چگونه فضای اتاقهای خود را با فرش‌ ایرانی تزیین کنیم
ویژگی های فرش دستباف خوب بر اساس تقارن
 • ویژگی های فرش دستباف خوب: آیا می خواهید بدانید که خالق فرش دست بافت شما چه کسی بوده است؟ تقارن تقریباً همه چیزهایی را که باید بدانید به شما می گوید! ما به دنبال سه عامل اصلی در شناخت مهارت یک بافنده هستیم: اندازه، نقش و بافت گره.

   

  تقارن دراندازه

  اینکه یک طرف فرش به طرز قابل توجهی طویل تر از طرف دیگر است یعنی فرش تقارن ندارد. در حالی که انتظار می رود تغییرات جزئی در تقارن باشد، تغییرات بزرگ در اندازه نشان دهنده ی تازه کار بودن بافنده ی آن است.

   

  ویژگی های فرش دستباف خوب

  تقارن در نقش

  قسمت پشتی فرش را با قسمت جلوی آن مقایسه کنید. آیا به نظر یکسان است؟ یا اینکه تشخیص رنگها و طرح ها از پشت دشوارتر است؟ نقوش در فرش بافته شده توسط یک بافنده خوب به در هردو طرف فرش به یک شکل باقی می ماند، و تفاوت بین آن ها در کار یک بافنده ی واقعاً با استعداد، بسیار ناچیز است.

   

  ویژگی های فرش دستباف خوب

  برخی می گویند تقارن در طراحی نیز یک عامل مهم است و آن هم برای فرش های مورد استفاده در محیط های رسمی. اما با این حال، ما تقارن مطلق در نقوش فرش را تایید نمی کنیم زیرا این یکی از تفاوت های فرش دست بافت با فرش ماشینی است و نقص محسوب نمی شود.

  عدم تقارن چه عمدی باشد و چه نباشد، قابل احترام است و نباید بافنده ی آن را زیر سوال برد.

   

  ویژگی های فرش دستباف خوب

   

  تقارن در بافت گره

  آیا قسمت پشتی فرش نرم و لطیف است؟ یا وقتی دست خود را روی قسمت پشت می مالید برجستگی ها و زبری هایی را لمس می کنید؟ آیا انتهای حاشیه فرش صاف است، یا برآمدگی هایی دارد؟ آیا سطح در کل ازنظر بصری صاف است؟ یا می توانید پیچ و خم های متعددی در ساختار پایه ی فرش مشاهده کنید؟

  یک فرش دست بافت خوب که نشانگر مهارت بالای بافنده ی آن است این گونه برجستگی ها یا ناهمواری ها را به مقدار خیلی ناچیز در بر می گیرد. اگر معمولاً لبه فرش هنگام قرار دادن روی زمین صاف باشد نشانگر بافتی با کیفیت است.

  نکته آخر: باید این را اضافه کنیم که  برخی از جالب ترین نمونه هایی از فرش که در طول سالها پیدا کرده ایم نمونه های ساده ی روستایی است که توسط بافندگان در اوقات فراغتشان به عنوان سرگرمی بافته شده است.

  اما این نکته وجود دارد که این فرشهای روستایی حتی گاهی شخصیت بهتر و تازه تری نسبت به فرش هایی داشته اند که برای فروش یا به طور جدی بافته شده اند.

   

  ویژگی های فرش دستباف خوب

   

  هیچ ایرادی بر فرش وجود ندارد اگر که طرح آن  در سراسر کار به درستی و به صورت تمام و کمال بافته نشده باشد.  در حقیقت، گاهی اوقات این ویژگی فرش دستبافت محسوب می شود و آن را مطلوب می کند.

  با این حال ، این فاکتورها هنگام قیمت گذاری، در نظر گرفته می شوند. فرشی که توسط یک بافنده ی تازه کار بافته شده همچنان ثمره ی انرژی و کار خلاقانه است و فقط  ارزش و قیمت آن با دست بافته ی یک فرد مسلط و زبردست تفاوت می کند.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای