فرش های مراکشی , تاریخچه و معرفی آن ها

 

پیش از آنکه به معرفی طرح های مراکشی بپردازیم، جالب است کمی درمورد تولید این فرش ها در مراکش بدانیم تا ارزش آن را بیشتر درک کنیم.

شیفتگی نسبت به فرشهای شرقی در جهان غرب به قرن پانزدهم و شانزدهم برمی گردد. فرشهای آناتولی و قفقاز در نقاشیهای هولبین ، لوتو و سایر نقاشان برجسته دوره رنسانس ظاهر شده اند.

فرشهای مراکشی تا چندی بعد از آن هم  وارد بازار اروپا نشدند. این لوکوربوزیه بود که برای اولین بار از آثار عشایر بربر در برخی از طرح های معتبر خود استفاده کرد. امروزه فرش های بربر به عنوان جدیدترین طرح های دکوراسیون منزل استفاده می شوند و به دنیای مدرن راه یافته اند.

 

فرش های مراکشی , تاریخچه و معرفی آن ها

به طور کلی دو نوع فرش مراکشی وجود دارد: فرشهای ربات که از آتلیه ها و مغازه های کوچک در مراکز شهری مراکش عرضه می شوند و فرشهای قبیله ای که توسط قبایل مختلف بربر و عرب ساخته شده اند و در سرزمین بزرگ کوه های اطلس و سیروآ پراکنده اند.

اولین نشانه‌های تاثیر شگرف آناتولی و مملوک این است که معمولا طرح های هندسی دارند و دیگر آنکه تقریباً همیشه مجموعه ای غنی از طرح های انتزاعی هستند ودر تعداد رنگهای محدودی دیده می شوند.

 

فرش های مراکشی , تاریخچه و معرفی آن ها

با این حال فرش های بربر بیشتر مورد توجه هستند و امروزه در دکوراسیون داخلی مدرن بیشتر استفاده می شوند. طرح های زئومورنیز با رنگ های جیغ مثل قرمز تند دیده می شوند.

فرشهای بوجاد نوع دیگری از دست بافته های زنان بربر در منطقه ای کوچک در هاوز بین اطلس میانه و اقیانوس اطلس  می باشد که امروزه طرح های آن در خانه های مدرن رایج است.

این طرح با الهام از الگوهای هندسی ریشه در هنرهای بافت  آناتولی دارد. فرشهای بوجاد رنگهای جیغ تری دارند (قرمز مایل به نارنجی و زردهای طلایی) که با استفاده از رنگهای آلی به دست آمده اند و تعداد انگشت شماری از گیاهان منطقه ای تولید می شوند.

طرح های مینیمال و با تعداد رنگ کم توسط مردمان اطلس میانه تولید می شوند و برای خانه های مدرن گزینه ای درجه یک محسوب می شوند.

 

فرش های مراکشی , تاریخچه و معرفی آن ها

زمانی که سخن از غنای فرشهای مراکشی و به ویژه قبایل آن می شود نام آلبرت پارکر نیبلاک به میان می آید زیرا که فرش های مراکشی شهرت خود را مدیون اوست. نیبلاک کسی بود که برخی از جالب ترین آثار باستانی قبیله ای مراکش را جمع آوری کرد و پس از درگذشت او کل مجموعه خود را به موزه متروپولیتن ایندیاناپولیس اهدا کرد.

تمام فرشهای مراکشی گزینه های خوبی برای سرمایه گذاری هستند.

شرکت تک فرش مجموعه ای از طرح های مراکشی را در قالب فرش ماشینی در اختیارتان قرار داده است و شما می توانید طرح دلخواه خود را در سایت انتخاب کنید.

 

برگشت به بالا
فروشگاه اینترنتی فرش