بیدزدگی فرش چیست و راه های رهایی ( سوسک فرش )

How to Get Rid of Carpet Beetles (The Ultimate Guide)

0 222

 

اگر تا به حال با بیدزدگی فرش برخورد کرده باشید،می دانید که چقدر می توانند مخرب باشند.این آفات ریز، فرش ،مبلمان،پوشاک و … را نابود می کنند و  بدون دانش کافی و ابزار مناسب ، خلاصی از آن ها دشوار است.

بر خلاف حشرات چوب که فقط چوب می خورند ، سوسک های فرش بسیار معروف هستند که از هر چیز دیگری از جمله پنبه ، پشم ، مواد غذایی و محصولات حیوانی تغذیه می کنند.

 

بیدزدگی فرش

 

ما به شما توصیه می کنیم اقدامات لازم را انجام داده و بلافاصله به حل این بحران بپردازید.

اگر حتی این حشره ی فرش را مشاهده کردید ، احتمال اینکه کل فضا را آلوده کند وجود دارد ، زیرا این حشرات می توانند خیلی سریع (چهار بار در سال) تولید مثل کنند.

در این مقاله دقیقاً به شما می گوییم چگونه می توانید از سوسک های فرش و تخم های آنها خلاص شوید.

 

شناسایی سوسک های فرش

چرخه ی زندگی این حشرات (از راست به چپ)

 

 

چگونه از شر این حشرات خلاص شویم؟

چند روش مناسب برای خلاص شدن از این حشرات در فرش وجود دارد. اولین قدم در هر فرآیند ، شناسایی منبع مشکل و برنامه ریزی صحیح برای این وضعیت خاص است.

لیست زیر تعدادی روش درمانی اثبات شده را برای خلاص شدن از این حشرات و دور نگه داشتن آنها به شما ارائه می دهد. صرف نظر از اینکه در مورد کدام روش درمانی تصمیم می گیرید،این نکته بسیار مهم است که حتماً همه لاروهای سوسک فرش (نوزاد حشره) را به همراه سوسک فرش بالغ از بین ببرید.

 

شکار سوسک های فرش

سوسک های فرش به سرعت تولید مثل می کنند.بیشتر آنها سالانه چهار بار پرورش می یابند.حال سوال این است که اگر یکی از این حشرات را در خانه خود پیدا کردید،مابقی را چگونه پیدا کنید؟

هنگامی که می دانید سوسک های فرش به خانه شما حمله کرده اند ، به احتمال زیاد سایر نقاط خانه شما نیز به آنها آلوده شده اند. مثلا اغلب در لبه های فرش، زیر مبلمان ، تخته و کمد ، در اتصالات دیواری و کف ، داخل کابینت ها ، دریچه های کف یافت می شوند.

همچنین دوست دارند روی لباس ، پتو و موادغذایی مانند آرد ، ماکارونی و خرده نان تغذیه کنند.

علاوه بر این ، سوسک های فرش نیز به پوستحیوانات ، و اجساد آنها جذب می شوند.اگر هر حشره یا حیوانی مرده باشد ، سوسک های فرش پوست ، خز ، مو و پرهای آن را آلوده می کنند.

به جزاینها برخی از سوسکها نیز در خارج از منزل زندگی می کنند،مثلا از گلهای خشک شده ، شهد و گرده تغذیه می کنند.

بیایید با رعایت نکات زیر سوسک های فرش را از خانه خود خارج کنید.

  1. منبع اصلی را پیدا کنید

بدون اطلاع ازاینکه سوسک های فرش شما در کجا قرار دارد ، نمی توانید آنها را حذف کنید.به دنبال مناطقی باشید که سوسک های فرش دوست دارند زندگی کنند. به یاد داشته باشید که این گونه ها دوست دارند در مکان های تاریک زندگی کنند.

آنها را در کابینت ، کمد و کشوها ، مبلمان و پوشاک جستجو کنید. یا به احتمال زیاد آنها را در نزدیکی منبع غذایی پیدا خواهید کرد. در هر کجا که مواد غذایی خشک و حیوان خانگی نگهداری کرده اید ، آنها را شکار کنید.

مراقب مناطق و اشیای آسیب دیده باشید زیرا سوسک های فرش احتمالاً در این حوالی نیز زندگی می کنند.

 

  1. مناطق آلوده به این حشرات را با جاروبرقی کاملا تمیز کنید

بعد از اینکه  پاکسازی مناطق آلوده شده از سوسک فرش انجام شد ، وقت آن است که در آن مناطق به درستی خلاء ایجاد کنید.تمام مناطق و وسایل خانه خود را که امکان شستشوی ماشینی ندارند ، پاکسازی کنید.

مانند مبلمان یا لوازم خانگی ، پرده و فرش. فراموش نکنید که حداقل یک بار در روز پس از برداشتن آلودگی ، خانه خود را پاکسازی کنید. این کار باعث می شود که دوباره پیدایشان نشود.

 

  1. پوشاک آلوده شده به این حشرات را دور بریزید

پس از پیدا شدن قسمتهای آسیب دیده ی سوسک فرش در لباس ، پتو و سایر موارد مشابه، آنها را دور بیندازید. اگر چنین مواردی را در خانه خود نگه دارید ، احتمال ادامه پیداکردن این آلودگی وجود دارد. چون ممکن است تخم های این حشرات باقی مانده باشد و درون پارچه پنهان شده باشد.

 

 

 پودر بوریک اسید

 

  1. از پودر بوریک اسید استفاده کنید

اسید بوریک یکی از موثرترین راه حلها برای از بین بردن تقریبا انواع حشرات است. تنها مورد خوبی که در مورد سوسک های فرش وجود دارد این است که در برابر اسید بوریک بسیار آسیب پذیر هستند. اسید بوریک را روی فرش، مبلمان و بعد از دو یا سه ساعت فرش های خود را جاروبرقی بزنید.

این کار انواع سوسک های فرش ، لاروها و تخم های آنها را از بین می برد. اسید بوریک یک ترکیب شیمیایی عالی است که از بروز آلودگی های بعدی نیز جلوگیری می کند.

احتیاط : حیوانات خانگی خود را از مناطقی که اسید بوریک پاشیده اید دور نگه دارید. اسید بوریک ممکن است اثرات نامطلوبی روی حیوانات بگذارد.

 

  1. تله ی مخصوص حشرات را استفاده کنید

اگر تمایل دارید که آلودگی سوسک های فرش را به طور کامل از بین ببرید ، قرار دادن تله های حشرات مفید خواهد بود چون تولید مثل را متوقف می کند و غذای شما را در برابر سوسک های فرش و لارو محافظت می کند.

به سادگی تله های حشرات را در اطراف مناطق آلوده یا مناطقی که گمان می کنید آلوده شده باشند قرار دهید.از هر تله ای که دوست دارید استفاده کنید زیرا بیشتر آنها جواب می دهد اما توصیه ما این است از چسب های مخصوص حشرات استفاده کنید چون به شما این امکان را می دهد که ببینید آلودگی به طور کامل حذف شده یا نه.

 

  1. از نفتالین استفاده کنید

نفتالین روش خوبی برای جلوگیری از سوسک های فرش است که معمولا لباس های بسته بندی شده ، پارچه ها و سایر مواد را هدف قرار می دهند.

لباس ها و وسایل دیگر خود را درون جعبه هایی بسته بندی کرده و قبل از انبار کردن آنها ، نفتالین را در این جعبه ها قرار دهید.

 

  1. همه چیز را بشویید و تمیز کنید

لازم است هر ماده پارچه ای شامل لباس ، ملافه ، پرده ، روتختی ، حوله و سایر پارچه های آلوده در خانه خود را با صابون و آب گرم شستشو و تمیز کنید. لباس های خود را با مواد شوینده لباسشویی با آب گرم بشویید و فرش های خود را با آب داغ و شامپو تا سوسک های فرش را از بین ببرید.

 

  1. از اسپری های پیشگیری کننده استفاده کنید

اسپری های پیشگیری کننده برای دور نگه داشتن سوسک های فرش از خانه بسیار مفید هستند. در فروشگاه ها نوعی را انتخاب کنید که ترجیحا برای از بین بردن سوسک های فرش طراحی شده و طبق دستورالعمل های نوشته شده روی بسته بندی ، آن را اعمال کنید.

 

  1. از شر ماده غذایی آلوده شده به این حشرات خلاص شوید

اگر گمان می کنید ماده ی غذایی شما به این سوسک آلوده شده است ، سریعاً آن را دور بریزید و در کل، سعی کنید آن دسته از مواد غذایی را که معمولاً توسط سوسک ها مورد هدف قرار می گیرند در خانه خود به مدت زیاد نگهداری نکنید.

 

  1. الیاف طبیعی را با الیاف مصنوعی جایگزین کنید

اگر می خواهید کاملاً رادیکال سوسک های فرش را از بین ببرید، تمام منسوجات الیاف طبیعی خود را با الیاف مصنوعی جایگزین کنید. شاید شنیده باشید که کراتین محبوب ترین پروتئین برای انواع حشرات است.

سوسک های فرش نیز به کراتین علاقه دارند. این پروتئین در مواد طبیعی مانند پشم ، چرم ، مو و الیاف مشابه فراوان است. بنابراین ، مواردی مانند فرش و مبلمان ساخته شده از این مواد ، به آسانی مورد هدف سوسک های فرش قرار می گیرند.

مثلا به جای فرش دستبافت از فرش ماشینی استفاده کنید یا به جای مبلمان چرمی از مبلمان چوبی یا فلزی استفاده کنید.

به طور کلی اگر غذای موردعلاقه آنها ( یعنی الیاف طبیعی ) را در خانه خود ندارید ، این حشرات را نیز نخواهید داشت!

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.