چگونه برای اتاق نشیمن خود بهترین اندازه فرش را انتخاب کنیم ؟!
چگونه برای اتاق نشیمن خود بهترین اندازه فرش را انتخاب کنیم ؟!
 • اندازه قالیچه می‌تواند اتاق نشیمنتان را زیبا یا زشت کند. قالیچه مناسب به تعریف فضا و ظاهر منظم و آراسته کمک می‌کند. می‌تواند آکوستیک فضا را نیز ارتقا دهد. اما قالیچه‌ای که زیادی کوچک باشد یا با فضای اتاق تناسب نداشته باشد باعث ظاهر بهم ریخته و نامتوازن در خانه خواهد شد.

  اول از همه طرح اتاق نشیمن خود را درنظر بگیرید

  وقتی به دنبال قالیچه‌ای برای اتاق نشیمن هستید، مبلمان را درنظر گرفته و گزینه‌های مختلف چیدمان وسایل را یادداشت کنید. همه ما دوست داریم دائماً وسایلمان را جابه جا کنیم تا بهترین تناسب یافت شود. اگر فضای نشیمنتان باز است یا فضایی تعریف شده دارد انتخاب اندازه قالیچه فرق می‌کند. 

  قالیچه اتاق نشمین در هر فضای تعریف شده‌ای عالی بنظر خواهد رسید. اما در نقشه‌های باز، قالیچه نقش مهمتری ایفا می‌کند. وقتی دیوارها اطراف فضا را نگیرند، قالی این کار را می‌کند.

  چه زمانی از قالیچه 2.5 در 3 استفاده کنیم

  چگونه برای اتاق نشیمن خود بهترین اندازه فرش را انتخاب کنیم ؟!

  قالی 2.5 در 3 برای کف اتاق باز یا هر اتاقی که حداقل 3 متر بزرگ‌تر از قالی هم در عرض و هم طول باشد (مساحت اتاق 4 * 3 یا کمی بزرگتر) بهترین انتخاب است. بدین ترتیب اطراف قالی فضای خالی باقی می‌ماند.

  اگر نشیمنتان کوچکتر است، بهترین طرح قرار دادن نیم تا 1 متر فاصله از اطراف قالی است. این اندازه قالی برای مبلمان 1.80 تا 2 متر مناسب بوده و 1 متر در اطراف قالی خالی می‌ماند تا میزهای عسلی خود را قرار دهید. 

  نکته زیبا سازی : برای هماهنگ ساختن فضا، پایه‌های جلویی مبلمان و صندلی‌ها روی قالی قرار بگیرد و حدقل نیم تا 1 متر  بر روی هم باشند هر چه بیشتر بهتر. میز تلوزیون می‌تواند در آنسوی اتاق قرار بگیرد و روی قالی نباشد.

  چه زمانی از قالیچه 1.80 در 2 استفاده کنیم

  قالیچه 1.80 در 2 برای فضاهای 3 * 3  یا کوچکتر مناسب است. تقریباً نیم متر از دو طرف قالی خالی می‌ماند. این اندازه قالیچه زیر میز قهوه خوری قرار گرفته و فضای میان مبل و قسمت نشمین مجاور یا جلوی شومینه با چند صندلی راحتی که کاملاً روی قالی هستند را دربرمی گیرد. 

  ترفند زیباسازی: تضاد میان کفپوش و قالی باعث تمرکز بیشتر روی قالی می‌شود و احساس راحتی بیشتر خواهد داشت.

  چه زمانی از قالیچه 1.5 در 2 استفاده کنیم

  در فضای 2 * 3  یا کمی کوچکتر قالیچه 1 در 1.5 مناسب است. این اندازه فقط باید زیر میز قهوه خوری و جلوی شومینه با دو صندلی راحتی که کاملاً روی آن قرار دارند، استفاده شود. 

  ترفند زیباسازی: برای طرح‌های این چنینی، بهتر است رنگ قالی با کفپوش هماهنگ باشد تا فضا بزرگتر دیده شود. اگر می‌خواهید رنگ متفاوتی بکار ببرید سعی کنید به هم نزدیک باشند یا تضاد کمتری داشته باشند. همچنین میز قهوه شیشه‌ای کمک می‌کند از دیدن قالی‌هایی با طرح‌های سنتی و نقش‌های مدالی لذت ببرید.

  چه زمانی از قالیچه 1 در 1.5 استفاده کنیم

  قالیچه 1 در 1.5 انتخاب خوبی برای هر قسمت از فضای نشمین است برای مثال کنار شومینه یا ورودی یا لابی قرار گرفته در مجاور اتاق نشیمن.

  چه زمانی از فرش‌های باریک استفاده کنیم ؟!

  فرش باریک را می‌توان هر جایی که سطح باریک می‌شود استفاده کرد. برای قسمت‌هایی مثل راهرو که رفت و آمد در آن زیاد است مناسب خواهد بود. فرش باریک را می‌توان با وسایل یا دیوارها هماهنگ کرد برای مثال جلوی شومینه، زیر دیوار قفسه‌های کتاب یا در ورودی فضای باز از قسمت نشیمن به فضای مجاور. ترفند زیباسازی: فرش باریک معمولاً با دیوار یا یک مبلمان بزرگ هماهنگ می‌شود تا اینکه در وسط فضای باز شناور شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای