حذف آسان لکه های فرش

0 32

 

امروزه ما بر این باور هستیم که در خانه‌های مبله نیز فرش جزو عناصر مهمی به شمار می‌آید. بسیاری از مردم از کثیف شدن فرش‌ها بخصوص فرش‌های رنگ روشن در منزل بسیاری ناراضی هستند و در اکثر مواقع امکان اعتماد و یا سپردن فرش‌ها به دست قالی‌ شویان امکان‌پذیر نمی‌باشد.

با راه‌حل معرفی جوش‌ شیرین لکه‌ ای نیست که با آن نتوان تمیز کرد و خوشبختانه لکه‌های فرش هم از این ترفند طلایی مستثنا نیستند.

برای پاک کردن لکه‌های فرش تنها کافی است پودر جوش‌شیرین را روی لکه فرش بریزید و سرکه سفید را به آن اضافه کنید.

پس از انجام این کار، ماده کف می‌کند و بعد از تمام شدن کف حاصل از این ماده، یک دستمال را که قدرت جذب بالایی دارد، روی فرش بکشید تا سرکه را جذب کند، بگذارید این قسمت از فرش خشک شود،سپس با جاروبرقی باقی‌مانده جوش‌شیرین را جمع کنید.

اگر لکهٔ های فرش شما بزرگ است بدون استفاده از سرکه، تنها جوش‌شیرین را بر روی قسمت لکه بپاشید و بعد از نیم ساعت جارو برقی بگیرید خواهید دید که دیگر اثری از لکه شما بر روی فرش نیست.

 

پاکسازی با بخار

 

شستشوی فرش ماشینی

 

در بسیاری از منازل با دستگاه بخار شور اقدام به پاکسازی لکه بر روی فرش می‌کنند. در ابتدا آب را داخل دستگاه بخارشور بریزید. اگر اولین بار است که اقدام به استفاده از دستگاه را کردید کاتالوگ دستگاه را با دقت بخوانید در صورت اجازه استفاده از مواد شیمیایی،بهتر است از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید.

پراکسید هیدروژن

اگر لکه‌های شما از جنس پروتئین و خون است بهترین ماده تمییز کننده معجزه‌آسا پراکسید هیدروژن است. با ریختن این ماده بر روی فرش، به وضوح شاهد از بین رفتن لکه بر روی فرش خواهید بود. پس از انجام این کار محل موردنظر را با آب یا سرکه سفید مالش دهید.

مخلوط معجزه‌آسا با ” نمک “

یکی دیگر از ماده‌هایی که خاصیت لکه بری فرش را دارد مخلوط سرکه و نمک است با مخلوط این دو ماده آن را به‌صورت خمیری دربیاورید و بر روی لکه فرش قرار دهید و مدتی صبر کنید تا جذب شود، سپس با دستمال مرطوبی محل لکه را چندین بار ماساژ دهید. پس از خشک شدن محل لکه را جارو بزنید.

استفاده از زمین شور

شاید برای شما هم جالب باشد اما با استفاده از زمین شور هم می‌توانید فرش را تمیز کنید با استفاده از ترکیبی که الآن برای شما گفته می‌شود دیگر نگران لکه‌های فرش خود نباشید. در ابتدا ۲ پیمانه جوش‌شیرین را با ¼ پیمانه بوره یا تکه‌های صابون مخلوط کنید. برای خوشبو بودن ماده حاصل ۲۰-۱۰ قطره اسانس معطر دلخواه اضافه کنید.

طبق تجربه افراد معمولاً از اسطوخودوس یا لیمو استفاده می‌شود. حالا مواد را خوب به هم بزنید و با اسپری روی فرش بپاشید. در مرحله بعد ¼ پیمانه آب گرم را با ۱ پیمانه سرکه سفید مخلوط کنید.

سپس زمین‌شوی اسفنجی را داخل آن کنید و روی مواد ریخته شده قبلی بکشید. پس از انجام تمامی این مراحل، بگذارید فرش حداقل نیم ساعت خشک شود سپس جاروبرقی بکشید و بابت از بین رفتن لکه بر روی فرشتان لذت ببرید.

پودر ذرت

باور کردن این مطلب سخت است ولی حقیقت این است که پودر ذرت هم به تمیز کردن فرش شما کمک می‌کند. برای پاک کردن لکه بر روی فرش ۱ پیمانه از پودر ذرت را با یک پیمانه بوره و ½ پیمانه جوش‌شیرین مخلوط کنید.

پس انجام این کار، مخلوط را بر روی فرش بپاشید. با کشیدن یک پارچه مرطوب یا زمین شور اسفنجی روی فرش آن را تمیز کنید. بعد از خشک شدن جاروبرقی بزنید؛ و خواهید دهید دیگر اثری از لکهٔ شما بر فرش نخواهد بود.

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.