طرح و نقوش به کار رفته در فرش تبریز
طرح و نقوش به کار رفته در فرش تبریز
 • فرش تبریز : فرشهای تبریز در شهر تبریز واقع در شمال غربی ایران که یکی از بزرگترین شهرهای ایران و پایتخت آذربایجان غربی است، تولید شده است. آذری ها ساکنان این شهر هستند و به عنوان بزرگترین اقلیت قومی که به لهجه ترکی صحبت می کنند، شناخته می شوند.

  تبریز بیش از هزاران سال است که مرکزجهانی حماسه تولید فرش است. فرش های تبریز بی نظیر هستند و به دلیل محبوبیت زیادی که در تجارت جهانی برای هزاران سال داشته اند، طرح و کیفیت آن ها نیز متفاوت است. بافندگان تبریز به استقبال گرم طرح ها و نقوش جدیدی از مناطق مختلف جهان رفته اند و همان ها را با طرح های خاص خودشان باهم ترکیب کرده اند.

   

  فرش تبریز

   

  فرشهای تبریز یکی از زیباترین فرشهای دنیا و جزو گرانترین فرش ها است. این فرش ها دارای رنگ های قوی قرمز و آبی با طرح های پس زمینه سفید هستند که فرش های سنتی و روشن سبز، آبی و قهوه ای با سلیقه های طراحی های داخلی مدرن سازگار است.

  هنر بافتن فرش نسل ها به طول انجامیده و به عنوان وارث ارزشمند قلمداد می شود. نقوش فرشهای تبریز از آثار شاعران شرقی باستانی گرفته شده است که شیرهای طاغوتی و وحشیانه و صحنه های نبرد و تصاویر مساجد و کاخ ها را به تصویر می کشد.

   

  فرش تبریز

   

  کلیه فرش های تبریز با پشم مرغوب و نرم بافته شده  و دارای تراکم بین 120 تا 850 گره در اینچ مربع می باشد. بی نظیر ترین ویژگی این فرش ها، تغییر رنگ در هنگام تابش نور از زوایای مختلف است. نشانه واقعی فرشهای تبریز، امضای بافندگان زبردست در حاشیه ی آن ها است که به عنوان ظرافت و رسمیت نهایی آن به حساب می آید.

  فرشهای تبریز در اندازه های مختلفی بافته شده اند که در سایزهای 1.5 در 1.80 متر تا 2.5 در 3 متر متغیر است. الیاف به کار رفته در بافت این فرش ها بیشتر پشم یا ابریشم است و یا ترکیبی از هر دو.

  متداول ترین الیاف موجود در فرش های مرغوب ترکیب کرک  و ابریشم است و در بهترین فرش ها به جای پنبه، از ابریشم خالص استفاده شده است. نخ های طلای 18 تا 24 قیراط گاهی اوقات برای فرشهای شیک و خاص و به عنوان پایه ی آن مورد استفاده قرار می گیرند.

  بافندگان زبردست تبریز ذهن بازی نسبت به ایده های جدید دارند و از طرح ها و نقئش ذهنی سایر بافندگان نیز الهام می گیرند. امروزه فرشهای تبریز نسبت به سایر فرشهای ایرانی در سراسر جهان دارای طرح ها و شکل های بیشتری هستند.

  ترکیب رنگ و طرحی که در فرشهای تبریز به کار رفته است، چیزی است که باعث می شود از سایر فرشهای ایرانی برتر باشد. فرشهای شرقی باید پس ازشناخت منشا و رویه ساخت آنها، مواد و الیافی که درآن ها به کار رفته و تعداد گره ها در هر اینچ مربع خریداری شوند.

   

  فرش تبریز

   

  طرح  و نقش باید پس از در نظر گرفتن این موارد انتخاب شود تا به محض آن که آن بر روی دیوار نصب کردید و یا روی زمین پهن کردید حال و هوای شرقی را در آن فضا حس کنید. فرشهای تبریز با طرح و رنگ  سنتی که دارد و از بهترین پشم و ابریشم بافته شده  است، بی شک گزینه ای ایده آل برای خانه های شما است.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای