با فرش های کهنه ی خود چکار کنیم؟

0 323

 

فرشهای دستباف یکی از انواع شاهکارهای هنر دست هستند. بیشتر مردم فرشهای دستباف خود را از یکی از این دو روش به دست می آورند.

  • یا خودشان آن را خریداری می کنند
  •  یا آن را به ارث می برند.

 

فرش دستباف

 

اگر یک فرش جدید خریداری کرده اید،احتمال اینکه سال ها با همان کیفیت خوب بماند وجود دارد،حتی تا جایی که بخواهید آن را به نسل بعد خود هدیه دهید.

اگر یکی از این فرش ها را از اعضای خانواده یا شخصی دیگر به ارث برده اید،باید خیلی خوش شانس باشید.فرشهای دستباف قدیمی همچون گنجینه های نادر، با ارزش و فوق العاده هستند.

نکته مهم در مورد فرش های قدیمی این است که گاها فرسوده و آسیب دیده به نظر می رسند ، به خصوص اگر به روشی که باید از آن ها مراقبت و نگهداری نشده باشد.

نکته دیگر این است که ممکن است ظاهراین فرشهایی که به ارث برده اید را دوست نداشته باشید.

پس می خواهید با فرشی که نمی خواهید چکار کنید؟

برای اینکه از این فرش خلاص شوید و یا آن را بفروشید چند روش وجود دارد.

 

فرش دستباف 

آن را ارزیابی کنید

اولین گام قبل از فروش فرش شما این است که آن را به یک فروشنده فرش عتیقه فروشی منتقل کنید و آن را تعیین قیمت کنید. او از از شما سؤال می کند که آیا قیمت اصلی خرید را می دانید، آیا سن دقیق فرش را می دانید و آیا افسانه یا داستانهایی که در پس این فرش وجود دارد را شنیده اید؟

و قطعا فرش را با دقت برانداز می کنند تا آن را به درستی تخمین بزنند.

 

خسارت یا آسیب هایی که متوجه فرش شما شده است را اصلاح کنید

در نهایت همه فرش ها نقاط لکه دار و فرسوده ای دارند. این امر به ویژه در مواردی که در فضاهای پر تردد مورد استفاده قرار گرفته است ، با آب تماس داشته ویا به مدت طولانی در زیر مبلمان سنگین قرار داشته است ، صادق است.

یک صنعتگر خبره می تواند بیشترین صدماتی که فرش دیده، بدون هیچ گونه علائم قابل توجهی  ترمیم کند ، فقط باید درمورد محل تعمیر آن بسیار مراقب باشید.

بله ، تعمیر خسارت قابل می تواند هزینه بر باشد ، اما اگر می خواهید فرش خود را با بهترین قیمت به فروش برسانید ، لازم است که این تعمیرات را انجام دهید.

 

فرش را به طور حرفه ای تمیز کنید

همه فرش ها باید حداقل سالی یک بار و بدون در نظر گرفتن سن ، تمیز شوند ، اما اگر می خواهید فرش کهنه ی خود را بفروشید ، و پول خوبی از آن بدست آورید ، باید آن را به صورت حرفه ای تمیز کنید. آن را به هیچ یک از شوینده های فرش ندهید.

شما باید به دنبال شخصی باشید که در تمیز کردن فرشهای شرقی و الیاف طبیعی تخصص داشته باشد زیرا این موارد نیاز به مراقبت ویژه دارد.

 

دوباره برای فرش خود هدف گذاری کنید

اگر تمام این مراحل را انجام داده اید و این خبر ناگوار به گوشتان می رسد که فرش تان ممکن است آسیب پذیری زیادی داشته باشد ، ممکن است بخواهید فرش خود را به شکل دیگری مورد استفاده قرار دهید.

یک راه برای انجام این کار این است که بهترین  و سالم ترین قسمت فرش را ببرید و از آن به عنوان آویز دیواری استفاده کنید.

 

روش دیگر تبدیل قسمت های خوب و سالم فرش و تبدیل آنها به روکش های بالش است.

همچنین می توانید از برش های کوچکتر فرش استفاده کنید تا نوعی فرش چهل تیکه بسازید.

بنابراین هیچ چیز قدیمی و فرسوده را دور نریزید بلکه آن را به یک گنج خانوادگی تبدیل کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.