تغییر رنگ فرش و دلایل آن
تغییر رنگ فرش و دلایل آن
 • تغییر رنگ فرش: فرش یکی از ابزار زیبایی کف ساختمان است که می تواند کاملا سریع به محیط کلی خانواده یا محل کار را تحول ببخشد. با این وجود فرشها مستلزم رعایت نکاتی هستند که اگر به خوبی مراقب نباشید، مطمئناً جذابیت خود را از دست می دهند و بنابراین حس و حال و نمای محل کار یا خانه شما را خراب می کنند.

  یکی از دلایل اصلی در از بین رفتن ظاهر فرش، تغییر رنگ آن است.

  به همین دلیل تصمیم داریم، دلایل مهم تغییر رنگ را ذکر کنیم تا بتوانید از وقوع آن جلوگیری کنید.

  1- زردی فرش : فرش هایی که در اتاق های بدون نورطبیعی قرار می گیرند به مرور زمان رنگ زردی روی سطح آنها ایجاد می شود. علل اصلی زردی فرش، BHT موجود در پدهای فرش و چسب هایی است که الیاف فرش را در پشت فرش نگه می دارد.

  تغییر رنگ فرش

  عدم وجود نور طبیعی و وجود رطوبت باعث می شود چسب ها و BHT به گازی تبدیل شوند که باعث زردی می شود. ساده ترین راه برای مقابله با زردی، استفاده از محلول اسید سیتریک برای فرش است. گزینه دیگر مراجعه به قالی شویی های پیشرفته ای است که به صورت حرفه ای شستشوی فرش را انجام می دهند.

  2- تغییر رنگ به خاکستری : فرشهایی که در مکان های پر رفت و آمد قرار دارند به رنگ خاکستری گرایش پیدا می کنند. رنگ خاکستری ناشی از گرد و خاک و اصطکاک است که وقتی افراد به دفعات روی فرش قدم می زنند، رخ می دهد.

  یک راه آسان برای جلوگیری از این اتفاق، قرار دادن یک کناره یا رو فرشی بر روی سطح فرش است. جاروبرقی مکرر نیز یک روش مؤثر برای مبارزه با این تغییر رنگ می باشد.

  3- قهوه ای رنگ شدن فرش – رنگ قهوه ای ناشی از الیاف یا قسمت پشتی فرشهایی است که دارای الیاف سلولزی هستند. در ابتدا قهوه ای قابل توجه نیست و بیشتر افراد بعد از اینکه فرش آنها، به صورت حرفه ای در قالیشویی شستشو شد متوجه آن می شوند.

  تغییر رنگ فرش

  تنها راه برای از بین بردن رنگ قهوه ای فرش، استفاده از استیک اسید برای فرش است.

  4- سفید شدگی: لکه های  و مواد شیمیایی ذوب یخ، اولین دلیل سفید شدگی سطح فرش ها است. سفید شدگی بدون شک یکی از سخت ترین مشکلات در تغییر رنگ فرش است.

  تغییر رنگ فرش

  بنابراین اگر در تلاش هستید برای حل مشکل به تنهایی اقدام کنید وقت خود را تلف نکنید. در عوض به دنبال متخصصانی باشید که خدمات حرفه ای در این زمینه ارائه می دهند.

  5- رنگ پریدگی: فرش هایی که در معرض نور طبیعی زیادی قرار دارند کمرنگ می شوند. هنگامی که فرش فرسوده شود، این روند غیرقابل برگشت است.

  تغییر رنگ فرش

  با این وجود روش هایی برای جلوگیری از رنگ پریدگی وجود دارد و ساده ترین آن محدود کردن مدت زمانی است که فرش در معرض نور خورشید است. روش دیگر شستشوی مرتب فرش با محلول شستشوی محافظ مخصوص رنگ است.

  اکنون که می دانید دلایل اصلی تغییر رنگ فرش چیست، می توانید تمام اقدامات احتیاطی لازم را برای محافظت از فرش خود انجام دهید و طول عمر آن را طولانی تر کنید.

  همچنین همانطور که در این مقاله چندین بار ذکر کردیم، از مراجعه به قالیشویی های معتبر و پیشرفته دریغ نکنید، زیرا این وظیفه ی شما نیست که ظاهر اصلی فرش خود بازیابی کنید. بدانید که این شرکت ها امروزه با قیمت های مقرون به صرفه کار می کنند و کیفیت کار آن ها بسیار بالاتر از شستشوی خانگی و بدون تخصص است.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲ رای