مجله تک فرش

10 اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی منزل و خانه

10 اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی منزل و خانه که باید مراقب آن باشید
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
10 اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی منزل و خانه
 • در پست امروز می خواهیم درباره 10 اشتباه دکوراسیون که افراد در هنگام طراحی دکوراسیون خانه انجام می دهند صحبت کنیم.در ادامه 10 جایگزین نیز برای هر اشتباه ارائه می دهیم تا بتوانید با استفاده از آنها طراحی زیباتری داشته باشید. با توجه به این موضوع به این نتیجه رسیدیم که کمی درباره کارهایی که باید در هنگام آماده کردن دکوراسیون منزلتان انجام دهید بنویسیم،اما چیز زیادی درباره کارهایی که نباید انجام دهید ننوشته ایم. در واقع ما دریافتیم که یک طراحی بد هنگامی اتفاق می افتد که افراد فکر می کنند می دانند چه می کنند اما در واقع اینگونه نیست. و اکنون می خواهیم فکری به حال این موضوع بکنیم.

  1 : غفلت از مقیاس

  وقتی در خانه قدم می زنید اسباب و اثاثیه چقدر بزرگ به نظر می رسند؟ آیا تاکنون یک کاناپه بزرگ را دیده اید که به یک میز کوچک ختم شده باشد و بعد با خود فکر کرده باشید که این به نظرم دست نیست.این بدان دلیل است که طراح موضوع مقیاس را در هنگام طراحی مد نظر قرار نداده است.

  مقیاس چیست ؟!

  مقیاس عبارت است از ادراک عمومی از دو شئ هنگامی که با یکدیگر مقایسه می شوند.به طور کلی ذهن همواره انتظار دارد که اشیاء با اندازه های تقریبا یکسان در کنار یکدیگر قرار بگیرند. وقتی این توازن به هم می خورد ذهن ما آن را درک می کند و می فهمیم که یک جای کار ایراد دارد این بدان معنی نیست که دو شئ باید دارای اندازه دقیقا یکسان بوده و با هم فیت شوند شما هرگز نمی توانید میزی را به اندازه یک کاناپه پیدا کنید.

  چگونه اشیاء را در طراحی خود متوازن کنید؟

  وقتی طراحان داخلی حرفه ای به موضوع مقیاس می اندیشند چیزی به نام “نسبت طلایی” را مد نظر قرار می دهند. نسبت طلایی یک الگوی عددی تکرار شونده طبیعی با نسبت 61/1:1 یا 40/60 است.این نسبت را به صورت عینی می توانیم با مقایسه اعضای مختلف بدن انسان،آثار هنری و حتی طراحی های داخلی مشاهده نماییم. 

  برای شروع کار با نسبت طلایی سطح کلی کف اتاق را اندازه بگیرید (فرض کنیم 10 متر مربع باشد) اسباب و اثاثیه شما نباید بیش از 60 درصد فضای اتاق را اشغال کنند( در این مورد حدود 6 متر مربع).علاوه بر این قطعات جانبی باید حدود 40 درصد قطعات اصلی باشند، مثلا اگر اندازه کاناپه شما 10*6 باشد اندازه میز جانبی آن باید 4*4/2 باشد. با استفاده از نسبت طلایی اطمینان حاصل می کنید که وسایل شما با اتاق و اسباب و اثاثیه دیگر توازن خوبی دارند یعنی نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک هستند.

  2 : به زور جا کردن هر چیزی

  طراحان خانه معمولا از چیزهایی که هماهنگ نمی شوند می ترسند.یک نگرانی وجود دارد که اگر چیزی کاملا هماهنگی نداشته باشد پس حتما طراحی ایراد دارد. شاید این موضوع درباره کمد لباسهایتان درست باشد اما در طراحی خانه اگر همه چیز کاملا با هم مطابقت و هماهنگی داشته باشد می تواند به صورت باورنکردنی کسالت آور باشد. این موضوع حتی در مورد رنگ،فرش نیز صادق است. فقط به این دلیل که دو چیز از نظر رنگ و شکل با هم فرق می کنند به این معنی نیست که نمی توان از آنها در کنار هم استفاده نمود.

  3 : وسایل دکوراسیون را به صورت تصادفی انتخاب کنید

  وقتی می خواهید در دکوراسیون خود تنوع ایجاد کنید این بدان معنی نیست که هر چیزی به چشمتان خورد را خریداری کنید. گاهی اتاقی را می بینید که کاملا ریخته به هم به نظر می رسد چرا که طراح هر چیزی را که به نظرش خوب می رسیده برداشته است این حالت هیچ الگوی مشخصی ندارد و یا هیچ تم مشخصی ندارند. 

  با یک تم متحدکننده شروع کنید

  ما درباره انتخاب یک تم پیش از طراحی تزئینات صحبت کردیم. داشتن یک تم سبب می شود قطعاتی را انتخاب نمایید که با دیدگاه شما هماهنگ هستند. شما همچنین می توانید ضمن ایجاد تنوع در دکوراسیونتان سبک خاصی را برای ایجاد هارمونی انتخاب نمایید.

  برخی از سبک های رایج عبارتند از:

  • امروزی
  • مدرن
  • اسکاندیناوی
  • سنتی
  • بوهمی
  • افزودن تزئینات بیش از حد

  یکی از مشکلاتی که ما در طراحی های بد با آن مواجه هستیم این است که افراد نمی توانند بگویند”کافی است”. یک نکته گول زننده در هر طراحی وجود دارد و آن این است که شما می توانید تعداد بسیار زیادی اسباب و اثاثیه و یا لوازم دیگر به طراحیتان اضافه کنید. این موجب می شود در نهایت اتاقی داشته باشیم که مملو از وسایل است و به انسان احساس ترس از فضای بسته را می دهد.

  4 : در طراحی خود کمی جای خالی هم در نظر بگیرید

  یکی دیگر از اشتباهات دکوراسیون این است که قدرت فضای خالی را در طراحی دست کمک بگیریم . به کارگیری فضاهای خالی سبب می شود تا افراد وسایل را بهتر درک کنند و ارج بنهند این امر همچنین به وسایل شما اجازه می دهد تا کمی نفس بکشند چرا که این وسایل بر سر جلب توجه با هم رقابت نمی کنند. 

  بهترین کار برای ایجاد توازن،این است که از یک قطعه مرکزی شروع کنید این قطعه می تواند یک فرش،قاب عکس،پنجره و یا هر چیز دیگری باشد که می خواهید آن را برجسته کنید. وقتی قطعات دیگر را در اطراف قطعه مرکزی مرتب نمودید در نظر داشته باشید که قطعه مرکزی تا چه اندازه چشمگیرشده است. 

  از فرد دیگری بخواهید تا به چینش شما نگاه کند اگر نتوانست به سادگی تشخیص دهد که قطعه مرکزی چیست و یا احساس کرد که اتاق بیش از حد به هم ریخته به نظر می رسد باید فضای خالی بیشتری را به طراحیتان اضافه کنید.

  5 : استفاده از رنگ هایی که با حال و هوای اتاق هماهنگی ندارند

  رنگ ها در دکوراسیون نقش بسیار مهمی در هر طراحی دارند ما نه تنها برای ایجاد جذابیت بلکه برای انتقال یک حس خاص از آنها استفاده می کنیم بسیار شاهد آن بوده ایم که یک طراحی خوب تنها به دلیل آن که طراح به هماهنگی رنگ ها با حال و هوای فضا توجه نکرده است از چشم افتاده است.

  قبل از انتخاب تم به تاثیرات احساسی رنگ ها توجه کنید

  رنگ های مختلف دارای جنبه های احساسی و عاطفی متفاوت هستند.وقتی اتاقی را طراحی می کنید قبل از انتخاب رنگ باید به حسی که می خواهید آن اتاق انتقال دهد توجه کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید اتاق شما حس سرزندگی و نشاط را انتقال دهد رنگ های گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی بسیار مناسب هستند. داشتن درک پایه از نظریه رنگ ها می تواند به طراحی شما کمک کند.این امر به شما کمک می کند رنگ های درست را انتخاب کنید و فضایی جذاب و دلخواه را ایجاد کنید.

  6 : نداشتن فضای کافی برای راه رفتن

  چه چیزی یک طراحی عالی را خراب می کند؟ همین که دوستان و اطرافیانتان در هنگام حرکت در اتاق دائم با اشیاء مختلف برخورد کنند و این مورد یکی از اشتباهات دکوراسیون است که معمولا افراد آن را زیاد مهم نمیدادند.بسیاری از طراحان فراموش می کنند که اسباب و اثاثیه علاوه بر کارکرد تزئینی دارای کاربرد عملی نیز هستند.

  افراد می خواهند بر روی یک کاناپه راحت بنشینند و پاهای خود را روی یک فرش گرم و نرم قرار دهند اگر مجبور باشند در میان وسایل غوطه ور شوند، با آنها برخورد کنند و به صورت مارپیچ از بین آنها بگذرند طراحی شما کارایی چندانی نخواهد داشت.

  از یک طرح بالا به پایین برای طراحی مسیرهای عبور استفاده کنید

  قبل از آن که اسباب اثاثیه را بچینید یک الگوی بالا به پایین از اتاقی که می خواهید چینش نمایید رسم کنید. اسباب و اثاثیه و لوازمات خود را با ابعاد آنها در آن بکشید بعد ازکشیدن همه چیز به مسیر طبیعی که افراد برای رسیدن به محل های نشستن استفاده می کنند دقت کنید. 

  افراد مایلند که از مسیرهایی مستقیم و سریع استفاده کنند بنابراین یک فلش از ورودی به محل های نشستن رسم نمایید این کار به شما کمک می کند تا مسیرهای عبور را شناسایی کرده و آن قسمت را خالی کنید.

  7 : مسدود کردن بیش از حد نور طبیعی

  از زمانی که لامپ اختراع شد دانشمندان هنوز نتوانسته اند آن را جایگزین زیبایی نور طبیعی کنند و فکر هم نمی کنم که هرگز بتوانند این کار رابکنند. یکی از اشتباهات دکوراسیون که زیاد دیده ایم این است که استفاده از نور طبیعی را مد نظر قرار نداده اند و نتیجه آن ایجاد فضایی سرد و مصنوعی بوده است. 

  هیچگاه پیشنهاد نمی کنیم که حریم خصوصی را فدای طراحی کنید در فضاهایی مانند حمام و اتاق خواب که نمی خواهید دیگران بتوانند داخل را ببینند تمام پنجره ها را بپوشانید. اما در فضاها و اتاق های دیگر تا جایی که امکان دارد اجازه دهید نور طبیعی خورشید وارد شود. ازپرده های نازک مانند پرده های کتانی استفاده نمایید و یا اصلا هیچ پرده ای به کار نبرید.

  8 : پیروی همیشگی از روندها

  همه کسب و کارهای مربوط به طراحی داخلی در جهان مایلند تا درباره این که چه چیزهایی در این صنعت حرف اول را می زند صحبت کنند. ما اقرار میکنیم که دقیقا همان کار را انجام می دهیم در پی سبک های متفاوت بودن می تواند روشی عالی برای الهام گرفتن و انجام یک طراحی خوب باشد. با این حال اگر شما همیشه از رویه های ثابت پیروی می کنید مکررا یک سبک دکوراسیون را انجام خواهید داد و در نهایت به طراحی می رسید که واقعا آن را دوست ندارید.

  به غریزه خود اعتماد کنید تا سبک خوتان را پیدا کنید

  هیچکس بهتر از خودتان به علائق و اولویت های شما آگاه نیست.شما به خوبی می دانید که چه رنگ،فرش و دکوراسیونی برای شما جذاب تر است.فقط به صرف این که کسی بگوید فلان چیز خوب نیست بدان معنی نمی باشد که به درد شما هم نمی خورد. 

  قبل از آن که شروع به طراحی خانه خود کنید مشخص نمایید که چه رنگ،فرش و دکوراسیونی برای شما جذابیت بیشتری دارد.رنگ ها و فرش های متعددی برای ساخت یک دکوراسیون وجود دارد. هر ساله روندها و شیوه های جدید ظهور می کنند اما اصل ملزومات دکوراسیون تغییری نمی کنند اینکه بدانید چه چیزی برای شما جذاب تر است به این معنی خواهد بود که شما هر سال تنها ملزومات را تعویض می کنید و دیگر نیازی به طراحی مجدد کل اتاق نیست.

  9 : واقع بین نبودن و اولویت بندی نکردن بودجه

  یکی از راهنمایی هایی که ما در مجموعه تک فرش برای شما داریم این است که یک اسباب عالی نباید لزوما بسیار گران باشد. و به همین دلیل است که ما کیفیت و ارزش را مهمتر از هر چیز دیگر می دانیم. به همین دلیل شما باید درباره این که دکوراسیون شما در نهایت چقدر می ارزد واقع بین باشید.این موضوع مخصوصا زمانی که می خواهید یک وسیله جدید بخرید بسیار مهم است. اگر به این موضوع توجه نکنید ناگهان متوجه می شوید که همه پول خود را قبل از آنکه حتی به نیمه راه پروژه رسیده باشید تمام کرده اید.

  پول خود را جایی خرج کنید که اهمیت بیشتری دارد

  وقتی بودجه خود را برنامه ریزی می کنید اولین کار اولویت بندی کردن مخارج است.به این موضوع فکر کنید که چه موقع واقعا نیاز به سرمایه گذاری دارید هرچند این همیشه درست نیست اما اسباب و اثاثیه و فرش های گران تر معمولا با کیفیت تر هستند. 

  شما معمولا می توانید موارد بسیار خوبی مانند گلدان ها، قاب های عکس و آثار هنری را در حراجی ها به قیمت مناسب تهیه کنید. پیشنهاد ما این است که اسباب و اثاثیه را در اولویت خرید خود قرار دهید و سپس برای تکمیل دکوراسیون خود به سراغ موارد ارزان تر بروید.

  10 : چسباندن اسباب و اثاثیه به دیوار

  چگونه می توانیم در حالی که شما در سمت دیگر اتاق نشسته اید با شما صحبت کنیم؟حتما می دانید که کار ساده ای نیست ولی جالب است که ما معمولا همین کار را انجام می دهیم و این یکی از اشتباهات دکوراسیون است که ما از آن غافل میشویم.

  وقتی که اسباب و اثاثیه را به دیوار می چسبانید در واقع آن فضای سفید و خالی را که قبلا درباره اش صحبت کردیم کاهش می دهید.همچنین با نشاندن افراد در فواصل دور از هم، حس نزدیکی و دوستانه بودن را از بین می برید.

  چیزها را کمی به هم نزدیک کنید

  یک روش ساده برای حل این مشکل این است که اشیاء را کمی به هم نزدیک کنید.یک راهکار عالی استفاده از یک فرش بزرگ است تا مبل ها را روی آن بچینید.فرش می تواند به عنوان یک شئ مرکزی عمل کند و در عین حال از کف اتاق شما محافظت می کند. هدف ما فراهم آوردن بهترین فرش ها و اسباب و اثاثیه ای است که می توانید بخرید. 

  ما بر این باوریم که همه، صرف نظر از این که چقدر پول دارند، باید بتوانند منابع لازم برای ایجاد خانه روئیایشان را داشته باشند. به منظور خدمات رسانی بهتر به شما، ما به طور منظم سبک های خود را به روزرسانی می نماییم تا هر طراحی بتواند از آنها برای بهبود دانش خود استفاده کند ایده های جدیدی برای بهتر کرذن کار خود بگیرد و از کارهای ما الهام بگیرد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تلفن پشتیبانی 09338177908 | هر روز هفته از ساعت 8 صبح الی 18 پاسخ گوی شما هستیم

  فروشگاه اینترنتی تک فرش در سال 1394 و با هدف سهولت در خرید فرش ماشینی برای مردم نازنین ایران تاسیس شد , شما با ورود به تک فرش با انبوهی از طرح و نقش فرش ماشینی رو به رو خواهید شد و به راحتی می توانید فرش مورد نظر خود را مشاهده و خریداری نمایید . تک فرش, یک شهر فرش واقعی است که بواسطه حضور در شهر کاشان ( مرکز فرش ایران ) و همکاری را برندهای بزرگی همچون فرش محتشم , فرش لیلی , فرش برنتین , فرش مشهد اردهال , فرش داریوش , قالی سرام , فرش شاهکار صفویه , فرش شاهکار آریایی , فرش سبلان و … کاملترین ویترین فرش ماشینی را داشته باشد . شاید شما قصد داشته باشید برای فضای پذیرایی منزل خود فرش کلاسیک تهیه کنید و فرش های ماشینی با طرح های اصیل ایرانی را میپسندید پس فرش 1500 شانه , فرش 1200 شانه , فرش 1000 شانه , فرش 700 شانه و فرش های 500 شانه گزینه های خوبی برای شما هستند , و یا شاید به دنیال طرح های مدرن هستید و به فرش فانتزی مدرن علاقه مند هستید , از فرش طرح ترک , فرش چهل تکه ( پچ ورک )فرش آشپزخانه , فرش کهنه نما , فرش فرانسوی , فرش پرزبلند شگی , فرش مراکشی , گلیم , و گبه در سایت تک فرش دیدن کنید و طرح مورد را نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید و همچنین اگر قصد دارید برای اتاق فرزند دلبندتان فرشی خریداری کنید حتما سری به فرش اتاق کودک در سایت تک فرش بزنید و زیباترین طرح فرش ها را مشاهده کنید . از مزیت های مهم تک فرش می توان به : خرید مستقیم فرش از کاشان با قیمت کارخانه , ارسال رایگان به سراسر کشور, و 7 روز ضمانت بازگشت وجه در صورت نارضایتی اشاره کرد.ما در مجموعه‌ی تک فرش جهت رفاه خرید فرش، خرید اقساطی فرش را نیز به مشتریان ارائه می‌دهیم


  کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم تک فرش می باشد.    Copyright @2006 – 2022 Takfarsh.com

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را وارد کنید

  ورود شما به معنای پذیرش شرایط تک فرش و قوانین حریم‌خصوصی است

  برگشت
  کد تایید را وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد تایید را وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد