چگونه برای اتاق نهار خوری خود بهترین اندازه فرش را انتخاب کنیم ؟!
چگونه برای اتاق نهار خوری خود بهترین اندازه فرش را انتخاب کنیم ؟!
 • هنگام انتخاب قالیچه و فرش برای اتاق غذاخوری، اولین نکاتی که به ذهنتان می‌آید لکه‌های شراب و ریختن غذا روی قالی است. مطمئناً به دنبال قالیچه‌ای هستید که بتوان آنرا دائماً تمیز کرد و جاروکشید یا مرتباً آنرا شست. قالی می‌خواهید که خرده‌های غذا را نشان ندهد.

  اما در تصویر کلی‌تر، قالی با ظاهر خاص موردنظرتان است. اتاق غذاخوری جایی است که اعضای خانواده و دوستان نزدیک کنار هم قرار می‌گیرند و از مهمانان خود پذیرایی می‌کنید. پس در انتخابش باید دقیق باشید و قالیچه‌ای با ظاهر و احساس خاص تهیه کنید.

  محل قرار دادن قالیچه اتاق غذاخوری

  معمولاً قالی را دقیقاً زیر میز غذاخوری در وسط اتاق قرار می‌دهیم. شکل قالی باید با شکل اتاق هماهنگ باشد تا توازن برقرار گردد. صندلی‌های غذاخوری بر روی قالی قرار می‌گیرند و فاصله کافی از یکدیگر دارند. در این حالت قالی بزرگتر از میز نهارخوری بوده و تقریباً 0.75 سانت از هر چهار طرف فاصله دارد.

  میز بزرگ (8 صندلی یا بیشتر)

  میز غذاخوری 8 نفره معمولاً 2 * 3  است و قالی 2.5 * 3.5 برای آن مناسب خواهد بود. بدین ترتیب از تمام طرفین 1 متر فاصله خواهد بود تا به راحتی بتوان حرکت کرد و صندلی‌ها روی قالی بمانند.

  میز متوسط (6 نفره)

  میز نهارخوری 6 نفره معمولاً 1×2 است و برای قالی 2×3 مناسب خواهد بود. مجدداً 1 متر فاصله دارید تا صندلی‌ها به راحتی قابل جابه جایی باشند.

  میز کوچک (4 نفره)

  میز نهارخوری 4 نفر تقریباً قطر 1 متر (میزهای گرد) یا اندازه 1.5×1.5 (میزهای مربع) دارد و قالی 2×2 در هر کدام از شکل‌های گرد یا مربع برای آن مناسب است. می‌توانید میز و صندلی‌ها را در وسط 1.5×2.25 قالیچه 2×3 قرار دهید.

  اگر از قالیچه بزرگتری برای فضا استفاده می‌کنید، می‌توان میز و صندلی را در یک طرف و بوفه و میز کنسول را در طرف دیگر قرار داد.

  سایر نکات در خرید قالیچه

  1. هر فضایی متفاوت است. فضا را با مداد آبی علامت بزنید تا مناسب‌ترین اندازه  و ابعاد فرش را بدست اورید.
  2. سایر عناصر نمایان در اتاق نهارخوری را درنظر بگیرید، رنگ دیوارها، مواد کفپوش، محل پنجره‌ها، مبلمان غذاخوری. قالیچه را متناسب با آنها انتخاب کنید.
  3. قالیچه دارای بافت نرم با کمی پرز آکوستیک بهتری ایجاد می‌کند، صدای بشقاب‌ها و ظرف‌های نقره را ملایم می‌سازد. با این حال باید بتوانید صندلی را به راحتی روی آن جابه جا کنید
  4. تا وقتی قالی به سادگی قابل شستن است، نیازی به انتخاب رنگ‌های روشن نیست. قالی‌ها در طرح و رنگ‌های تیره پوشش و دوام بیشتری دارند
  5. لکه در هر حال ایجاد می‌شود، بنابراین بهتر است قالی با قیمت مناسبی انتخاب کنید. قالیچه‌ای شیک که بتوان آنرا شست.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای