راهنمای مراقبت از فرش چگونه از فرش خود مراقبت کنیم؟
چگونه از فرش خود مراقبت کنیم ؟!
 • هنگامی که برای محیط مورد نظر خود، فرشی می‌خرید، باید به بهترین شکل ممکن از آن مراقب مراقبت کنید تا حد ممکن دوام و ماندگاری داشته باشد و ظاهری خارق‌العاده‌‌ی خود را حفظ کند. برای کمک به شما در این زمینه، راهنمای مراقبت از فرش را در این صفحه گردآوری کرده‌ایم و چند نکته در مورد نحوه‌ی چگونگی مراقبت از انواع فرش برای شما دوستان عزیز آورده‌ایم:

  حواس‌تان به رفت و آمد و پاخور فرش باشد :

  هیچ چیز سریع‌تر از رفت و آمد زیاد به فرش آسیب ‌نمی‌رساند. فرش‌های بادوام و ماندگار زیادی موجود هستند که می‌توانند تردد و رفت و آمد زیادی را تحمل کنند، اما فرش‌هایی با الیاف و بافت‌های ظریف تر، به خوبی عمر نمی‌کنند. جهت مراقبت از فرش‌های ظریف، آن‌ها را در مکان‌های پر رفت و آمد مانند آشپزخانه یا راهرو قرار ندهید. این نوع فرش‌ها را بهتر است در مکان‌های کم تردد‌تری مثل اتاق خواب پهن کنید. 

  برای افزودن زیبایی و نوعی حس هنری، می‌توانید به‌جای قرار دادن فرش‌ها روی زمین، آنها را به دیوار آویزان کنید تا زیبایی به اتاق بیفزاید.

  وقتی صحبت از انداختن فرش سخت می شود، هنگام ورود به خانه، با درآوردن کفش های بیرون از منزل، از آن‌ها در برابر ترافیک محافظت کنید. هنگام ورود یا بازدید از خانه، حتماً از مهمانان بخواهید که همین کار را انجام دهند. پا برهنه یا جوراب معمولا روی فرش راحت تر از کفش می توان راه رفت. 

  درآوردن کفش نه تنها از فرش محافظت می‌کند، بلکه از آلودگی غیر ضروری فرش در فضای باز نیز جلوگیری می کند.

  فرش را به طور منظم جاروبرقی بکشید.

  برای از بین بردن کثیفی، لکه ها و گرد و غبار باید فرش را مرتب تمیز کنید. برای تمیز کردن صحیح فرش باید چند کار را انجام دهید. یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید این است که فرش خود را به طور منظم جاروبرقی بکشید. 

  جاروبرقی یک مرحله مهم است زیرا به از بین بردن کثیفی ها و ذرات روی  فرش کمک می کند و روند تمیز کردن را در طولانی مدت آسان تر می کند. توصیه می کنیم به جای برس های ساینده و چرخشی جارو که می توانند به الیاف فرش آسیب برسانند، از برس های نرم تر استفاده کنید.

  هنگام استفاده از محصولات پاک کننده، باید مراقب باشید که از کدامیک استفاده می کنید. به عنوان یک قانون کلی، به سراغ محصولاتی بروید که گرد و غبار، لکه ها و باکتری ها را از بین می برند. برای نتایج دقیق تر، به سراغ محصولاتی بروید که به طور خاص برای الیاف فرش شما طراحی شده اند. 

  اگر مطمئن نیستید که محصول به فرش شما آسیب می رساند یا خیر، یک تست کوچک را در گوشه ی فرش انجام دهید، جایی که هیچ اثری آسیب قابل توجهی ایجاد نمی کند. محصولات شوینده ممکن است گران باشند، بنابراین اگر فرش های زیادی برای تمیز کردن دارید، سعی کنید از آب گرم با صابون ملایم استفاده کنید تا ببینید آیا این کار درست است یا خیر.

  اجازه دهید تا افراد متخصص آن ها را تمیز کنند.

  در حالی که می‌توانید فرش‌ها را در خانه تمیز کنید، هر از گاهی بهتر است آن‌ها را برای تمیز کردن کامل و لکه‌های عمیق تر به یک قالی‌شویی حرفه‌ای ببرید.

  یک قالیشویی حرفه ای می تواند فرش شما را در صورتی که بیش از حد کثیف باشد تمیز کند. شما می خواهید یک پاک کننده با کیفیت در منطقه خود پیدا کنید. قبل از انداختن فرش، فرش را بررسی کنید و هر گونه مشکل را یادداشت کنید و به تمیزکننده ها راهنمایی کنید تا مطمئن شوید که نتیجه مورد نظرتان را از خدمات دریافت می کنید.

  وقتی نوبت به تمیز کردن فرش می‌رسد، همیشه خوب است که هر چند وقت یک‌بار آن را پیش یک فرد متخصص در این زمینه ببرید. آنها علاوه بر تمیز کردن حرفه ای فرش، هرگونه مشکلی را که فرش ممکن است با تکنیک های ساده فرش داشته باشد، برطرف می کنند، که دوام فرش شما را حتی بیشتر می کند!

  چگونه یک فرش شگی را تمیز کنیم؟

  فرش های شگی معمولاً پرزهای بلندی دارند که دراز کشیدن و نشستن روی آن بسیار راحت است، اما تمیز کردن آن کمی دشوار می‌باشد. نگاهی به نحوه‌ی تمیز کردن فرش شگی در خانه با دقت زیاد بیندازید. با این حال، ابتدا برچسب‌های مراقبت از فرش خود را بررسی کنید تا ببینید آیا با دستورالعمل‌های ما مطابقت دارد یا خیر.

  اولین کاری که باید انجام دهید این است که این نوع فرش خود را بیرون بیاورید و هرگونه کثیفی و گرد و غبار بین الیاف را با تکاندن از بین ببرید. این مورد مهمی است، زیرا در حال حاضر یک روش آسان برای از بین بردن فوری برخی از گرد و غبارها و کثیفی ها است. سعی کنید فرش خود را به دقت جاروبرقی بکشید حتی به آرامی بین الیاف‌های فرش جاروبرقی بکشید.

  روش‌های دیگر می‌تواند شامل استفاده از مواد شوینده‌ی خشک مخصوص فرش باشد که معمولاً به شکل پودر است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی فرش بپاشید و دستورالعمل تمیز کردن آن را دنبال کنید. این کار باید شامل ماندن شامپو روی فرش، یک ساعت یا بیشتر منتظر ماندن و به آرامی جاروبرقی کشیدن باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای