طول و عرض و ابعاد استاندارد فرش ماشینی

طول و عرض و ابعاد استاندارد فرش ماشینی 6, 9 و 12

طول و عرض و ابعاد استاندارد فرش ماشینی
 • در طول سالیان گذشته و از ابتدای شروع اولین کارخانه تولید کننده فرش ماشینی در کشور ایران و در شهر کاشان , فرش های ماشینی در انواع و اقسام اندازه‌ها تولید و به دست خریداران و مصرف کننده‌های آن رسیده است. ابعاد فرش‌های ماشینی در حالت استاندارد در ابعاد 6، 9 و 12 متری بافته می‌شوند؛ اما با پیشرفت در دستگاه‌های فرش بافی، بافت فرش‌ها با ابعاد مد نظر و حتی به اشکال دلخواه امکان پذیر می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی ابعاد استاندارد فرش ماشینی که در کارخانجات تولید می‌شوند را معرفی کنیم.

  ابعاد استاندارد فرش ماشینی

  ابعاد فرش ماشینی، یکی از موارد بسیار مهمی است که در هنگام خرید فرش با توجه به متراژ خانه باید به آن توجه داشته باشید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام خرید بهترین فرش برای خانه خود دچار شک و تردید شده باشید و به خوبی ندانید بهترین فرش با ابعاد مناسب برای پذیرایی و یا اتاق مد نظر شما کدام است؟ اولین گام برای خریدی راحت، شناخت ابعاد استاندارد فرش ماشینی است.

  ابعاد فرش 6 متری چند در چند است؟

  یکی از فرش‌های بسیار پرطرفدار که در خانه هر ایرانی با نقش و نگارهای بسیار زیبا وجود دارد، فرش‌های 6 متری می‌باشند. از این نوع فرش با این ابعاد بیشتر در خانه‌هایی با چیدمان اسپورت دیده می‌شود. بدین صورت که فضای اطراف مبلمان چیده شده، بدون هیچ گونه فرش بوده و فقط یک فرش 6 متری که وسط سالن پهن شده است. فرش‌های 6 متری همانند فرش‌های 9 متری جز سایزهای استاندارد در بازار محسوب می‌شوند. به طور کلی ابعاد این نوع از فرش‌ها 2 در 3 است یعنی طول آن 3 متر و عرض آن 2 متر می‌باشد.

  ابعاد فرش 9 متری چند در چند است؟

  در حقیقت ابعاد فرش‌هایی که به آن‌ها 9 متری گفته می‌شود، 5/2 در 5/3 می‌باشد که به طور عامیانه به آن 9 متری می‌گویند. اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر فرش 9 متری را بررسی کنیم، باید بدانید که مساحت دقیق این فرش‌ها در حقیقت 75/8 متر مربع می‌باشد، یعنی به طور دقیق 9 متر کامل نمی‌باشد و حدود 25 سانتی متر از 9 متر کم‌تر است. بنابراین از ابعاد کم این فرش تعجب نکنید زیرا فرش‌های 9 متری در بازار با همین ابعاد گفته شده بافته می‌شوند.

  در برخی از شرایط ممکن است فرش‌هایی با ابعاد دقیق 3 در 3 بافته و به بازار عرضه شوند. برای زیبایی هر چه تمام‌تر فرش آن‌ها را به صورت مستطیل شکل می‌بافند و بافت فرش‌ها به صورت مربع بسیار کم و به درخواست مشتری بافته می‌شود.

  طول و عرض فرش 9 متری

  به طور دقیق ابعاد فرش 9 متری در بازار 5/2 در 5/3 می‌باشد. در برخی از شرایط طول و عرض فرش 9 متری به دلیل کاهش مقداری از عرض و طول قالی در قسمت آهار دار، کمی از 5/3 متر کم‌تر می‌شود. در نظر داشته باشید این متراژ تا 5 متر مجاز و اندازه‌ای معمول می‌باشد. اکثر خریداران در هنگام خرید و تحویل فرش با این مسئله رو به رو هستند که فرش خریداری شده در واقع کمی کوچک‌تر است.

  همچنین ببینید: قیمت فرش 6 متری

  ابعاد فرش 18 متری چند در چند است؟

  اگر به دنبال خرید فرش 18 متر برای منزل خود هستید، پس خانه‌ی شما فضای بسیار بزرگی دارد. در حقیقت ابعاد این فرش‌ها 5/3 در 5 متر است که به طور دقیق 18 متر کامل نیست، همچنین مساحت فرش 18 متری، 5/17 متر است. فرش‌های 18 متری دارای تنوع بسیار بالایی هستند. فرش‌های 18 متری شامل 700، 1000، 1200 و 1500 شانه می‌باشند که قیمت هر کدام با توجه به تراکم متفاوت می‌باشد.

  ابعاد استاندارد فرش ماشینی

  ابعاد استاندارد فرش‌های ماشینی

  فرش ماشینی در اندازه‌های مختلف و بسته به نیاز مشتری بافته و با قیمت‌های گوناگون با بازار عرضه می‌شود. اندازه‌ی استاندارد فرش‌های ماشینی موجود در بازار به شرح زیر می‌باشد.

  12 متری : 3 * 4 متر

  9 متری : 2.5 * 3.5 متر

  6 متری  : 2 * 3 متر

  4 متری  : 1.5 * 2.25 متر

  1.5 متری : 1 * 1.5 متر

  کناره 4 متری : 1 * 4 متر

  کناره 3 متری : 1 * 3 متر

  کناره 2 متری : 1 * 2 متر

  پادری : 50 * 80 سانت

  فرش‌های ماشینی از تنوع ابعادی بسیار بالایی برخوردار هستند. قیمت بسیار مناسب و تنوع ابعادی در فرش‌های ماشینی سبب شده تا افراد زیادی طرفدار و خواهان این نوع فرش باشند.

  فرش‌های گرد

  علاوه برتولید فرش در شکل مستطیل در کشور ایران فرش گرد نیز تولید می‌شود که متداول ترین سایزها و قطرهای تولید شده فرش ماشینی به شرح زیر است.

  دایره قطر 1

  دایره قطر 2

  دایره قطر 3

  فرش‌های مربعی

  در کنار فرش در اشکال مستطیل و دایره فرش مربع نیز یکی دیگر از تولیدات شرکت های فرش ماشینی در ایران است معمولا مربع ها در ابعاد‌های مختلف بافته می‌شوند که به صورت زیر می‌باشند.

  1  در 1

  1/5  در 1/5

  2  در 2

  2/5 در 2/5

  3  در 3

  3/5  در 3/5

  4  در 4

  نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که فقط برخی از شرکت‌های باتجربه و مجرب توانایی تولید فرش در ابعاد مربع را دارند.

  طول و عرض و ابعاد استاندارد فرش ماشینی

  ابعاد غیر استاندارد فرش ماشینی

  علاوه بر اندازه های استاندارد و تولید شده سایزهایی دیگری نیز به صورت سفارشی و به درخواست مشتری تولید میشوند که در زیر نمونه هایی از آن را معرفی خواهیم کرد :

  ابعاد فرش ماشینی ۲۴ متری:  8×3

  ابعاد فرش ماشینی ۱۸ متری : ۵×۳٫۵

  ابعاد فرش ماشینی ۱۵ متری : ۵×۳

  سایزهای بالا نمونه هایی از تولیدات غیر استاندارد هستند که البته به غیر این سایزها، اندازه های غیر استاندارد دیگه ای نیز اگر درخواست باشد تولید خواهد شد.

   

  به این نکته دقت کنید که سایزهای استاندارد فرش ماشینی توسط تمامی برندها تولید می‌شوند ولی ابعاد غیر استاندارد فقط توسط برندهایی خاص تولید  و عرضه می‌گردند( فقط بر اساس سفارش و تولید و فروش به صورت جفتی ) .

  چرا سفارش ابعاد غیر استاندارد فقط به صورت فروش جفتی ؟

  سیستم بافت دستگاه های فرش ماشینی به این صورت است که وقتی دستور تولید هر سایزی به آن داده میشود , دستگاه آنسایز فرش را به صورت جفت و به صورت زیر و رو و پشت به پشت هم تولید میکند و نمیتوان یک سایز فرش را به صورت تکی تولید کرد . با توجه به این موضوع سایزهای استاندارد معرفی شده در لیست بالا چون به صورت همیشگی معرفی مشوند و خریدار آن نیز  است فروش به صورت تک انجام میشود ولی سایزهای غیر استاندارد چون فقط مخصوص یک مشتری تولید میشود برند تولید کننده هر 2 تخته فرش را به مشتری درخواست کننده عرضه می‌کنند.

  راهکار خرید و سفارش سایزهای غیر استاندارد

  اما یک راهکار برای خرید سایز غیر استاندارد وجود دارد، آن هم تقسیم سایز به 2 فرش است :

  به عنوان مشتری به مجموعه تک فرش تماس گرفت و اعلام کرد فضایی به اندازه 3 * 3.5 دارد که فرش لازم دارد با توجه به این که اندازه فرش جز سایزهای استاندارد فرش ماشینی نیست باید به صورت شخصی این سایز برای آن مشتری تولید میشد اما موردی که بود اگر میخواستند سایز سفارشی به اندازه 3 * 3.5 سفارش بدهند مجبور بودند 2 تخته سفارش دهند اما راهکاری که بود تقسیم سایز 3 * 3.5 به 2 سایز کوچک تر بود.

  در نهایت سفارش ایشان به این صورت تولید و به دست ایشان رسید:

  سایز مورد نظر: 3.5 * 3 که به 2 تخته 1.5 * 3.5 تقسیم و تولید شد وکه در کنار هم سایز مد نظر ایشان شد.

  ابعاد فرش ماشینی

  در این مقاله به معرفی کامل سایزهای استاندارد تولید شده فرش ماشینی و همچنین شیوه تولید فرش های با اندازه غیراستاندارد پرداختیم اگر سوالی در مورد مقاله داشتید که در آن پاسخ نداده بودیم در زیر همین پست از ما بپرسید تا با کمال میل و با افتخار به آن پاسخ بدهیم

  همچنین ببینید: فرش وینتیج یا کهنه نما چیست ؟

  فروشگاه اینترنتی تک فرش خرید فرش را برای هر صاحب خانه‌ای آسان‌تر کرده است. بدین صورت که اگر واجد برخی ازشرایط پرداخت آن باشید، می توانید فرش مورد نظر خود را با پرداخت مبلغی به صورت ماهانه، تهیه کنید. فروش اقساطی یکی از مناسب‌ترین و آسان‌ترین روش‌هایی است که امروزه خرید را برای اغلب افراد میسر کرده است. ما در مجموعه‌ی تک فرش جهت رفاه خرید فرش، خرید اقساطی فرش اعم از فرش مدرن فانتزی، فرش آشپزخانه و.. را نیز به مشتریان ارائه می‌دهیم.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲۶ رای
  ۱۹ دیدگاه
    1. با سلام و عرض خسته نباشید.
     اگه من دو تخته فرش ۵/۵×۳ بخواهم سفارش بدم، آیا امکان بافت آن وجود دارد و تفاوت قیمت هر متر مربع آن با فرشهای بابافت استاندارد چقدر هست؟

  1. درود. آیا امکان تهیه فرش گوشه دار یا به اصطلاح قناص وجود داره؟؟ مثلا در یک فرش ۳×۴ یک ضلع فرش ۳.۲۵ باشه ولی ضلع روبرویی همان ۳متر؟؟ برا ساختمان کج و نامتقارن میخواستم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

  من با این شرایط موافق هستم .

  محصولات شگفت انگیز

  مطالب پربازدید

  تلفن پشتیبانی 55464060 – ۰3۱ | هر روز هفته از ساعت 8 صبح الی 18 پاسخ گوی شما هستیم

  فروشگاه اینترنتی تک فرش در سال 1394 و با هدف سهولت در خرید فرش ماشینی برای مردم نازنین ایران تاسیس شد , شما با ورود به تک فرش با انبوهی از طرح و نقش فرش ماشینی رو به رو خواهید شد و به راحتی می توانید فرش مورد نظر خود را مشاهده و خریداری نمایید . تک فرش, یک شهر فرش واقعی است که بواسطه حضور در شهر کاشان ( مرکز فرش ایران ) و همکاری را برندهای بزرگی همچون فرش محتشم , فرش لیلی , فرش برنتین , فرش مشهد اردهال , فرش داریوش , قالی سرام , فرش شاهکار صفویه , فرش شاهکار آریایی , فرش سبلان و … کاملترین ویترین فرش ماشینی را داشته باشد . شاید شما قصد داشته باشید برای فضای پذیرایی منزل خود فرش کلاسیک تهیه کنید و فرش های ماشینی با طرح های اصیل ایرانی را میپسندید پس فرش 1500 شانه , فرش 1200 شانه , فرش 1000 شانه , فرش 700 شانه و فرش های 500 شانه گزینه های خوبی برای شما هستند , و یا شاید به دنیال طرح های مدرن هستید و به فرش فانتزی مدرن علاقه مند هستید , از فرش طرح ترک , فرش چهل تکه ( پچ ورک )فرش آشپزخانه , فرش کهنه نما , فرش فرانسوی , فرش پرزبلند شگی , فرش مراکشی , گلیم , و گبه در سایت تک فرش دیدن کنید و طرح مورد را نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید و همچنین اگر قصد دارید برای اتاق فرزند دلبندتان فرشی خریداری کنید حتما سری به فرش اتاق کودک در سایت تک فرش بزنید و زیباترین طرح فرش ها را مشاهده کنید . از مزیت های مهم تک فرش می توان به : خرید مستقیم فرش از کاشان با قیمت کارخانه , ارسال رایگان به سراسر کشور, و 7 روز ضمانت بازگشت وجه در صورت نارضایتی اشاره کرد.ما در مجموعه‌ی تک فرش جهت رفاه خرید فرش، خرید اقساطی فرش را نیز به مشتریان ارائه می‌دهیم


  کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم تک فرش می باشد.    Copyright @2006 – 2022 Takfarsh.com