاً با توجه به تغییرات فصلی با استفاده از قسمت مخمل خواب دار در ماه های سردتر و سطح صاف در ماه های گرم ورق می خورند. 

  اگر عاشق تطبیق پذیری هستید ، فرش Beni Mguild ممکن است مناسب شما باشد.

  مزایای فرش های مراکشی

  خب بعد از آنکه با تاریخچه , نحوه بافت , الیاف و انواع و اقسام سبک های مختلف فرش های مراکشی آشنا شدیم وقت آن رسیده تا کمی هم در مورد مزایای این فرش ها صحبت کنیم.

  1 : مناسب با هر نوع دکوراسیون

  فرش مراکشی به دلیل طراحی شیک و مدرن در عین حال کلاسیک آن می‌توان در هر دکوراسیونی استفاده کرد از خانه‌های شخصی تا هتل‌ها.

  2 : دوام و کیفیت بالا

  الیاف‌ های فرش مراکشی بسیار بادوام هستند چرا که نوع بافت و الیاف به کار رفته در این فرش باعث شده است تا کیفیت مطلوبی داشته باشد.

  مزایای فرش های مراکشی

  3 : شستشوی راحت

  وزن نسبتا سبک این فرش‌ها باعث می‌شود که در هنگام شستشو آن دچار مشکل نشوید و هم‌چنین الیاف این فرش براحتی تمیز می‌شود.

  4 : نرم و لطیف بودن

  الیاف طبیعی استفاده شده در این فرش باعث نرم و لطیف شدن این فرش شده است و همانطور که قبل‌تر هم بیان کردیم این فرش برای اتاق خواب و اتاق کودک بهترین هست. فرش‌ ماشینی مراکشی با وجود طراحی زیبا، رنگ‌های ملایم، قیمت و کیفیت مناسب می‌تواند انتخاب خوبی برای منزلتان باشد.

  پیشنهادهایی برای شما

  راستی، شماهم نظرتون رو در مورد سبک و فرش های مراکشی برامون در کامنت ها بنویسید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تلفن پشتیبانی 09338177908 | هر روز هفته از ساعت 8 صبح الی 18 پاسخ گوی شما هستیم

  فروشگاه اینترنتی تک فرش در سال 1394 و با هدف سهولت در خرید فرش ماشینی برای مردم نازنین ایران تاسیس شد , شما با ورود به تک فرش با انبوهی از طرح و نقش فرش ماشینی رو به رو خواهید شد و به راحتی می توانید فرش مورد نظر خود را مشاهده و خریداری نمایید . تک فرش, یک شهر فرش واقعی است که بواسطه حضور در شهر کاشان ( مرکز فرش ایران ) و همکاری را برندهای بزرگی همچون فرش محتشم , فرش لیلی , فرش برنتین , فرش مشهد اردهال , فرش داریوش , قالی سرام , فرش شاهکار صفویه , فرش شاهکار آریایی , فرش سبلان و … کاملترین ویترین فرش ماشینی را داشته باشد . شاید شما قصد داشته باشید برای فضای پذیرایی منزل خود فرش کلاسیک تهیه کنید و فرش های ماشینی با طرح های اصیل ایرانی را میپسندید پس فرش 1500 شانه , فرش 1200 شانه , فرش 1000 شانه , فرش 700 شانه و فرش های 500 شانه گزینه های خوبی برای شما هستند , و یا شاید به دنیال طرح های مدرن هستید و به فرش فانتزی مدرن علاقه مند هستید , از فرش طرح ترک , فرش چهل تکه ( پچ ورک )فرش آشپزخانه , فرش کهنه نما , فرش فرانسوی , فرش پرزبلند شگی , فرش مراکشی , گلیم , و گبه در سایت تک فرش دیدن کنید و طرح مورد را نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید و همچنین اگر قصد دارید برای اتاق فرزند دلبندتان فرشی خریداری کنید حتما سری به فرش اتاق کودک در سایت تک فرش بزنید و زیباترین طرح فرش ها را مشاهده کنید . از مزیت های مهم تک فرش می توان به : خرید مستقیم فرش از کاشان با قیمت کارخانه , ارسال رایگان به سراسر کشور, و 7 روز ضمانت بازگشت وجه در صورت نارضایتی اشاره کرد.ما در مجموعه‌ی تک فرش جهت رفاه خرید فرش، خرید اقساطی فرش را نیز به مشتریان ارائه می‌دهیم


  کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم تک فرش می باشد.    Copyright @2006 – 2022 Takfarsh.com