نخ ورژن چیست؟
فرش ورژن چیست؟ کاربرد های نخ ورژن
 • با افزایش محبوبیت فرش در بین افراد و استفاده گسترده آن برای تمام موقعیت و مکان‌ها، بافت و تولید فرش‌ به روش‌های گوناگون و همچنین با مواد اولیه متفاوت صورت می‌گردد. در ایران و کشورهای دیگر نخ‌هایی وجود دارند که به علت مرغوبیت و دوام بسیار بالا از آن‌ها در صنعت بافندگی فرش استفاده می‌کنند. یکی از این نخ‌های بسیار باکیفیت و معروف، نخ ویرجین یا نخ ورژن می‌باشد. از این نوع نخ برای بافت فرش‌های ماشینی به ویژه فرش‌های 500 شانه به طور گسترده استفاده می‌شود. برخی از افراد به درستی اطلاعاتی در مورد این که فرش ورژن چیست؟ ندارند و از کاربردهای فرش ورژن مطلع  نیستند. اگر علاقه مند به آشنایی با این نوع نخ و فرش هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

  نخ ویرجین یا ورژن چیست؟

  نخ ورژن یا ویرجین نوعی نخ ساخته شده از الیاف مصنوعی می‌باشد که در کنار نخ‌هایی همچون آکرلیک، BCF (بی سی اف) و پرپیلن از الیاف‌های بسیار کاربردی در تولید فرش در سر تا سر دنیا می‌باشد. این نخ که با مسئله گران شدن مواد اولیه در بافت و تولید فرش مورد توجه بسیار زیاد افراد قرار گرفت و به صنعت بافندگی فرش وارد شد وتوانست به خوبی در بافت و تولید فرش ماشینی در کم‌ترین زمان فرش‌های باکیفیت ایجاد کند که رضایت افراد زیادی را به همراه داشت.

  بسیاری از افراد نمی‌دانند که کاربرد نخ و فرش ورژن چیست؟ برخی این تفکر را دارند که جنس نخ ورژن از جنس نخ‌های ریسایکل یا به اصطلاح بازیافتی می‌باشد؛ اما این باور غلط است، زیرا جنس نخ ورژن گرانول نو بوده و از دسته اول پتروشیمی تولید می‌شود.

  معیار تعیین کننده دوام فرش

  خوب است بدانید که معیارزیبایی، کیفیت و دوام هر فرش نوع نخ استفاده شده در بافت آن فرش می‌باشد. علاوبر آن نخی که در بافت یک فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد عامل اصلی تعیین کننده قیمت فرش به شمار می‌رود که برای تولید کنندگان و خریداران هر فرش اهمیت بسیار زیادی دارد. نخ‌های ورژن، یکی از نخ‌هایی است که با به کار آمدن در صنعت فرش تغیرات چشمگیری در تولید و بافت فر ش ارزان قیمت در عین حال با دوام بسیار بالا را به ارمغان آورد.

  نخ ورژن

  ویژگی منحصر به فرد نخ ورژن

  مشخصه هر نوع نخ ویژگی خاص و منحصر به فرد آن نخ می‌باشد که سبب تمایز آن با نخ دیگر می‌شود. ویژگی هر نخ در حقیقت امضای آن نخ بوده و می‌تواند با استقبال یا عدم استقبال افراد رو به رو شود. نخ ورژن یکی از نخ‌هایی است که در عین ارزانی ویژگی‌های منحصر به فرد دارد، ویژگی‌های این نخ به شرح زیر می‌باشد.

  مرغوبیت و دوام بالا

  نخ ورژن دوام بسیار بالایی نسبت به نخ‌های دیگر دارد. همین امر سبب شده تا در صنعت تولید و فرش‌های باکیفیت و مرغوب از نخ ورژن استفاده شود. از آن‌جایی که فرش برای ایرانیان یک وسیله بسیار مهم و کاربردی در منزل، محل کار و … می‌باشد باید از دوام و کیفیت بسیار بالاییی برخوردار باشد تا افراد بتوانند سالیان متمالی از آن فرش استفاده کنند.

  ثبات بالای رنگ

  یکی از نکات بسیار مهم در بافت و تولید هر فرش ثبات رنگ و پایداری نخ مورد استفاده می‌باشد. زمانی که یک فرد اقدام به خرید فرش می‌کند، به زیبایی و چشم نوازی و آن فرش در کنار دوام و کیفیت توجه می‌کند. خوب است بدانید که فر‌ش‌های بافته شده توسط نخ‌های ورژن از یکنواختی بسیار بالایی در بافت خود برخوردار هستند. این یکنواختی موجود در این نخ‌ها، با ثبات بالای رنگ فرش و زیبایی آن کمک ویژه‌ای می‌کند. بنابراین رنگ فرش‌های بافته شده با نخ ورژن طبیعی‌تر و یا به اصطلاح زنده‌تر و گیرا‌تر می‌باشند.

  لطافت و نرمی

  اگر تخصص خاصی در تشخیص و شناخت تفاوت انواع فرش‌ها با یکدیگر نداشته باشید، به خوبی می‌توانید تفاوت فرش بافته شده با نخ ورژن در برابر نخ پلی استر را به خوبی تشخیص دهید. فرش‌هایی که با نخ‌های ورجین بافته شده‌اند، لطافت و نرمی بیشتری در برابر فرش‌هایی که با نخ‌های مصنوعی دیگر بافته و تولید شده‌اند را دارند. علاور آن فرش‌هایی که با نخ ورژن ساخته شده‌اند با قرار گیری در محل‌های پر رفت و آمد لطافت و نرمی خود را از دست نمی‌دهد.

  مزایا و کاربرد فرش ورژن چیست؟

  استفاده از نخ ورژن در صنعت فرش مزیت‌ها و کاربردهای بسیار زیادی دارد که برای بافندگان و تولیدکنندگان فرش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

  • قیمت نخ ورژن نسبت به نخ‌های دیگر بسیار مناسب‌تر و به صرفه‌تر می‌باشد. در اصل می‌توان گفت اگر به دنبال یک فرش با قیمت بسیار مناسب همچنین در عین حال با دوام بسیار مناسب هستید، فرش‌های بافته شده با نخ‌های ورژن گزینه بسیار مناسبی هستند.
  • نخ ورژن پرزدهی بسیار کمی دارد و برای افرادی که آلرژی و حساسیت به پرز فرش دارند بهترین انتخاب می‌باشد.
  • یکنواختی و نظم موجود در نخ‌های ورژن زیبایی فرش بافته شده توسط این نخ را چند برابر می‌کند و جلوه بسیار خاص و زیبایی را درفرش ایجاد شده می‌دهد.
  • نخ ورژن یا ورجین تهیه شده از صنایع پتروشیمی ایران می‌باشد که از مرغوبیت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

  بهترین انتخاب برای خرید فرش ماشینی با قیمت مناسب و دوام بالا فرش‌های بافته شده با نخ ورژن می‌باشند که در عین زیبایی و دوام بالا از یکنواختی رنگ برخوردار هستند.

  نخ ورژن چیست؟

  خرید فرش ورژن با قیمت مناسب

  همانطور که در این مقاله آموختیم فرش ورژن چیست؟ و به طور کامل با این نوع فرش‌ها آشنا شدیم خوب است بدانید که فرش‌های بافته شده با نخ ورژن، فرش‌های ماشینی هستند که در عین دوام، زیبایی و کیفیت بالا قیمت بسیار مناسبی دارد که در فروشگاه تک فرش واقع در شهر فرش ایران، کاشان قرار دارد که به راحتی می‌توانید اقدام به خرید فرش‌های ورژن کنید و در کمترین زمان و بهترین قیمت فرش مد نظر خود را تهیه کنید.

  توجه داشته باشید که با وجود مزایای بسیار زیاد فرش‌های ماشینی روش صحیح نگهداری از این نوع فرش‌ها در مدت زمان طول عمر آن بسیار تاثیر گذار است. در هنگام خرید با توجه به ابعاد فرش‌های مورد نظر خود که عمدتا فرش ‌های 9، 6 و 12 متری می‌باشند فضای خالی موجود در خانه را به خوبی پوشش دهید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای