خرید فرش از صفر تا صد!

خرید فرش از صفر تا صد!

مقدمه: در مقاله‌های قبلی ازجمله مقاله‌ی شش نکته‌ی مهم در خرید فرش؛ به کنترل ایرادهای فیزیکی محصول، در هنگام خرید فرش اشاره کردیم. در این مقاله روش اصولیِ خرید فرش از دیدگاهی وسیع‌تر توضیح داده می‌شود. نکته‌های کلیدی ِذکرشده در این مقاله کمک بزرگی به هزینه‌کردِ درست و خرید فرش مناسب توسط شما خواهد کرد. با تک فرش همراه باشید.

 

پیشنهاد می کنم مقاله ویژگی های مهم فرش ماشینی درجه یک چیست ؟ را حتما بخوانید.

 

گام اول: بودجه‌ی خود را برای خرید فرش مشخص کنید

وقتی تصمیم به خرید فرش جدیدی گرفتید؛ ابتدا میزان بودجه‌ای را که به آن اختصاص خواهید داد مشخص کنید. لازم است در این بودجه‌بندی نکته‌ی زیر را در نظر بگیرید:

امروزه در بازارهای فرشِ اکثر نقاط جهان، تبلیغات مربوط به فروش فرش، ابتدا با ارائه‌ی محصولاتی با قیمت‌های پایین و کیفیت نه‌چندان مطلوب آغاز می‌شود. شاید چنین فرش‌هایی برای اتاق اضافی منزلتان انتخاب چندان بدی نباشد اما بی‌شک برازنده‌ی اتاق پذیرایی یا نشیمن شما نخواهد بود. قیمت ارزان، همیشه یک امتیاز نیست. از سوی دیگر برخی فرش‌ها نیز در سطحی عالی بافته و ارائه می‌شوند و در کلاسِ کیفیت و قیمت بالا و جداگانه‌ای به فروش می‌رسند.

برخلاف تصور برخی افراد، انتخاب و خرید فرش ارزان‌قیمت از فرش گران‌قیمت آسان‌تر نیست و در هر دو مورد باید چند نکته را در نظر گرفت.

 

گام دوم: اهمیت مکان موردنظر برای فرش را به‌درستی ارزیابی کنید

لازم است پیش از خرید فرش، نسبت به میزان استفاده و به‌اصطلاح میزان ترافیکِ مکانی که می‌خواهید از آن فرش در آنجا استفاده کنید برآوردِ درستی داشته باشید. در این حالت مثلاً شما می‌توانید درصورتی‌که می‌خواهید تمام خانه‌ی شما دارای فرش‌هایی با رنگ و طرح هماهنگ باشد، همین کار را انجام دهید ولی کیفیت فرش‌ها را متفاوت انتخاب کنید.

برای اتاق‌های پررفت‌وآمدتر یا عمومی‌تر فرش‌هایی با کیفیت بالاتر و برای اتاق‌های کم رفت‌وآمدتر یا خصوصی‌تر؛ فرش‌هایی با کیفیت پایین‌تر ولی هم‌خانواده با طرح و رنگ فرش اصلی و گران‌قیمت خانه‌تان انتخاب کنید تا به این‌وسیله ضمن حفظ هماهنگیِ دکوراسیونِ منزلتان؛ صرفه‌جویی بسیار قابل‌توجهی نیز انجام داده باشید!

پیشنهاد ما این است که بهترین فرش‌های خود را برای اتاق یا محوطه‌ی پذیرایی و پلکان‌های داخلی منزل در نظر بگیرید. فرش‌هایی که دارای کیفیت متوسط هستند را بیش‌تر در راهرو، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری مورد استفاده قرار دهید و فرش‌هایی که نسبت به فرش‌های اصلی خانه از کیفیت پایین‌تری برخوردارند را برای اتاق‌خواب‌ها یا اتاق‌های اضافی منزل در نظر بگیرید. در چنین حالتی چنانچه طرح و رنگ مشخص و هماهنگی را برای تمامی فرش‌هایتان انتخاب کرده باشید تمام نقاط خانه خودبه‌خود در چشم شما و هر بیننده‌ی دیگری از جلوه‌ی یکسان در حد فاخرترین فرش موجود در خانه برخوردار خواهد شد بدون اینکه مجبور بوده باشید برای همه‌ی نقاط منزلتان فرش گران‌بها خریداری کنید!

 

گام سوم: برای خرید فرش تحقیق و مشورت کنید

زمان کافی و مشخصی را برای تحقیق در مورد خرید فرش اختصاص دهید. در این میان می‌توانید از طریق فروشگاه‌های اینترنتی اقدام به جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز کنید. در دنیای امروز با توجه به‌آسانی ارتباطات و رشد روزافزون خرید و فرش اینترنتی؛ این طرز تفکر که خرده‌فروشان فرش الزاماً جنسی با کیفیت و قیمت مناسب را نمی‌توانند داشته باشند؛ دیگر تفکر درستی نیست. هم‌چنین با دوستان یا افراد خانواده که امکان دارد در چنین مواردی صاحب تجربه باشند مشورت کنید.

 

گام چهارم: تخفیف‌ها و نوسان قیمت فرش براثر مناسبت‌ها یا تغییر فصل را در نظر داشته باشید!

نوسان قیمت‌های بازار فرش در مناسبت‌های مختلف و تخفیف‌های فروشگاه‌های فیزیکی و اینترنتی فرش را در نظر داشته باشید. گاهی اوایل بهار و اوایل پاییز بهترین زمان برای خرید فرش محسوب می‌شود و در بیش‌تر کشورهای جهان احتمال افت نسبی قیمت در این دو مقطع زمانی بیش‌تر است.

 

گام پنجم: رنگ، طرح و جنس فرش را آگاهانه انتخاب کنید

انتخاب رنگ فرش، حتماً سؤال دوم یا سومی است که هنگام خرید فرش از خودمان می‌پرسیم. «فرشِ انتخابی من چه رنگی باید داشته باشد؟ سبز؟ آبی؟ بژ؟»

فراموش نکنید که هر رنگی که برای یکی از قسمت‌های منزلتان انتخاب کنید، تمامی فضای خانه‌ی شما را نیز کمابیش تحت تأثیر قرار خواهد داد. به انتخاب رنگ فرش مانند انتخاب لباسِ مناسب برای خروج از خانه بنگرید! همان‌طوری که زینت‌آلات و هر قسمت از لباس شما می‌تواند موردتوجه قرار بگیرد فرش خانه نیز تا این حد از طرف دیگران موردتوجه قرار خواهد گرفت!

درنهایت، انتخاب رنگ یک مسئله‌ی شخصی است و نمی‌توان انتخاب هیچ رنگی را غلط دانست ولی در عرف هر جامعه‌ای برای قسمت‌های مختلف منزل برخی رنگ‌ها بیش‌تر به کار می‌روند. معمولاً برای کف خانه رنگ خنثی مانند خاکستری به کار می‌رود. برای اتاق‌خواب، سبز یا آبی ملایم و برای آشپزخانه قرمز و نارنجی. فقط هر رنگی که انتخاب می‌کنید؛ گردش رنگ در فرش‌های موجود در سطح خانه را در نظر بگیرید و وجود نوعی هماهنگی رنگ و طرح بین تمامی فرش‌های خانه را فراموش نکنید.

مهم‌ترین و درعین‌حال گیج‌کننده‌ترین قسمت خرید فرش، انتخاب جنس و نوع بافت فرش است. با کمی تحقیق متوجه خواهید شد که هر فروشگاهی ادعای بهتر بودن فرش خود را دارد. هر فروشنده و حتی هر طراح فرشی به شما سخنان متفاوتی در مورد فرش خواهد گفت.

فرش از چندین نوع الیاف تهیه می‌شود که هر یک از آن‌ها برای خود محاسن و معایبی دارند.

  • ابریشم: فرش ابریشم دارای قیمت بسیار بالاتری بوده و کیفیت آن بسیار مرغوب است. با نگاه از جهت‌های مختلف؛ رنگ‌های متفاوتی در آن مشاهده می‌شود و ازنظر رنگ، حالت منشور را دارد؛ اما برای استفاده در هر مکانی مناسب نیست و قابلیت شستشوی زیاد را ندارد و آسیب‌پذیرتر است.
  • پشم: تقریباً تنها الیاف طبیعی به‌کاررفته در فرش است. این نوع از فرش نسبت به فرش ابریشم ارزان‌تر و نسبت به سایر فرش‌ها گران‌تر است و به همین خاطر در برخی موارد فرش‌هایی با جنس پشم با الیافی دیگر نظیر نایلون یا آکریلیک مخلوط می‌شوند تا قیمت تولید آن‌ها پایین بیایید و بااین‌حال ویژگی‌های فرش پشمی را حفظ کنند. فرشی که از جنس پشم باشد نرم و شیک خواهد بود، به‌راحتی رنگرزی شده و خاک و گردوغبار را در خود خُرد می‌کند. براثر رفت‌وآمد زیاد زود تغییر حالت نمی‌دهد و در سرما و گرما حالت عایق دارد. ایراد آن امکان ایجاد حساسیت به پشم در نزد برخی از افراد می‌تواند باشد.
  • پلی‌استر: در مقابل حرارت و رطوبت و لکه پذیری مقاومت زیادی دارد. به‌آسانی تمیز می‌شود. ولی به نرمی و جلوه‌ی فرش پشم نیست. طرح‌های بسیاری از این نوع فرش در بازارهای جهان وجود دارد.
  • پلی پروپلین: تهیه‌ی الیاف و رنگرزی آن آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر است و بیش‌تر در فرش‌های ماشینی ایرانی به کار می‌رود. رطوبت را جذب نمی‌کند. قابلیت استفاده به‌عنوان کف‌پوش در فضای آزاد را دارد و پس از شستشو به‌سرعت خشک می‌شود. ایراد این نوع از فرش، عمر کم آن است. هم‌چنین این نوع از فرش اگر در محل‌های پررفت‌وآمد مورد استفاده قرا بگیرد به‌زودی لطافت خود را از دست خواهد داد. آلودگی‌های قابل‌حل در آب به‌سادگی اما آلودگی‌های روغنی به‌سختی از روی آن تمیز می‌شوند و بیش‌تر برای فضای باز، آشپزخانه و اتاق کودک مناسب است.
  • آکریلیک: نزدیک‌ترین الیاف به پشم است و گاهی با پشم اشتباه گرفته می‌شود. نقاط قوت آن نسبت به پشم رنگ‌پذیرتر بودن آن است. کم‌تر از پشم رطوبت جذب می‌کند و مقاومت بیش‌تری در برابر فشار دارد اما از جنبه‌ی نقاط ضعف، پشم در تابستان خنک و در زمستان گرم است اما آکریلیک این خاصیت را ندارد و برخلاف پشم، عایق صدا نیست. برای بازگشت آن به طبیعت زمان زیادی لازم است و تا حدی پرزدهی دارد.

اکنون با دانستن خصوصیات جنس انواع فرش دستباف و انواع فرش ماشینی، می‌توانید با در نظر گرفتن موارد ذکرشده؛ بهترین و مناسب‌ترین فرش موردنیاز خود را انتخاب کنید. ضمناً هر فرشی می‌تواند تضمین‌های مخصوص به خود را داشته باشد و لازم است در این مورد نیز حتماً از فروشنده سؤال کنید.

کارشناسان تک فرش آماده‌ی دریافت سؤالات و ارائه‌ی راهنمایی‌های لازم در مورد انواع فرش و فرش ماشینی به شما هستند. با ما تماس بگیرید.

منبع (ترجمه و تلخیص): هافینگتن پست

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب محمد صادق اکبرزاده

بدون دیدگاه