10 روش هوشمندانه طراحی داخلی برای خانه های شما
راه های شناخت فرش ابریشم اصل از غیر اصل
 •  

  فرشهای ابریشم ایرانی بسیار باشکوه و نرم و لطیف هستند.درخشش و بافت این فرش ها جلوه ای به آنها می بخشد که هرگز آن را در فرش های دیگر نمی بینید.

  با این وجود ، بسیاری از مردم در خرید این فرشها تردید دارند زیرا معتقدند که فرش پشمی یا مخلوطی از پشم و پنبه ممکن است از نظر مقاومت دربرابر لکه ها و مراقبت از آنها انتخاب بهتری باشد.

  اگر از فرشی ابریشمی خوشتان آمده و قصد خرید آن را دارید، ما به شما کمک می کنیم که انتخابی صحیح از فرش ابریشمی داشته باشید.

   

  ابریشم : بافت و الیاف مجلل

  هیچ فرش دیگری با فرش ابریشم برابری نمی کند. برخی از الیاف مصنوعی ممکن است شباهتی با آن داشته باشند اما هرگز با بافت، رنگ، نرمی و لطافتی که ابریشم دارد قابل مقایسه نیستند.

  ابریشم تولید شده برای صنعت فرش ایران – خصوصاً برای فرشهای دستبافت باید از استانداردهای بسیار باکیفیتی برخوردار باشد.ابریشم  الیافی بسیار با دوام است و اصلا به شکلی که الیاف دیگر شکافته یا فرسوده می شوند، این اتفاق برایش نمی افتد.

  زیباترین و زینتی ترین فرش های ابریشمی در مناطقی از ایران مانند نائین و تبریز تولید می شود.برخی از فروشندگان ممکن است با تولید ابریشم مصنوعی مانند ویسکوز به “هنر ابریشم” لطمه بزنند،این نوع ابریشم صد در صد خالص نیست و اگر تمایل به خرید آن ندارید،با مطالعه ی مطالب زیر تفاوت آن ها را از ابریشم خالص درک کنید تا بتوانید آن ها را به خوبی از هم تشخیص بدهید.

   

  فرش ابریشم اصل

   

  پارچه را با دست مالش دهید –

  وقتی کف دست خود را روی آن می مالید ، ابریشم گرم می شود. طولی نمی کشد که این اتفاق بیفتد و رنگها نیز ممکن است کمی درخشش داشته باشند. دست خود را روی فرش ابریشمی بکشید و ببینید که آیا گرم و براق می شود یا نه. اگر اینطور نبود ، احتمال این است که ابریشم خالص و عالی نیست.

   

  یک تست سوختگی روی آن انجام دهید –

  مسلما شما نمی توانید این کار را در یک فروشگاه فرش یا در مقابل فروشنده انجام دهید. اما این نکته را باید بدانید که وقتی ابریشم روی شعله قرار می گیرد ، رنگ مشکی را می سوزاند و بویی شبیه موهای سوخته شده دارد.

  شعله را دور کنید و میبینید که بلافاصله سوختگی متوقف خواهد شد. بهترین راه این است که یک آزمایش سوختگی روی یک تکه حاشیه آن انجام دهید.

   

  آن را شستشو کنید –

  ابریشم و پشم هردو به یک شکل نسبت به مایع سفید کننده واکنش نشان می دهند. شما قطعا حاضر نیستید این تست را روی فرش اصلی انجام دهید، اما میتوانید آن را روی گوشه ی کوچکی از ریشه ی کنار فرش تست کنید. اما باز هم این تستی نیست که بتوانید آن را جلوی فروشنده انجام دهید.

   

  شستشوی فرش ابریشم

   

  چگونه از فرش ابریشمی مراقبت کنیم؟

  فرشهای ابریشمی سرمایه های ارزشمندی هستند و شما باید بدانید که چگونه از آن ها مراقبت کنید تا در طول سالها قدردان داشتن آنها باشید.فرش ابریشمی خود را ازنقاط پر رفت و آمد دور نگه دارید و سعی کنید تا حد ممکن آن را از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید.

  اگر لکه یا کثیفی روی آن قرار گرفت فورا آب خنک را به آرامی روی آن بمالید و بگذارید لکه کاملاً خشک شود.مرتباً آن را دستمالی کنید تا قبل از اینکه  کثیفی ها در الیاف فرش نفوذ کند، از بین بروند و درخشش فرش را کاهش ندهند.

  همچنین فرش خود را سالانه یک باربه دست شخص یا شرکتی که تخصص دارد فرش ابریشم را تمیز کند ، بسپارید.اگر مراقبت خوب و مناسبی از فرش ابریشمی خود داشته باشید ، سالهای بیشتری کیفیت خود را حفظ خواهد نمود.

   

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای