شستشوی فرش و نگهداری آن

0 47

 

فرش‌بافی یک هنر است و خود فرش، یک اثر هنری می‌باشد درواقع ‌ فرش‌ها تابلوهای زیبایی هستند که به‌جای دیوارها، زینت‌بخش زمین خانه ما می‌شوند و دکوراسیون داخلی خانه ما را رنگ و لعابی دلنشین می‌بخشند برای اینکه بتوانیم از این آثار گرانبها به مدت طولانی استفاده کنیم باید نکات بسیار زیادی را رعایت کنیم.

یکی از این نکات مهم شستن فرش‌ها است که در مطلب زیر طریقه شستن فرش و ذکر نکاتی که کمترین آسیب را به فرش برساند می‌پردازیم.

معمولاً شست‌وشوی فرش‌ها برای خانم‌های خانه‌دار دغدغه و معضل بزرگی می‌شود. همیشه شست‌وشوی فرش‌ها از زمان برترین کارهایی است که افراد در خانه تکانی با آن دسته پنجه نرم می‌کنند.

خانواده‌ها در ایام خانه تکانی برای شستن فرش‌ها روز تعیین می‌کنند و برای این کار برنامه‌ریزی می‌کنند تا در اواخر اسفند درگیر و دار روزهای پایانی به مشکل برنخورند.

 

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که شست و شوی فرش‌ها را در منازل انجام می‌دهید. تا جایی که برایتان امکان دارد از مکان‌هایی که مرطوب است و یا نور مستقیم خورشید است استفاده نکنید؛زیرا این کار موجب آسیب رساندن به بافت‌های فرش شما می‌شود و اگر تحت شرایطی مجبور به انجام کار در فضایی شدید که نور مستقیم آفتاب را به همراه دارد و یا در منزلتان قسمتی از فرش شما در معرض نور مستقیم آفتاب است حتماً باید پنجره و پرده‌های ضخیم داشته باشید تا از این کار تا حتی‌الامکان جلوگیری کنید.

با انجام این کار از هرگونه رنگ و رو رفتگی فرش و یا پوسیدگی در قسمت‌هایی از فرش به مدت طولانی جلوگیری کرده‌اید و سیر انجام پوسیدگی را به حداقل می‌رسانید.

هنگامی‌که افراد خانواده مشغول به خانه تکانی هستند باید توجه داشته باشند. استفاده از مواد شوینده اسیدی یا مواد شوینده‌ای که خاصیت قلیایی دارند به هیچ وجه برای سطوح زیرین فرش استفاده نکنند؛ زیرا ممکن است که اثرات این‌گونه مواد از روی سطوح فرش به خوبی پاک نشود و انجام این کار باعث آسیب رساندن به بافت‌های فرش و موجب پوسیدگی آن بشود.

بسیاری از خانم‌های خانه‌دار اجسام داغ اعم از اتو، قابلمه و … را بر روی فرش خود می‌گذارند. تکرار انجام این کاره اشتباه، موجب ناهمواری در سطح بافت فرش می‌گردد و آن ناحیه از فرش تغییر رنگ می‌دهد. از انجام کارهایی از این قبیل که آسیب‌های جدی به بافت فرش می‌رساند خودداری کنید.

 

استفاده از شامپو فرش

 

شامپو فرش

 

برای شست و شوی فرش‌ها روش‌های متعددی وجود دارد. بهترین روش برای شست و شوی فرش‌های منزلتان این است که آن‌ها را به شرکت‌های معتبر قالی‌شویی بسپارید و با خیال راحت به مابقی امور منزلتان بپردازید.

اگر فرش‌های شما دستباف با بافت ابریشمی باشد بهترین راه‌حل مراجعه به شرکت‌های معتبر قالی‌شویی است زیرا این‌گونه فرش‌ها از حساسیت بالایی برخوردار هستند و شرکت‌های قالی‌شویی معتبر با بهترین کیفیت و بدون این‌که آسیبی به بافت فرش شما برسد این کار را برای شما انجام می‌دهند.

اگر نظر شما به بردن فرش به قالیشویی ها نیست و یا اصلاً فرش شما خیلی کثیف نیست که مجبور به پرداخت هزینه باشید.در اینجا ما با دادن راهکارها و ترفندهایی برای شستن فرش‌ها آسودگی خاطر را به شما هدیه می‌دهیم. با انجام این امور هرگونه کثیفی و آلودگی را از سطح فرش خود بشویید و به استقبال عید نوروز بروید.

 

شستشوی فرش ماشینی

 

شست‌وشوی فرش‌ها با شامپو فرش دارای مراحلی است. در صورت انجام این مراحل نتیجه بهتری را می‌توانید بگیرید.

-در ابتدای امر باید گردوغبار را از لابه‌لای تاروپود فرش خود بیرون بکشید زیرا باقی ماندن چنین گردوغباری در میان پرزها سبب چرک تاب شدن فرش شما می‌گردد؛ بنابراین در مرحلهٔ اول ما به یک جاروبرقی با مکش بسیار بالا نیاز داریم تا این‌گونه گردوغبار را از پرزهای فرش ما بردارد.

 

نکات مورد توجه

یکی از نکات مهمی که افراد به آن بی‌توجه هستند تعیین نوع برس برای شست و شوی فرش هست.برای کشیدن شامپو بر روی فرش، باید از برس هایی با بافت بسیار نرم استفاده کنید. برس های سیمی یا زبر موجود در بازار به تاروپود فرش شما آسیب می‌زند و از استفاده آن برای شست و شوی پرهیز کنید.

 

شستشوی فرش

در هنگام درست کردن محلول برای شستن فرش بهترین قدرت پاک‌کنندگی را آب ولرم دارد. استفاده از آب سرد برای شست‌وشو قدرت پاک‌کنندگی قوی ندارد.

پیرو مطالب قبلی به خانوارها توصیه می‌شود که از آب داغ برای شست‌وشو استفاده نکنند زیرا انجام این کار به بافت‌های فرش شما آسیب می‌زند؛بنابراین بهترین آب برای یک شست و شوی موفق آب ولرم می‌باشد.

بسیاری از افراد می‌گویند ما نمی‌دانیم چه شامپو فرشی مناسب است؟ در پاسخ به این دوستان باید بگوییم انتخاب شامپو فرش مسئله بسیار مهمی است به همین توصیه ما به این دوستان، شامپو فرش‌هایی است که درصد پایینی خاصیت اسیدی و فاقد جوهر نمک باشند.

چنین شامپو فرش‌هایی کمترین آسیب را به فرش شما می‌زند و موجب تمیزی و حفاظت از بافت‌های فرش شما می‌شوند.

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.