چگونه لکه‌ی قهوه را از روی فرش پاک کنیم؟
چگونه لکه‌ی قهوه را از روی فرش پاک کنیم؟
 • اصول اساسی برای رفع لکه‌های لباس برای فرش هم به کار می‌روند و این مسئله برای لکه‌ی قهوه هم صدق می‌کند. تا جایی که می‌توانید باید سریع‌تر عمل کرده و لکه را با یک پارچه‌ی تمیز یا حوله‌ی کاغذی پاک کنید. ایده‌ی اصلی این است که تا حد ممکن مایع موجود را برطرف کنید. 

  اما اگر از لکه غافل شده یا لکه‌ای قدیمی پیدا کرده‌اید نباید نگران شوید. در نهایت و با انجام تلاش مناسب خواهید توانست این لکه را به خوبی برطرف نمایید. خبر خوب این است که تحت فشار زمانی نخواهید بود، بنابراین با نوشیدن یک فنجان قهوه‌ی تازه انرژی کافی برای مقابله با لکه‌ی موجود را بدست خواهید آورید.

  • زمان انجام کار: 15 دقیقه
  • زمان کلی: 3 ساعت و 15 دقیقه
  • نوع لکه: گیاهی، پروتئینی (در صورت وجود خامه در قهوه)
  • نوع پاک کننده: لکه‌بر فرش
  • دمای آب: سرد
  چگونه لکه‌ی قهوه را از روی فرش پاک کنیم؟

  لوازم مورد نیاز

  تجهیزات/ابزارها :

  پارچه یا حوله‌ی تمیز و سفید

  جاروبرقی

  وزن‌ی سنگین (اختیاری)

  مواد :

  لکه‌بر فرش

  دستورالعمل‌ها

  پیش از آغاز

  اگر فرش شما کُرکی است باید در ابتدا کارهای اضافی را انجام دهید. هرچه پرزهای فرش بلندتر باشد، رفع لکه دشوارتر خواهد بود. در این حالت باید به خوبی بتوانید مایع موجود را رفع کرده و میزان لکه را محدود کنید. 

  استفاده از پنکه می‌تواند به خشک شدن کامل فرش کمک کند. پیش از استفاده از هر نوع محلول تمیز کننده یا پاک کننده آن را روی نقطه‌ای دور از چشم از فرش آزمایش کنید تا مطمئن شوید به رنگ فرش آسیبی نمی‌زنند. 

  در فرش‌های پشمی یا مخلوطی از پشم و سایر الیاف طبیعی، آمونیاک و بسیاری از مواد لکه‌بر رنگ را از بین برده و به الیاف فرش آسیب می‌زنند. در این زمینه می‌توانید نظرات تولید کنندگان فرش را لحاظ کنید.

  1. قهوه را پاک کنید

  با استفاده از پارچه‌ی سفید تا حد ممکن قهوه را پاک کنید. بخش‌های تمیز پارچه را روی لکه فشار دهید تا جایی که دیگر رنگ پارچه تغییر نکند. همیشه از بیرون لکه شروع کرده و بعد به سمت وسط بروید تا از پخش شدن آن جلوگیری کرده باشید. 

  از ساییدن فرش خودداری کنید چون ممکن است به الیاف آن آسیب وارد شود. پس بدون ساییدن صرفاً از فشار دادن و لکه برداری استفاده کنید.

  2. آب سرد اضافه کنید

  اندکی آب سرد روی لکه‌ی قهوه بریزید و سپس از پارچه‌ی سفید تمیز برای از بین بردن مایعات موجود استفاده کنید. 

  بسته به بزرگی لکه شاید لازم باشد این کار را دو بار تکرار کنید. بیش از حد روی فرش آب نریزید. تنها کاری کنید تا لکه رقیق شده و امکان رفع آن با پارچه وجود داشته باشد.

  3. از لکه‌بر استفاده کنید

  پاک کننده‌ی مطلوب را با توجه به دستورالعمل مصرف به کار بگیرید. مراقب باشید بیش از حد مجاز از لکه‌بر استفاده نکنید چرا که پسماند آن می‌تواند در طولانی مدت موجب جذب بیشتر گرد و خاک و آلودگی شود. در نهایت اجازه دهید فرش به شکل کامل خشک شود و سپس آن را جارو برقی بکشید.

  4. مراقب ظهور مجدد لکه باشید

  برای مدتی چشم تان بر روی ناحیه‌ی مورد نظر باشد تا ببینید دوباره لکه ظاهر می‌شود یا نه. گاهی به دلیل این که لکه‌ی مزبور عمیق‌تر از تصور شما فرو رفته و در حین فرآیند لکه‌بری به صورت کامل برطرف نشده، پس از مدتی آن را دوباره مشاهده خواهید کرد. 

  بدین ترتیب مایعی که به عمق رفته دوباره بالا آمده و لکه‌ای را شکل می‌دهد. مراحل لکه‌بری را دوباره تکرار کنید و این بار از وزنه‌ی سنگین برای فشردن حوله‌ای که روی لکه قرار گرفته استفاده کنید تا حتی‌الامکان مایع بیشتری جذب شود.

  نکته

  اگر قهوه‌ای که لکه را ایجاد کرده شیر یا خامه داشته شاید نیاز داشته باشید برای تجزیه‌ی پروتئین موجود از لکه‌برهای آنزیمی استفاده کنید. 

  می‌توانید از لکه‌بر فرش حیوانات بهره بگیرید. این لکه‌برها کیفیت بالایی در رفع لکه‌های پروتئینی داشته و از ایجاد بوی نامطبوع در فرش جلوگیری می‌کنند. 

  پیش از استفاده از روش‌های دیگر، حتماً فرش را شسته و کاملاً خشک کنید. اگر لکه همچنان پایدار بود، یا لکه‌ای قدیمی را پیدا کرده‌اید، ابتدا اجازه دهید با کمی آب خیس بخورد. 

  اگر می‌دانید فرش‌تان پشمی نیست یا از الیاف پشمی در آن استفاده نشده، می‌توانید یک قاشق غذاخوری آمونیاک را با یک فنجان آب مخلوط کرده و سپس این محلول را به آرامی روی لکه پخش و سه تا پنج دقیقه صبر کنید. 

  سپس با یک حوله‌ی خشک محیط را خشک کرده، فرش را کاملاً شستشو داده و اجازه دهید خشک شود. اما اگر در فرش شما از الیاف پشمی استفاده شده و یا اطمینانی از این مسئله ندارید، سه قطره صابون مایع معمولی را در یک فنجان آب ریخته و این محلول را با اسفنج روی لکه‌ی فرش پخش کنید. سپس با آب کم شستشو داده و پس از آبگیری با حوله بگذارید تا فرش خشک شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای