چگونه فرش را تمیز کنیم؟

چگونه فرش را تمیز کنیم؟

 

داشتن فرش تمیز برای ظاهر خانه و سلامتی افرادی که در آن زندگی زندگی می کنند خیلی مهم است.لکه ها و کثیفی های فرش،می توانند فضای ناخوشایندی داشته باشند و مواد حساسیت زا و غبار ممکن است منجر به مشکلات تنفسی شوند.بر اساس نوع کثیفی در فرش، راه های متفاوتی برای تمیز کردن آن وجود دارد.

 

چگونه فرش را تمیز کنیم؟

روش اول :

 • فرش خود را جاروبرقی کنید.

هرگونه وسیله ی اضافی، اسباب بازی و غیره را که مانع جارو زدن می شود از روی فرش جمع کنید.

 • جمع کردن چیزهای کوچک مثل : سکه، که ممکن است به مکانیزم آسیب بزند.
 • بررسی زیر مبلمان
 • گردگیری نورگیرها یا درپوش ها، مبلمان، طاقچه ها و … در قدم اول (گرد و خاکی که روی زمین میریزد در مرحله ی جاروبرقی پاکسازی می شود.)
 • از یک سرلوله ی مخصوص استفاده کنید تا بتوانید نقاطی که دسترسی به آن دشوار است را جارو بزنید.

لبه ی پنجره ها، زیر پرده ها، زیر مبلمان و سایر نقاطی که نیاز به تمیزکردن دارند با این سرلوله پاکسازی می شوند . اگر مبلمان قابل جابجایی نیستند، از سرلوله ی شکاف دار برای تمیزکردن گرد و غبار زیر آنها استفاده کنید.

 

چگونه فرش را تمیز کنیم؟

 

 • جاروزدن عمودی و افقی

ابتدا کل فضای فرش را با جلو و عقب بردن دسته ی جاروبرقی، جارو بزنید، سپس همین عمل را با چپ و راست کردن دسته ی جارو برقی تکرار کنید . الیاف فرش اصولا  پیچ و تاب خورده اند، بنابراین با جارو زدن از تمامی زاویه ها به خوبی تمامی نقاط فرش را تمیز خواهید کرد و جایی از قلم نخواهد افتاد.

این کار برای کسانی که حیوان خانگی دارند بسیار موثر است و دیگر نگرانی ای برای موهای ریخته شده وجود نخواهد داشت.

 

چگونه فرش را تمیز کنیم؟

 

 • منظم جارو بزنید.

برای اینکه بدانید هرچندوقت یکبار جارو بزنید، چند فاکتور را در نظر بگیرید:

به طور کلی هفته  ای یکبار جارو زدن لازم است.اما زوجی که حیوان خانگی نگهداری می کنند، لازم است فرش را هفته ای سه بار جارو بزنند چون باید موهای ریخته شده را از بین ببرند. حیوان های خانگی بزرگتر طبیعتا کثیفی بیشتری تولید می کنند.

اگر فرش شما با لکه ها و موهای ریخته شده کثیف شده اما هنوز موعد جاروزدن آن فرا نرسیده، این قانون را بشکنید و آن را بیشتر جارو بزنید.

 

چگونه فرش را تمیز کنیم؟

 

روش دوم:

 • از یک پارچه ی سفید برای تمیز کردن استفاده کنید. دستمال هایی که رنگی یا طرح دار هستند ممکن است به فرش رنگ بدهند و مشکل را چند برابر کنند. حوله های دستی نیز برای این کار کافی هستند.
 • قبل از هرچیز از خشک کردن لکه های تازه با دستمال سفید اطمینان حاصل کنید و سپس از یک دستمال سفید دیگر برای از بین بردن لکه استفاده کنید.
 • از فرچه یا بورس های زبر برای تمیز کردن فرش استفاده نکنید،چون به الیاف فرش آسیب می زنند.
 • استفاده از لکه بر ها برای لکه هایی که تازه روی فرش ایجاد شده مناسب است اما برای حفظ و نگهداری منظم فرش کاربردی ندارند.
 • انتخاب پاک کننده ی فرش صحیح

 

چگونه فرش را تمیز کنیم؟

 

محصولات متنوعی از پاک کننده های فرش در بازار موجود است که در کاربری های متفاوتی مثل، اسپری، بطری های مایع، یا قوطی برای راحت تر کردن لکه بری فرش مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین پاک کننده ی چند منظوره موجود می باشند که متناسب با نوع لکه یا کثیفی می توانید آن را برای تمیزکردن فرش خود انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که مایعات و لکه هایی که از طریق بدن انسان روی فرش ریخته شده نیازمند پاک کننده های مخصوصی هستند. مثلا برای پاک کردن خون از روی فرش باید از ترکیب آب و هیدروژن پروکسید استفاده کنید و از آب گرم استفاده نکنید چون باعث تثبیت لکه ی خون روی فرش می شود.

برای پاک کردن جای ادرار حیوانات، از پاکننده ی آنزیم دار استفاده کنید مثلا از حلال آمونیاک  با آب گرم استفاده کنید.لکه های کهنه با ترکیب آب با یک سوم سرکه از بین می روند و لکه های تازه با آب و گرد صابون.

 • قبل از اینکه کل فرش را با ماده ی پاک کننده تمیز کنید، آن را روی یک بخش کوچک آن امتحان کنید. قسمتهایی از فرش که کمتر در معرض دید قرار دارند برای این کار مناسب است. این تست را روی خود لکه انجام ندهید. این تست برای مشخص شدن رنگ دادن فرش است، که اگر این اتفاق افتاد از پاک کننده ی دیگری استفاده کنید. طریقه ی استفاده از پاک کننده روی بطری یا قوطی آن نوشته شده، تمام مراحل را به دقت انجام دهید.
 • قسمت کثیف یا لکه دار شده را تر کنید. مقدار کمی از ماده ی پاک کننده را روی یک دستمال سفید بزنید و آرام روی لکه بمالید. مقدار کافی ماده ی پاک کننده بزنید تا لکه پاک شود.

وقتی صحبت از تمیز کردن فرش است، به این معنا نیست که ماده ی پاک کننده ی بیشتری استفاده کنید. مثلا اگر پودر صابوت روی فرش بماند باعث می شود لکه یا کثیفی از قبل بزرگتر هم بشود.از سابیدن زیاد فرش هنگام تمیزکردن اجتناب کنید، این کار باعث می شود لکه ها یا کثیفی به عمق فرش بیشتر نفوذ کنند.

 • فرش را با آب بشویید. استفاده از یک دستمال سفید تمیز همراه با آب هرگونه پودر پاک کننده ی باقیمانده روی فرش را که ممکن از به لایه های زیری فرش نفوذ کند  و باعث ایجاد کپک یا خرابی شود می زداید.

اجازه دهید قسمتی که شستشو نموده اید کاملا خشک شود. اگر بخش خیس شده بزرگ است، از پنکه یا خشک کننده ی مخصوص برای خشک کردن آن استفاده کنید تا سریعتر خشک شود.

 

 

برگشت به بالا