مجله تک فرش

علت جمع شدن و تا خوردن فرش + راه حل و نحوه جلوگیری

اگر روی فرشتان برجستگی می‌بینید یا اگر گوشه فرشتان خود به خود جمع می‌شود یا […]

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
علت جمع شدن و تا خوردن فرش
 • اگر روی فرشتان برجستگی می‌بینید یا اگر گوشه فرشتان خود به خود جمع می‌شود یا وقتی روی فرش راه می‌روید و اسباب و اثاثیه را روی آن تکان می‌دهید، فرشتان دچار جمع شدن می شود، این مطلب مناسب برای شماست.

  این مقاله در مجموع یک راهنمای جامع برای رفع مشکلات فرشتان است و به شما یاد می‌دهد چگونه انواع چین‌ها، برجستگی‌ها، فرورفتگی‌ها و تا خوردگی‌های گوشه‌ی قالی را از بین ببرید. خبر خوب این است که این مشکلات به راحتی قابل حل شدن هستند. پس در ادامه با هم مرحله به مرحله پیش می‌رویم تا ببینیم برای حل این مشکل چه کاری باید انجام بدهیم.

  چه چیزی باعث موج افتادن در فرش می‌شود؟

  موج افتادن با پیچ خوردگی فرش متفاوت است. پیچ خوردگی در اثر خمیدگی بوجود می‌آید اما دلایل پیچ خوردگی، موج افتادن، خمیدگی، تاخوردگی و.. همه و همه یک چیز است.

  دلیل، فشار است. فشار عمدتا روی لبه‌ها و قسمت‌های میانی اعمال می‌شود. به همین دلیل است که اغلب احتمالاً تا خوردگی‌هایی را در گوشه‌های فرش یا برجستگی‌هایی را در مرکز آن مشاهده می‌کنید.

  به همین دلیل هم از گرما، رطوبت یا فشار معکوس برای به حالت برگرداندن فرش استفاده می‌شود.

  ده روش زیر به شما نشان می‌دهند که چگونه می‌توانید از گرما، رطوبت و فشار برای از بین بردن برجستگی، چین و چروک، برجستگی یا فرورفتگی فرش‌ها استفاده کنید و آن‌ها را به حالت اول برگردانید.

  چگونه با استفاده از فشار، فرورفتگی‌ها یا برجستگی‌های فرش را درست کنیم؟

  1. افزودن وزنه‌های سنگین

  هدف در اینجا از بین بردن فرورفتگی و برجستگی قالی و برگرداندن آن به حالت اول است. افزودن وزنه‌های سنگین مانند کتاب، میز، مبلمان و گیاهان می‌تواند در این امر به شما کمک کند. البته باید اجازه بدهید این وزنه‌ها حداقل یک شبانه روز روی محل مورد نظر بماند.

  2. استفاده از محافظ فرش

  استفاده از محافظ فرش مزایای بسیاری دارد. از مزایای آن هم می‌توان به محافظت از کف فرش و افزایش طول عمر آن اشاره کرد. استفاده از محافظ فرش امن هم هست. زیرا باعث می‌شود لیز نخورید و نیفتید.

  جدا از مزایای فوق، محافظ فرش به ثابت ماندن فرش کمک می‌کند. اگر هم فرش در حالت اولیه خود باقی بماند و دچار تغییر وضعیت نشود، هیچ گونه کشش، پیچ خوردگی، موج خوردگی یا تا شدن الیاف در فرش بروز نخواهد کرد.

  3. چسباندن فرش به سطح زیرین

  چسب دو طرفه قالی به شما کمک می‌کند تا به راحتی دو طرف فرش خود را روی زمین بچسبانید. این روش زمانی به کمک شما می‌آید که فرش دچار موج و چین و چروک شده و می‌خواهید این چین و چروک‌ها را از بین ببرید.

  البته باید به یاد داشته باشید، قبل از استفاده از این روش، ابتدا باید روش‌های دیگری را برای از بین بردن برجستگی‌ها، چین و چروک‌ها و موج‌های قابل مشاهده روی فرش به کار ببرید. بنابراین، این روش بیشتر پیشگیری است تا درمان. یعنی بیشتر به شما کمک می‌کند تا در آینده دچار مشکلات مذکور نشوید.

  4. صبر کردن

  هنگامی که فرشی را تهیه می‌کنید به منظور سهولت حمل نقل، فرش را لوله می‌کنید. خود این لوله کردن باعث پیچ و تاب خوردگی و چین افتادن فرش می‌شود. هنگامی که فرش را باز می‌کنید، باید کمی به فرش زمان دهید تا به حالت اولیه خود باز گردد و با فضای خانه سازگار شود. گاهی اوقات این برجستگی‌ها پس از چند روز استفاده از فرش خود به خود از بین می‌روند.

  5. کمک گرفتن از متخصصان

  آیا همه این روش‌ها را امتحان کرده‌اید و هیچکدام کارساز نبودند؟ اگر اینطور است به نظر می‌رسد زمان آن رسیده که فرش را پیش یک فرد کاربلد برده و رفع این مشکلات را به او بسپارید.

  6. برعکس کردن فرش

  در اینجا منظور از برعکس کردن فرش به معنی تا زدن فرش از جهت مخالف فرورفتگی، برجستگی یا چین‌خوردگی است. فرش را برای یک شب یا اگر نیاز بود چند روز تا شده کناری بگذارید. در نهایت وقتی فرش را باز می‌کنید باید که صاف صاف باشد. اگر فرش شروع به شکستن کرد یا خیلی سخت تا می‌شد، فورا تای فرش را باز کنید تا آسیب بیشتری نبیند.

  زیرا این مقاومت یا ترک خوردگی نشان می‌دهد که فرش خیلی خشک و احتمالاً از پشت پوسیده شده است. البته این تا خوردگی می‌تواند به این معنا هم باشد که الیاف آن نمی‌توانند فشار را تحمل کنند.

  چگونه با استفاده از رطوبت، فرورفتگی‌ها یا برجستگی‌های فرش را درست کنیم؟

  7. خیس کردن فرش

  در این روش از تکه‌های یخ استفاده می‌کنیم. تکه‌های یخ را روی قسمت‌های فرورفته یا برجسته قرار دهید. اجازه بدهید تکه‌های یخ یک شب روی قالی بمانند و کم کم ذوب شوند. سپس از یک دستمال کاغذی یا حوله تمیز برای گرفتن آب اضافی استفاده کنید. البته حواستان باشد که بعد از این مرحله فرش را یا در معرض هوای آزاد قرار دهید و یا زیر آفتاب بگذارید تا خشک شود. اصلا نباید فرش خیس را در محیط بسته رها کنید. زیرا باعث پوسیدگی و کپک زدن و در نهایت نابودی فرش می‌شود.

  8. حرارت دادن به فرش

  استفاده از رطوبت و حرارت روی فرش با استفاده از بخارشوی به شل شدن الیاف کمک کرده و آنها را به حالت اولیه باز می‌گرداند. البته قبل از امتحان این روش بر روی کل فرش، این عمل را روی گوشه‌ای از آن امتحان کنید تا ببینید الیاف فرش تحمل این میزان رطوبت و دما را دارند یا نه.

  به عنوان مثال، شما نمی‌توانید که از حرارت بر روی فرش بافته شده با الیاف مصنوعی استفاده کنید، زیرا این الیاف به راحتی ذوب می‌شود. استفاده از این روش بر روی فرش‌های رنگ شده هم ممنوعیت دارد، زیرا باعث پخش شدن رنگ و در نهایت از بین رفتن ظاهر فرش می‌شود. بنابراین باز هم تاکید می‌شود این روش‌ها روی گوشه‌ای از فرش امتحان کنید تا مطمئن شوید مشکلی پیش نمی‌آید. توجه کنید که در نهایت رطوبت را حتما با استفاده از روش‌های مختلف خشک کنید تا فرش نپوسد و بوی بدی هم به خودش نگیرد.

  نکته: اگر بخار آب و رطوبت باعث رنگ دادن فرشتان می‌شود اصلا از این روش استفاده نکنید.

  نکته حرفه ای: اگر رطوبت باعث تغییر رنگ یا پخش شدن رنگ در فرش شما می شود، از این دو روش اجتناب کنید.

  چگونه با استفاده از گرما، فرورفتگی‌ها یا برجستگی‌های فرش را درست کنیم؟

  9. پهن کردن فرش زیر آفتاب

  حرارت باعث کاهش میزان فشار و در نهایت کاهش چین افتادگی‌‌های فرش است. به خاطر داشته باشید که هنگام استفاده از این روش فرش را وارونه قرار دهید تا از آسیب دیدن الیاف فرش جلوگیری کنید. البته قبل از انجام اینکار باید ببینید که فرشتان تا چه حد در برابر گرما مقاوم است.

  10. اتوکشی

  هرگز به صورت مستقیم از اتو روی فرش استفاده نکنید.برای استفاده از این روش شما باید یک پارچه/حوله مرطوب بردارید، سپس آن را روی فرش قرار دهید. سپس اتوکشی را غیر مستقیم انجام دهید. حتما از از قبل این روش را روی بخش کوچکی از فرشتان امتحان کنید تا مشکلی پیش نیاید.

  نکته اول: شما نمی توانید این روش را روی فرش‌های ساخته شده با الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی پروپیلن استفاده کنید زیرا حرارت باعث ذوب الیاف می‌شود.

  نکته دوم: می‌توانید از سشوار به جای اتو نیزاستفاده کنید. اگر می‌خواهید از سشوار استفاده کنید، به یاد داشته باشید که ابتدا با استفاده ازاسپری آب پاش روی فرش آب بپاشید. برای رفع مشکلات فرش با الیاف بلند سشوار عملکرد بهتری نسبت به اتو دارد.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۹ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تلفن پشتیبانی 09338177908 | هر روز هفته از ساعت 8 صبح الی 18 پاسخ گوی شما هستیم

  فروشگاه اینترنتی تک فرش در سال 1394 و با هدف سهولت در خرید فرش ماشینی برای مردم نازنین ایران تاسیس شد , شما با ورود به تک فرش با انبوهی از طرح و نقش فرش ماشینی رو به رو خواهید شد و به راحتی می توانید فرش مورد نظر خود را مشاهده و خریداری نمایید . تک فرش, یک شهر فرش واقعی است که بواسطه حضور در شهر کاشان ( مرکز فرش ایران ) و همکاری را برندهای بزرگی همچون فرش محتشم , فرش لیلی , فرش برنتین , فرش مشهد اردهال , فرش داریوش , قالی سرام , فرش شاهکار صفویه , فرش شاهکار آریایی , فرش سبلان و … کاملترین ویترین فرش ماشینی را داشته باشد . شاید شما قصد داشته باشید برای فضای پذیرایی منزل خود فرش کلاسیک تهیه کنید و فرش های ماشینی با طرح های اصیل ایرانی را میپسندید پس فرش 1500 شانه , فرش 1200 شانه , فرش 1000 شانه , فرش 700 شانه و فرش های 500 شانه گزینه های خوبی برای شما هستند , و یا شاید به دنیال طرح های مدرن هستید و به فرش فانتزی مدرن علاقه مند هستید , از فرش طرح ترک , فرش چهل تکه ( پچ ورک )فرش آشپزخانه , فرش کهنه نما , فرش فرانسوی , فرش پرزبلند شگی , فرش مراکشی , گلیم , و گبه در سایت تک فرش دیدن کنید و طرح مورد را نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید و همچنین اگر قصد دارید برای اتاق فرزند دلبندتان فرشی خریداری کنید حتما سری به فرش اتاق کودک در سایت تک فرش بزنید و زیباترین طرح فرش ها را مشاهده کنید . از مزیت های مهم تک فرش می توان به : خرید مستقیم فرش از کاشان با قیمت کارخانه , ارسال رایگان به سراسر کشور, و 7 روز ضمانت بازگشت وجه در صورت نارضایتی اشاره کرد.ما در مجموعه‌ی تک فرش جهت رفاه خرید فرش، خرید اقساطی فرش را نیز به مشتریان ارائه می‌دهیم


  کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم تک فرش می باشد.    Copyright @2006 – 2022 Takfarsh.com

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را وارد کنید

  ورود شما به معنای پذیرش شرایط تک فرش و قوانین حریم‌خصوصی است

  برگشت
  کد تایید را وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد تایید را وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد