چگونه مشکل رنگ پریدگی فرش را حل کنیم؟
چگونه مشکل رنگ پریدگی فرش را حل کنیم؟
 • رنگ پریدگی فرش : لکه های سفید یا رنگ پریده و نقاط محو شده روی فرش شما به معنای این است که رنگ فرش شما رفته است و این مانند لکه نیست که به فرش اضافه شده باشد تا بتوان آن را از فرش برداشت. با این وجود روش هایی برای حل این مشکل وجود دارد تا مجبور نشوید کل فرش اتاقتان را تعویض کنید. شما میتوانید از روش های زیر برای رفع این مشکل استفاده کنید

  رنگ زدن قسمت رنگ پریده شده

  یکی از متداول ترین روش های رفع لکه های سفید روی سطح فرش، صرفاً رنگ آمیزی آن نقطه است. برای انجام این کار، ابتدا باید قسمت رنگ پریده شده را خنثی کنید تا به قسمتهای دیگرِ سالمِ فرش سرایت نکند. دو روش برای این اقدام وجود دارد.

  لیست مواردی که نیاز دارید:

  خنثی کننده ی OR

  آب

  کاسه

  جاروبرقی

  رنگ فرش

  اقداماتی که باید انجام دهید:

  اگر می خواهید از یک راه حل خانگی برای خنثی کردن سفیدی یا رنگ پریدگی فرش استفاده کنید، مقداری جوش شیرین را در یک کاسه بریزید و به آن آب اضافه کنید تا خمیر نازکی تشکیل شود.

  خمیر را روی لکه سفید پهن کنید وآن را درون الیاف بمالید و بگذارید خشک شود، سپس آن را جاروبرقی کنید. انجام این کار باعث می شود تا فرش شما در برابر آسیب های بیشتر محافظت شود و زمان کافی داشته باشید تا یا خودتان فرش را دوباره رنگ کنید و یا این کار را به یک متخصص بسپارید.

  اگر جوش شیرین به طور کامل با جارو برقی از بین نرفت، آن قسمت را را با یک پارچه مرطوب پاک کنید، سپس بگذارید دوباره خشک شود و دوباره جاروبرقی بکشید.

  چگونه مشکل رنگ پریدگی فرش را حل کنیم؟

  اگر می خواهید فرش را خودتان رنگ بزنید، احتمالا می توانید یک خنثی کننده برای آن در برخی فروشگاه ها پیدا کنید و رنگی که مطابق با رنگ فرش شماست تهیه کنید.

  اگر موفق به این کار نشدید، کیت های تعمیر فرش که حاوی خنثی کننده هستند (مانند قلم های رنگی فرش Americolor) را به صورت آنلاین جستجو و تهیه کنید. برای خنثی کردن قسمت رنگ پریده شده و دوباره رنگ کردن آن، دستورالعمل های موجود در برچسب محصولات منتخب خود را حتما مطالعه کنید.

  رنگهای فرش را می توان در برخی فروشگاه های عرضه کالا نیز خریداری کرد.

  در مورد فرش هایی که دارای چندین رنگ و یا طرح های مختلف هستند، شاید بهتر باشد با یک فرد حرفه ای تماس بگیرید تا فرش را رنگ کند و سپس باقی آن را خودتان انجام دهید.

  شرکت هایی که در این زمینه تخصص دارند وجود دارند و با تحقیق و جستجو در سایت ها می توانید آن ها را پیدا کنید و برایشان ارسال کنید. کافیست کلید واژه های “رنگ زدن فرش، رنگ گذاری فرش، رنگ برداری فرش و رنگ مخصوص فرش” را در سایت گوگل جستجو کنید و به شرکت های مربوطه دسترسی پیدا کنید.

  تعویض قسمت رنگ رفته ی فرش

  یک روش آسان برای برطرف کردن سفیدشدگی فرش و یا رنگ پریدگی آن، جایگزین کردن آن قسمت از فرش با قطعه ای دیگراست. این کار آنقدرها هم که فکرش را می کنید ترسناک یا پرهزینه نیست. در واقع،  بسیار آسان و کم هزینه نیز هست.

  لیست مواردی که نیاز دارید :

  ابزاری برای بُرش فرش

  تطبیق فرش

  نوار چسب درزگیر مخصوص فرش (در اکثر فروشگاه های ابزار منزل موجود است).

  شانه دندانه پهن

  می توانید یک قطعه سالم را از یک قسمت فرش خود که در معرض دید نیست مانند گوشه ی پشت کمد یا مبلمان جدا کنید. البته مهم است که با قسمت رنگ پریده ی فرش دقیقاً مطابقت داشته باشد تا وصله ی شما تا حد ممکن یکپارچه به نظر برسد.

  چگونه مشکل رنگ پریدگی فرش را حل کنیم؟

  اما اگر نمی خواهید این کاررا که ما هم کمتر توصیه می کنیم انجام دهید، گزینه دیگر مراجعه به یک فروشگاه فرش و گرفتن چند نمونه یا ضایعات شبیه فرش شما است که آنها را به خانه بیاورید و مشخص کنید کدام یک از آنها بهترین قسمت سازگار برای وصله کردن آن به جای قسمت رنگ پریده است تاآن را جایگزین کنید.

  با این حال پیشنهاد ما این است که این اقدامات را به شخصی بسپارید که در آن تخصص بیشتری دارند، مانند رفوگران فرش اما اگر می خواهید خودتان انجام دهید به موارد زیر توجه کنید.

  اقداماتی که لازم است انجام دهید :

  1. مساحت مورد نیاز برای قسمتی که می خواهید تعویض کنید را اندازه بگیرید و با ابزار برش فرش بخش آسیب دیده ی فرش را با دقت برش دهید.
  2. با استفاده از اندازه گیری های دقیق ، بقایای فرش خود را برش دهید تا جا بگیرد. (توجه: در صورت استفاده از ابزار برش اتوماتیک فرش، بخش ها به طور خودکار به همان اندازه برش خواهد خورد، هیچ نیازی اندازه گیری لازم نیست)
  3. نوار چسب مخصوص فرش را به قسمتی که برش زده اید بچسبانید.
  4. قطعه جدید فرش را بر روی نوار بگذارید و محکم فشار دهید.
  5. با استفاده از شانه دندانه پهن ، به آرامی الیاف قطعه جدید را شانه بزنید تا با فرش مخلوط و یک دست شود.

  چگونه مشکل رنگ پریدگی فرش را حل کنیم؟

  نکاتی که باید حتما در نظر داشته باشید :

  اگر ابزار اندازه گیری خوبی ندارید و از ابزار اتوماتیک برش فرش استفاده نمی کنید، سعی کنید یک لیوان را روی محل مورد نظر قرار دهید و با ابزار برش دور تا دور آن را برش بدهید، سپس از همان لیوان استفاده کنید تا قطعه جدید را برای جایگزینی برش دهید.

  قبل از انجام این روش، ممکن است بخواهید فرش خود را به صورت حرفه ای تمیز کنید چون ممکن است قطعه ی جدیدی که می خواهید جایگزین کنید از فرش شما نو تر یا تمیز تر باشد بنابراین با شستشوی آن می توانید به خوبی با فرش تطبیق بدهید، به خصوص اگر قسمت آسیب دیده در محل پرترددی بوده باشد.

  همیشه هنگام استفاده از ابزار برش فرش احتیاط کنید. برای جلوگیری از آسیب دیدگی بهتر است از دستکش کار استفاده کنید.

  برای جلوگیری از رنگ پریدگی فرش خود، هرگز از هر نوع تمیز کننده حاوی سفید کننده  مانند وایتکس و غیره استفاده نکنید زیرا در بیشتر فرش ها لکه هایی ایجاد می شود و رنگ آن ها را تغییر می دهد.

  اگر هم قسمت آسیب دیده ی فرش بیش از حد بزرگ باشد، ناچار باید به فکر یک فرش جدید و زیبا باشید.

  ما در مجموعه‌ی تک فرش جهت رفاه خرید فرش، خرید اقساطی فرش را نیز به مشتریان ارائه می‌دهیم.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای