نظافت فرش با دو روش خشک و بخار

نظافت فرش با دو روش خشک و بخار

 

زمانی که فرش های خانه ی شما به نظافت اساسی نیاز دارند، کدام سیستم شستشو یا نظافت فرش باید مورد استفاده قرار گیرد؟ ما با نگاهی دقیق تر به جوانب مثبت و منفی سیستم های نظافت فرش به روش خشک و به روش بخار به شما کمک کنیم تا درک کنید که کدامیک برای شرایط فرش در خانه شما مفید است.

 

نظافت فرش با دو روش خشک و بخار

 

فواید سیستم نظافت فرش به روش خشک

روش خشک کمی فراتر از یک جاروبرقی معمولی روی فرش است. روش خشک با استفاده از مواد تمیز کننده مرکب از کثیف شدن الیاف پیشگیری می کند و پیش از آنکه نیاز به جاروبرقی پیدا کنید، غبار را از فرش می گیرد.

مواد تمیز کننده درون فرش به صورت فرچه ای از بین می روند و در حین تمیز کردن ، به همراه همه کثیفی ها ، روغن ها و رسوبات دیگر که هنگام استفاده از پاک کننده هایی که بین الیاف نفوذ کرده اند، از بین می روند.

پاک کننده ها همچنین می توانند از الیاف فرش محافظت کنند تا از لکه های بعدی جلوگیری کنند ، دقیقاً مثل آن است که اسپری محافظ لکه ای را روی مبلمان خود زده باشید.

 

نظافت فرش با دو روش خشک و بخار

 

این سیستم معمولاً برای مصارف مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد که صاحبان خانه به دنبال مراقبت از محل مورد نظر هستند ، اما در شرایطی که ایده آل باشد ، اگر فرش را درمحل هایی که محدودیت رفت و آمد دارند (مانند ورودی یا راهروهای محیط های تجاری) نیز ایده آل است.

روش خشک نسبت به روش بخار ارزانتر است و به دلیل اینکه از رطوبت کمتری استفاده می کند ، سریعتر فرش را خشک می کند.

با توجه به اینکه ماشین های نظافت به روش خشک در دسترس خیلی از افراد نیست و یا امکان استفاده از آن ها وجود ندارد پودرهایی در فروشگاه ها موجود هستند که کاربری سیستم نظافت خشک را شبیه سازی کرده اند.

 

نظافت فرش با دو روش خشک و بخار

 

این محصولات حاوی ترکیباتی هستند که بوها را جذب می کنند و الیاف فرش را به طور فعال تمیز می کنند و پس از تنظیم برای مدت زمانی کوتاه به راحتی تخلیه می شوند.

یکی ازاین مواد مخلوط های خانگی که ترکیبی از جوش شیرین ، بوراکس ، آرد ذرت ، دارچین و برگ بو است تا رایحه ای خوش داشته باشد. تمام این مواد باعث می شوند که حس خوشایندی برای فرش های شما ایجاد می کند و کار شما را قبل از جاروبرقی کامل آن ها راحت می کند.

نظافت فرش با دو روش خشک و بخار
فواید سیستم نظافت به روش بخار

برای افراد و خانواده هایی که به مواد عطردار آلرژی دارند ، روش بخار می تواند بهترین راه برای تمیز کردن کامل فرش ها در خانه باشد. بخار آب تولید شده در این روش بدون بو می باشد ، و برای از بین بردن باکتریها و کثیفی و سایر بوهای آزار دهنده کمک  زیادی می کند.

روش بخار، برخلاف اسپری ها و پاک کننده های خشک ، مواد را به داخل فرش تزریق نمی کند و بنابراین ماده ای در فرش باقی نمی ماند.

در این روش از آب تبخیر شده استفاده می کنند. بخار تا حد زیادی گرم می شود ، سپس با دستگاهی که کمی شبیه جاروبرقی است فرش را جارو می کنند.وقتی این گرما به الیاف فرش نفوذ کرد باعث می شود غبار و سایر کثیفی های جمع شده روی فرش از بین بروند.

بخار روشی واقعاً مؤثر و کارآمد جهت برطرف کردن بوهای معمول یا حیوانات خانگی از الیاف فرش است. همچنین در بهبود ظاهر فرش هایی که به مرور زمان مورد توجه و مراقبت قرار نگرفته اند ، مؤثر است. اثرات ترمیمی این روش تقریباً در نقاط پر رفت و آمد ، مانند فرش های راهرو که در آن تردد زیادی درگذر زمان رخ داده است مشاهده می شود.

وقتی که هیچ روش دیگری پاسخگوی از بین بردن کثیفی ها و بوهای نامطبوع فرش نباشد، روش بخار آخرین راه است.

روش بخار باعث نفوذ رطوبت به الیاف فرش می شود ، اما این رطوبت بسیار کمتر از زمانی است که می خواهید با شامپو فرش آن را ضدعفونی و تمیز و سرزنده کنید.

 

 

نظافت فرش با دو روش خشک و بخار

 

مضرات روش خشک

روش خشک به خوبی کار می کند ، اما اگر نیاز دارید فرش شما تا حد زیادی مانند روز اول خود شود ، معمولاً این فرایند برای احیا و ضد عفونی فرش کافی نیست.

پاک کننده های روش خشک وقتی مواد شیمیایی را به الیاف فرش تزریق کنند باقیمانده هایی از آنها روی فرش باقی می ماند که ممکن است برای افرادی که آلرژی دارند حساسیت زا باشد و به خصوص اگر کودک نو پا یا نوزاد در خانه داشته باشید که زمان زیادی را روی فرش سپری می کنند.

این مواد باقی مانده در فرش حتی در طولانی مدت باعث کهنگی فرش می شود.

 

مضرات روش بخار

بارزترین نقطه ضعف روش بخار این است که به طور معمول به تجهیزات اجازه ای قدرتمند نیاز دارد و حمل دستگاه آن سنگین تر از دستگاه های روش خشک است.

روزها و هفته های پس از استفاده از روش بخار ، ممکن است خاک حاصل از اعماق الیاف دوباره در فرش ظاهر شود و ممکن است نیاز پیدا کنید این فرایند را دوباره تکرار کنید.

در استفاده از این روش باید حتما شرایط لکه ها و گرد و غبار را از نظر طول عمر و کهنگی بررسی کنید، چون این روش همیشه در از بین بردن عمیق لکه ها موثر نیست.

روش بخار فرایندی است که بطور دوره ای قابل استفاده است اما نباید بطور منظم از آن استفاده کرد . دستگاه های تمیز کننده به روش بخار معمولا تا 24 ساعت رطوبت را در فرش نگه می دارند.

 

 

برگشت به بالا