جاجیم چیست؟ نحوه بافت و انواع آن

Jajim Weaving

0 166

جاجیم: جاجیم به معنای پارچه ضخیم و نوعی فرش دو رویه است که از فرش های معمولی نازک تر است. جاجیم با نخهای رنگی و ریز از پشم یا مخلوط ابریشم و پشم بافته می شود و دست بافته ای است که پشت و رو ندارد و از دو طرف آن می توان استفاده کرد و معمولا به شکل باریک و طویل بافته می شود.

 

جاجیم

 

جاجیم قبل از آمدن لحاف و پتو، تنها پوشش قبایل بود و بخاطر فصل سرما بافته می شد. اگرچه در ابتدا کمی زبر و سفت است اما با استفاده مداوم خیلی زود نرم و لطیف می شود.

مراحل بافت آن از نخ ریسی تا آخر، معمولاً روی یک دستگاه افقی و به دست زنان انجام می گیرد. این سنت دیرینه با طرح ها و ویژگی های مشخصی که دارد در بسیاری از مناطق سراسر کشور مانند آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان، مازندران و فارس حفظ شده است.

 

جاجیم

 

فرایند بافت جاجیم ساده تر از گلیم و رایج تر است. یک جاجیم با طول ۲٫۵ متر و عرض ۲ متر معمولا در کمتر از یک ماه توسط دو بافنده بافته می شود.

جاجیم های خوبی وجود دارد که در قبایل بافته می شوند و دارای ضخامت ۳ تا ۴ میلی متر هستند. از این جاجیم ها برای تزئین استفاده می شود.

جاجیم مانند گلیم بر روی دار افقی بافته می شود. طبق طرحی که بافنده در ذهن خود دارد، نخ های رنگ برای بافت مورد استفاده قرار می گیرد و از ابزارهایی مثل شانه یا دفتین برای کوبیدن رج ها روی هم استفاده می شود.

جاجیم های معمولی  دارای چارخانه های روشن و تیره در رنگهای مختلف هستند. نقوشی مانند خطوط راه راه، مربع، شطرنجی، زیگزاگی ، ساده و غیره در جاجیم دیده می شود.

 

جاجیم

 

در قبایل قشقایی، جاجیم  به عنوان توری سوزنی (به نام رِند) بافته می شود و نقوش آن مانند گلیم است. این جاجیم بیشتر در قبایل “کشکولی” و “درشوری” متداول است.

جاجیم های معمولا می توانند به صورت جفتی یا بیشتر بافته شوند، به این معنا  که یک جاجیم باریک به طول ۵ متر و عرض ۱٫۵ متر، بافته می شود. سپس به ۲ قسمت تقسیم می گردد.

این ۲ تکه از کنار به همدیگر دوخته می شوند که غالبا به آنها جاجیم های ضخیم گفته می شود.امروزه جاجیم ها با عرض ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر بافته می شوند. و عمدتا پنج تکه از کنار به یکدیگر دوخته می شوند.

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.