مجله تک فرش

چگونه می توان از فرش های خود دربرابر 7 دشمن بد آن ها محافظت کرد؟

با وجود تمام ماندگاری و دوامی که فرش ها دارند، گاهی هم در برابر برخی […]

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چگونه می توانه از فرش های خود دربرابر 7 دشمن بد آن ها محافظت کرد؟
 • با وجود تمام ماندگاری و دوامی که فرش ها دارند، گاهی هم در برابر برخی از مسائل رایج خانه آسیب پذیر می شود  که باعث کم شدن عمر رنگ و الیاف فرش ها می شوند.

  از آنجایی که می دانید همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. در این صفحه ما به شما راهنمایی  می کنیم که چگونه شما از فرش هایتان در مقابل چیزهایی که ضد آن ها هستند مراقبت کنید. در این مقاله ما به 7مورد آن ها اشاره می کنیم. همراه ما باشید.

  چگونه می توانه از فرش های خود دربرابر 7 دشمن بد آن ها محافظت کرد؟

  رطوبت و آب

  یکی از بیشترین عامل هایی که دوام و کیفیت فرش شما را تهدید می کند، رطوبت و آب می باشد. اگرچه آب برای شستشوی فرش ها استفاده می شود، اما گاهی اوقات خشک نکردن کامل و اصولی فرش ها باعث می شود که لایه های زیری فرش در معرض خراب شدگی و پوسیدگی قرار بگیرد و فرقی نمی کند که چه از پشم، پنبه، ابریشم یا الیاف دیگری باشند.

  برای جلوگیری از آسیب پوسیدگی فرش، باید فرش را پس شستشو اجازه بدهیم تا کامل در هوای ازاد خشک شود.

  قرار دادن گلدان های گل مستقیم بر روی یک فرش می تواند باعث ایجاد رطوبت روی فرش شود ، همچنین قرار دادن فرش خیلی نزدیک به وسایلی که نشتی می دهند مانند ماشین لباسشویی ، ماشین ظرفشویی می توانند بای فرش بد باشد.

  اگر دوست دارید پنجره های خانه باز باشد ، مطمئن شوید که فرش خود را به اندازه کافی دور قرار داده اید تا به طور تصادفی در هنگام باران خیس نشود.

  فرشی که روی زمین مرطوب ، شاید در زیرزمین قرار داشته باشد ، با گذشت زمان رطوبت را به خود جذب می کند و کپک زدگی ایجاد می شود. الیاف فرش بسیار سفت و سخت خواهد شد و دیگر انعطاف پذیر نخواهد بود – وضعیتی مثل پوسیدگی و ترک خوردگی ایجاد می شود.

  فرش هایی که دچار این مشکل می شوند، نمی توان آن ها را تا یا رول کرد و فرش هایی که در این وضعیت قرار می گیرند اغلب دیگر قابل استفاده نیستند.

  چگونه می توانه از فرش های خود دربرابر 7 دشمن بد آن ها محافظت کرد؟

  حشرات

  یکی از موارد رایج و آسیب رسان فرش ها وجود حشرات مانند پروانه ها و سوسک ها و بید فرش است. اگر می بینید که پروانه ها در اطراف اتاق شما پرواز می کنند ، ممکن است از خارج از منزل یا در جایی از خانه آلوده شده باشند، در این صورت باید دراورها و کمد های خود را بررسی کنید.

  سوسک های فرش حشرات کوچک ، تیره ، قهوه ای مایل به قرمز یا مایل به سیاه هستند که از لاروهای فیبر و پشمخوار نیز ایجاد می شوند.

  پروانه ها و سوسک ها صدمه زیاد جدی به اندازه ی لاروها بیدها وارد نمی کنند. آنها تخمهای خود را روی انواع الیاف طبیعی مانند پشم ، ابریشم ، پر ، خز و حتی چرم می گذارند.

  لاروهای گرسنه که از تخمها بیرون می آیند می توانند صدمات قابل توجهی وارد کنند ، خصوصاً اگر چیزی باشد که قبلا روی فرش ریخته باشد ، مانند نوشیدنی شیرین یا فرآورده های شیر.

  مکانهای دیگری که در برابر حشرات آسیب پذیر هستند ، شامل قسمتهایی در زیر مبلمان است که در آن هوا تاریک و بدون ترافیک است ، در آنجا راه نمی رود و به ندرت جاروبرقی می شود.

  آسیب  در این مناطق تاریک و بی صدا رخ می دهد اما می تواند به سرعت افزایش یابد. این آسیب اغلب قابل ترمیم است ، اما اگر گسترده باشد ، امکان ترمیم و بازسازی فرش نیست. در اینجا برخی از موارد اصلی برای جستجو وجود دارد:

  حشرات فعال : معمولاً این ها پروانه ها و بیدهای رایج لباس هستند که تقریباً کوچک هستند و مایل به رنگ بژ و تند تند بال می زنند.

  تار و پود : اگر در مقداری از توده ی فرش سفید شده باشد ، ممکن است نشانه لارو یا بید باشد.

  لارو زنده : اگر می بینید که لاروهای سفید مایل به ریز روی سطح فرش وجود دارند، این نشانه این است که فرش آلوده شده و نیاز به درمان فوری دارد ، ابتدا با حشره کش و سپس با شستشوی کامل آن ها را ازبین ببرید.

  باقیمانده ماسه ای خشک : اگر دسته هایی از این ذرات به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای مشاهده کنید ، نشانه دیگری دارید که لاروها قالیچه شما را خورده اند ، زیرا این لکه های لارو قبل از پیله شدن آن ها می باشد.

  چگونه می توانه از فرش های خود دربرابر 7 دشمن بد آن ها محافظت کرد؟

  بهترین روش ها برای جلوگیری از خسارات ناشی از حشرات

  برای جلوگیری از حشرات و آسیب رساندن احتمالی آن ها به فرش های شما ، حداقل هفته ای یک بار جارو برقی بکشید. سپس ، هر دو ماه یکبار ، فرش را برعکس کنید و قسمت پشتی را نیز جارو برقی بکشید.

  در حین انجام این کار حتما کف زیر فرش را جارو یا پاک کنید تا کاملا تمیز شود. تا زمانی که کف خشک نشده است فرش را سر جای خود قرار ندهید. پشت فرش های بزرگ بهتر است با تا شدن از کناره ها و جاروبرقی تمیز شود.

  استفاده از اسپری های کشنده و پودرهای سمی و کشنده پروانه ها را از بین نخواهد برد و حتی مانع آن نخواهد شد ، زیرا تخم ها یا لاروها را نمی کشد. بی خطرترین حشره کش ها برای مصارف خانگی مواردی است که ماده اصلی آن ها محصولی از گل داوودی است.

  اینها معمولاً برای فرش های پشمی شما بی ضرر هستند اما برای اکثر حشرات سمی هستند و پس از استفاده خیلی سریع از بین می روند. با این حال ، همیشه قبل از استفاده از هر محصولی احتیاط کرده و برچسب ها را بخوانید تا مطمئن شوید این محصولات برای شما و حیوانات خانگی شما ایمن هستند.

  چگونه می توانه از فرش های خود دربرابر 7 دشمن بد آن ها محافظت کرد؟

  چگونه از فرش هایتان در مقابل حیوانت خانگی نگهداری کنید؟

  توله سگ ها ، دقیقاً مانند نوزادان انسان ، با جویدن هرچیز دستی، با دندان تمایل دارند. گاهی ممکن است فرش شما باشد. نگه داشتن یک ساعت دقیق و هدایت سگ به سمت جویدن اسباب بازی ها می تواند به کاهش آسیب فرش شما کمک کند.

  دلیل دیگر اینکه سگ ممکن است سگ ها سمت فرش ها بروند ، عدم ورزش است – سعی کنید برخی پیاده روی های اضافی را اضافه کنید و ببینید آیا این امر تغییری در رفتار توله سگ شما ایجاد می کند یا خیر. در این میان گربه ها ، هرچقدر که ناز و دوست داشتنی هستند ، از بسیاری جهات ، بیشتر از خراش های سنگین و پنجه های تیز ، می توانند به فرش آسیب قابل توجهی برسانند.

  ترک عادت های خراشیدن سخت است ، اما اگر می خواهید فرش های خود را نجات دهید ، مهار این فعالیت مهم است. اگر به نظر می رسد کنترل چنین مواردی دشوار است ، لازم است با دامپزشک خود مشورت کنید.

  ادرار ، فضولات و استفراغ حیوانات اهلی خانگی می تواند برای فرش ها ، به ویژه رنگهای فرش که در نتیجه سفید می شوند ، صدمه ببیند و قابل ترمیم و اصلاح نباشند و بوی بد آن ها ممکن است روی فرش برای مدت طولانی بمانند ، زیرا در الیاف جذب شده و از بین بردن آن کاملاً دشوار است.

  اگر متوجه ی همچین لکه هایی روی فرش شدید، کمی محلول جوش شیرین و محلول سرکه سفید را بپاشید و سپس بعداز پاک شدن ان لکه را خشک کنید.

  این کار را تکرار کنید تا بوی بد از بین یرود. در صورت امکان ، فرش را بلند کنید تا هوا به گردش در بیاید. اگر تمیز نشود ، حیوانات خانگی بارها و بارها به همان نقطه برمی گردند ، نیازی به گفتن نیست که برای فرش شما مضر است.

  چگونه می توانه از فرش های خود دربرابر 7 دشمن بد آن ها محافظت کرد؟

  نور ماوراء بنفش

  فرشهای عتیقه یا قدمت دار با رنگ های خوب و کاملاً طبیعی در صورت قرار گرفتن در معرض نور شدید اغلب با گذشت زمان نرم می شوند ، اما به طور چشمگیری محو نمی شوند و تغییر نمی کنند.

  هرچند که فرش های بافته شده با رنگ های ارزان قیمت مصنوعی گاهی اوقات به این آسیب دچار می شوند و تفاوتی با فرش هایی با الیاف طبیعی ندارند. رنگ های مصنوعی قدیمی اغلب به طور قابل توجهی محو می شوند و برخی از آنها تغییر می کنند (مانند رنگ ارغوانی).

  چگونه می توان از فرش های خود دربرابر 7 دشمن بد آن ها محافظت کرد؟

  لکه های رایج

  اگر لکه ای یا چیزی روی فرش شما ریخته شد ، مهم این است که سریع اقدام به تمیز کردن آن کنید. منتظر نباشید ، زیرا هرچه که هست (حتی آب ساده) نیز می تواند جذب الیاف شود و از بین بردن آن پس از خشک شدن کار چندان آسانی نباشد.

  بهترین روش پاک کردن رطوبت یا لکه ، استفاده از پارچه خشک و تمیز یا حوله کاغذی است. برای تمیز کردن لکه های پررنگ تر مانند آبمیوه یا قهوه ، می توانید از سرکه سفید یا جوش شیرین استفاده کنید و سپس با حوله های کاغذی یا یک پارچه نخی و تمیز سفید پاک کنید. متناوباً ، از آب گرم همراه با یک مقدار سرکه سفید نیز می توان (به میزان کم) به روشی مشابه استفاده کرد.

  لکه را دستکاری نکنید ، زیرا ممکن است لکه عمیق تر به داخل فرش و الیاف آن نفوذ کند. وقتی که کامل تمیز شد، زمان خشک شدن است ، فرش را برای گردش هوا بلند کنید. همچنین می توانید از پنکه استفاده کنید و یا برای آن نقطه از سشوار جهت خشک کردن استفاده کنید.

  اگر لکه روغنی است ، یک روش برای تمیز کردن آن این است که روی لکه آرد بپاشید و سپس یک قطعه کیسه کاغذی ساده و قهوه ای را روی آن فشار دهید ، حداقل به مدت 15 تا 20 دقیقه یا تا زمانی که روغن را جذب کند. سپس ، آرد را جاروبرقی کنید و دوباره با یک حوله یا پارچه تمیز و خشک پاک کنید.

  از سوی دیگر می توانید بدون آب ، مقدار کمی مواد شوینده را روی لکه بریزید ، تا زمانی که پاک شود. این کار را تکرار کنید تا اینکه روغن از بین برود، در آن زمان می توان از آب گرم با مقدار کمی مواد شوینده و یک مقدار سرکه سفید برای تمیزتر شدن محل استفاده کرد.

  با این حال ، اگر به نظر می رسد رنگ فرش روی حوله یا کاغذ تمیز کننده شما می آید ، این کار را متوقف کنید و با قالیشویی تماس بگیرید.

  اگر آدامس ، موم یا رژ لب روی فرش ریخته شده است ، یک قطعه یخ بمالید و سپس با قاشق آنرا خراش دهید تا ذرات روی فرش از بین برود. بعضی اوقات می توان از استون (پاک کننده لاک ناخن) استفاده کرد ، اما ابتدا در قسمت کوچکی از فرش آن را تست کنید تا فرش آسیب نبیند.

  چگونه می توان از فرش های خود دربرابر 7 دشمن بد آن ها محافظت کرد؟

  آسیب های شیمیایی

  شاید شما متوجه این موضوع نشوید ، اما فرش شما دشمن دیگری دارد که پی بردن به آن کمی دشوار است . در بسیاری از فرش های جدید از برخی محلول های شیمیایی استفاده می شوند تا رنگ ها را نرم و یا گاهی اوقات به طور کلی تغییر دهند.

  چنین روش هایی اگرچه با چشم قابل مشاهده نیستند ، اما باعث ضعیف شدن یا ناهموار شدن الیاف توده ی پشم می شوند. آسیب شیمیایی الیاف نیز باعث می شود که الیاف خیلی سریعتر از حد طبیعی از بین برود. متأسفانه ، هیچ ذوشی برای جلوگیری از ابین بردن این آسیب که اغلب قبل از رسیدن فرش به نمایشگاه اتفاق می افتد ، وجود ندارد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تلفن پشتیبانی 09338177908 | هر روز هفته از ساعت 8 صبح الی 18 پاسخ گوی شما هستیم

  فروشگاه اینترنتی تک فرش در سال 1394 و با هدف سهولت در خرید فرش ماشینی برای مردم نازنین ایران تاسیس شد , شما با ورود به تک فرش با انبوهی از طرح و نقش فرش ماشینی رو به رو خواهید شد و به راحتی می توانید فرش مورد نظر خود را مشاهده و خریداری نمایید . تک فرش, یک شهر فرش واقعی است که بواسطه حضور در شهر کاشان ( مرکز فرش ایران ) و همکاری را برندهای بزرگی همچون فرش محتشم , فرش لیلی , فرش برنتین , فرش مشهد اردهال , فرش داریوش , قالی سرام , فرش شاهکار صفویه , فرش شاهکار آریایی , فرش سبلان و … کاملترین ویترین فرش ماشینی را داشته باشد . شاید شما قصد داشته باشید برای فضای پذیرایی منزل خود فرش کلاسیک تهیه کنید و فرش های ماشینی با طرح های اصیل ایرانی را میپسندید پس فرش 1500 شانه , فرش 1200 شانه , فرش 1000 شانه , فرش 700 شانه و فرش های 500 شانه گزینه های خوبی برای شما هستند , و یا شاید به دنیال طرح های مدرن هستید و به فرش فانتزی مدرن علاقه مند هستید , از فرش طرح ترک , فرش چهل تکه ( پچ ورک )فرش آشپزخانه , فرش کهنه نما , فرش فرانسوی , فرش پرزبلند شگی , فرش مراکشی , گلیم , و گبه در سایت تک فرش دیدن کنید و طرح مورد را نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید و همچنین اگر قصد دارید برای اتاق فرزند دلبندتان فرشی خریداری کنید حتما سری به فرش اتاق کودک در سایت تک فرش بزنید و زیباترین طرح فرش ها را مشاهده کنید . از مزیت های مهم تک فرش می توان به : خرید مستقیم فرش از کاشان با قیمت کارخانه , ارسال رایگان به سراسر کشور, و 7 روز ضمانت بازگشت وجه در صورت نارضایتی اشاره کرد.ما در مجموعه‌ی تک فرش جهت رفاه خرید فرش، خرید اقساطی فرش را نیز به مشتریان ارائه می‌دهیم


  کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم تک فرش می باشد.    Copyright @2006 – 2022 Takfarsh.com