مجله تک فرش

خلاص شدن از بوی فرش نو

وقتی فرشی جدید را می‌خرید ذوق دارید که هر چه زودتر فرش را پهن کرده […]

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
خلاص شدن از بوی فرش نو
 • وقتی فرشی جدید را می‌خرید ذوق دارید که هر چه زودتر فرش را پهن کرده و از زیباییش لذت ببرید. اما تا حالا شده که فرش نو را باز کنید و بوی نامطبوعی فضا را فرا بگیرد و توی ذوقتان بزند؟معمولا همه‌ی فرش‌ها این بو را ندارند و همچین اتفاقی به ندرت پیش می‌آید.

  این بو به طور معمول خود به خود و با گذر زمان از بین می‌رود. اما اگر دوست دارید هر چه زودتر از شر این بو خلاص شوید، با ما همراه باشید. در اینجا به روش‌‌های طبیعی از بین بردن بوی بد قالی اشاره خواهیم کرد.

  اخطار : برای از بین بردن بوی نامطبوع فرش، به دستورالعمل‌های شرکت تولید کننده‌ی فرش خود رجوع کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل، ما مسئولیتی نداریم و این مقاله صرفا برای اطلاع رسانیست.

  خلاص شدن از بوی فرش نو

  سوالات متداول درباره‌ی بوی فرش نو

  چرا فرش‌های نو بو می دهند؟

  بوی فرش نو ناشی از مواد شیمیایی است که در تولید فرش استفاده می‌شود. این مواد شیمیایی به عنوان ترکیبات آلی فرار (VOC) شناخته می‌شوند وبه صورت “گاز” به هوا منتقل می‌شوند. این مواد به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد وحشتناک یا سمی نیستند.

  تقریباً همه چیز در خانه شما، از فرش کف اتاق گرفته تا رنگ دیوار و چوب وسایل، بعد از مدت کوتاهی VOC تولید می‌کند. در واقع جالب است که بدانید فرش‌ها میزان VOC کمتری نسبت به سایر وسایل خانه تولید می‌کنند.

  اما این فرآیند بوهای ناخوشایندی هم ایجاد می‌کند که این بو همان بوی فرش نو است و اغلب در فرش‌های بافته شده با الیاف مصنوعی دیده می‌شود. فرش‌های بافته شده با الیاف طبیعی مانند پوست گوسفند و پشم نیز می‌توانند آن بوی ناخوشایندی را تولید کنند. درست است که این بوها خطرناک نیستند، اما می‌توانند باعث سردرد خفیف یا حالت تهوع شوند.

  چند چیز که باعث ایجاد بوی فرش جدید می شود:

  • روش ساخت
  • مواد بکار رفته در فرش
  • بسته بندی
  • استفاده از مواد برای مقاوم شدن فرش در برابر لکه، شعله و سایر روش‌های محافظتی

  خلاص شدن از بوی فرش نو

  چگونه بوی فرش جدیدم را از بین ببرم؟

  خبر خوب این است که این بو طی چند روز یا چند هفته از بین می‌رود. فرش جدید خود را در فضایی با تهویه مناسب بگذارید و حداقل تا 72 ساعت زمان بدهید. البته در ادامه به چند روش آسان دیگر برای تسریع این روند اشاره شده است:

  1. دمای محیط را بالا ببرید.
  2. درها و پنجره های خود را باز کنید.
  3. در چند روز اول مدام فرش را جارو بکشید.

  اگر به دنبال فرش جدید هستید، فرش بافته شده با الیاف طبیعی را انتخاب کنید و به دنبال رنگ های طبیعی باشید تا بتوانید میزان VOC های تصاعد شده را را به حداقل برسانید.

  بوی مواد شیمیایی در فرش های مصنوعی

  چرایی بو دادن فرش نو در فرش‌هایی با الیاف مصنوعی

  فرش‌های بافته شده با الیاف مصنوعی رنگ قوی‌تر و مقاوم و دوام دارند. اما این موضوع به معنای استفاده بیشتر از موادی مانند پلی پروپیلن و پلی استر و در نتیجه VOC بیشتر است. حتی فرش‌هایی با الیافی مانند پشم و نایلون هم هنوز دارای VOC است که یادگار گذر از مرحله رنگ آمیزی و ایجاد لایه حفاظتی است.

  لاتکس مصنوعی یکی از بزرگترین عاملان بوی فرش جدید است که بر الیاف طبیعی و مصنوعی تأثیر می‌گذارد. اگرچه این مواد مقاومت فرش شما را بالا می‌برد و از سر و لیز خوردن شما جلوگیری می‌کند، اما حاوی مقادیر زیادی VOC است.

  چگونه می‌توان این بوهای شیمیایی را از یک فرش نو خارج کرد؟

  چند راه برای کاهش بوی نا مطبوع فرش نو وجود دارد. در یک فضای کوچک، یک فیلتر هوای مانند تهویه بگذارید تا به حذف بوی فرش جدید کمک کند. همچنین می توانید از جاروبرقی با استفاده کنید و با جارو کشیدن فرش و استفاده از قدرت مکش، بوی فرش را از بین ببرید.

  فیلتر و مکش جاروبرقی عموما سموم و بوهای تحریک کننده را از خانه شما خارج می‌کند و میزان بوی فرش جدید را به حداقل می‌رساند و کیفیت هوای داخل خانه شما را بهبود می‌بخشد.

  اگر ترجیح می‌دهید از روشی آسانتر استفاده کنید، فرش را در گاراژ یا بالکن و هوای آزاد پهن کنید تا بوی بد آن از بین برود. گزینه سریع‌تری می‌خواهید؟ تهویه می‌تواند بوهای نامطبوع را از بین ببرد.

  بنابراین پنجره‌ها را باز کنید و پنکه را در جایی قرار دهید که بادش مستقیم روی فرش جدید شما بخورد. اگر یک پنکه اضافی دارید آن را هم نزدیک پنجره بگذارید تا روند خروج بوی نامطبوع سریع‌تر شود.

  چرا فرش‌های بافته شده با الیاف طبیعی بو می دهند؟

  چرا فرش های با الیاف طبیعی ممکن است بو بدهند؟

  اگر فرش نو شما بوی تند و نا مطبوعی دارد و از آن زده شدید، بدانید که شما تنها نیستید. بسیاری از فرش‌های بافته شده با الیاف طبیعی مانند پنبه نیازی به روکش لاتکس (و VOC) ندارند. اما به خاطر داشته باشد اگرچه فرش‌های طبیعی VOC کمتری دارند اما بالاخره بو دارند و عطرهای خاص خود را در هوا منتشرمی‌کنند. البته این موضوع درباره‌ی فرش‌های که به صورت مخلوط با الیاف طبیعی و مصنوعی بافته می‌شوند بیشتر صادق است.

  کاملاً طبیعی است که فرش‌های پشمی بو بدهند. به دلیل این که این فرش‌ها از الیاف حیوانی ساخته شده‌اند، اغلب رایحه‌ی تندی دارند که با گذشت زمان محو می‌شود. فرش‌های بافته شده با پشم گوسفند و پوست گاو نیز ممکن است همچین بویی بدهند. فرش‌های بافته شده با الیاف گیاهی معمولاً رایحه‌ای ملایم و شبیه به کاه دارند و به همین دلیل به راحتی می‌توانید از آن‌ها در خانه خود استفاده کنید.

  چگونه می‌توان این بوی نامطبوع را از بین برد؟

  به راحتی می‌توانید اثر بوی طبیعی فرش را با کمک چند اسپری خوشبو کننده کاهش داد یا حذف کرد. در مواردی که بوی فرش بسیار شدید بود می‌توان فرش را با رعایت تمامی نکات، شست. این روش برای از بین بردن بوی فرش‌های دستبافت و پشمی بسیار کاربردی است.

  رطوبت ممکن است باعث ایجاد بوی بد در هر فرشی بشود. بنابراین یک محافظ فرش تهیه کنید تا رطوبت اضافی را جذب کرده و مانع پوسیدگی آن شود. از قرار دادن فرش در مناطق مرطوب نیز خودداری کنید.

  خلاص شدن از بوی فرش نو

  راه حل‌های همگانی برای حذف بوی فرش نو

  برخی از فرش‌ها به مواد شیمیایی پاسخ بهتری می‌دهند و برخی با روش‌های فیزیکی مثل جارو کشیدن مشکلشان حل می‌شود. اما راه حل های ساده مانند پهن کردن فرش در هوای آزاد به کاهش بوی فرش جدید کمک می‌کند.

  نسیم و وزش باد در فضای باز به کاهش رطوبت کمک می‌کند و اجازه می دهد VOC ها پراکنده شوند. بنابراین فرشتان را در حیاط بگذارید تا به سرعت بوی بد و آلاینده‌های آن خارج شود. برای جلوگیری از محو شدن طرح و رنگ فرش،آن را رو به پایین و برعکس روی ایوان آویزان کنید و سپس اجازه دهید نور خورشید بوی بد فرش را از بین ببرد.

  اگر حیاط ندارید، فرشتان را تا کنید و چند زغال داخل آن قراردهید. همچنین می‌توانید از جوش شیرین هم استفاده کنید و آن را روی فرش بپاشید و وسپس فرش را با جاروبرقی جارو کنید تا هم اثرات این مواد باقی نماند و هم بوی نامطبوعش از بین برود.ما در مجموعه‌ی تک فرش جهت رفاه خرید فرش، خرید اقساطی فرش را نیز به مشتریان ارائه می‌دهیم.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۶ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تلفن پشتیبانی 09338177908 | هر روز هفته از ساعت 8 صبح الی 18 پاسخ گوی شما هستیم

  فروشگاه اینترنتی تک فرش در سال 1394 و با هدف سهولت در خرید فرش ماشینی برای مردم نازنین ایران تاسیس شد , شما با ورود به تک فرش با انبوهی از طرح و نقش فرش ماشینی رو به رو خواهید شد و به راحتی می توانید فرش مورد نظر خود را مشاهده و خریداری نمایید . تک فرش, یک شهر فرش واقعی است که بواسطه حضور در شهر کاشان ( مرکز فرش ایران ) و همکاری را برندهای بزرگی همچون فرش محتشم , فرش لیلی , فرش برنتین , فرش مشهد اردهال , فرش داریوش , قالی سرام , فرش شاهکار صفویه , فرش شاهکار آریایی , فرش سبلان و … کاملترین ویترین فرش ماشینی را داشته باشد . شاید شما قصد داشته باشید برای فضای پذیرایی منزل خود فرش کلاسیک تهیه کنید و فرش های ماشینی با طرح های اصیل ایرانی را میپسندید پس فرش 1500 شانه , فرش 1200 شانه , فرش 1000 شانه , فرش 700 شانه و فرش های 500 شانه گزینه های خوبی برای شما هستند , و یا شاید به دنیال طرح های مدرن هستید و به فرش فانتزی مدرن علاقه مند هستید , از فرش طرح ترک , فرش چهل تکه ( پچ ورک )فرش آشپزخانه , فرش کهنه نما , فرش فرانسوی , فرش پرزبلند شگی , فرش مراکشی , گلیم , و گبه در سایت تک فرش دیدن کنید و طرح مورد را نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید و همچنین اگر قصد دارید برای اتاق فرزند دلبندتان فرشی خریداری کنید حتما سری به فرش اتاق کودک در سایت تک فرش بزنید و زیباترین طرح فرش ها را مشاهده کنید . از مزیت های مهم تک فرش می توان به : خرید مستقیم فرش از کاشان با قیمت کارخانه , ارسال رایگان به سراسر کشور, و 7 روز ضمانت بازگشت وجه در صورت نارضایتی اشاره کرد.ما در مجموعه‌ی تک فرش جهت رفاه خرید فرش، خرید اقساطی فرش را نیز به مشتریان ارائه می‌دهیم


  کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم تک فرش می باشد.    Copyright @2006 – 2022 Takfarsh.com