مجله تک فرش

انتخاب فرش متناسب با کفپوش خانه

چه به دنبال فرشی پرزدار برای اتاق نشیمن باشید، چه یک موکت برای آشپزخانه و […]

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
انتخاب فرش متناسب با کفپوش خانه
 • چه به دنبال فرشی پرزدار برای اتاق نشیمن باشید، چه یک موکت برای آشپزخانه و چه فرشی که تنها یک منطقه­ی خاص از اتاق خواب را می­پوشاند، انتخاب صحیح بسیار دشوار خواهد بود! این راهنما کمک مناسبی برای شما جهت انجام این کار است.

  کفپوش پارکت یا موکت

  انتخاب فرش برای کف پارکت یا موکت شده

  کف پارکت شده راحتی و عایق مناسب و اولیه ای را فراهم می‌‌آورد، تا جایی که ممکن است فکر کنید برای ایجاد فضایی گرم و نرم‌‌تر در اتاق، دیگر به فرش نیازی ندارید. اگرچه این مسئله گاهی درست است اما نباید ارزش تزئینی فرش را نادیده گرفت، بویژه بافت و رنگ‌‌های بکار گرفته شده در آن که می‌‌توان یک اتاق ساده را به اتاقی جذاب و دیدنی مبدل کند – به همین دلیل هم استفاده از فرش و قالی در اتاق خواب یا نشیمن محبوبیت بالایی دارد. حتی افزودن سایه‌‌ای اضافی در یک اتاق می‌‌تواند تفاوت زیادی را در طرح و رنگ کلی آن بوجود آورد. بنابراین بهره‌‌گیری از طرح‌‌های جذاب و زیبا فضایی به کل متفاوت را ایجاد خواهد کرد. در این راستا باید عناصر زیادی را مد نظر قرار داد و انتخاب فرشی متناسب با فضای موجود بدون دریافت راهنمایی صحیح دشوار خواهد بود. ما در ادامه نکات مهمی را به شما در این باره گوشزد خواهیم کرد.

  رنگ و طرح

  شما باید رنگی را انتخاب کنید که تفاوت زیادی با پارکت قبلی نداشته باشد. پس به جز زمان‌‌هایی که می‌‌خواهید چهره ای کاملاً متفاوت به وجود آورید، باید از رنگی متناسب با رنگ کفپوش بهره بگیرید.

  استفاده از رنگ‌‌های متناسب باعث ایجاد هماهنگی میان کفپوش و فرش خواهد شد. باید رنگی را انتخاب کنید که بیشترین تناسب موجود در گردونه‌‌ی رنگ را با کفپوش شما داشته باشد.

  مطمئناً یکی از رویکردهای اصلی در هنگام خرید فرش انتخاب رنگ‌‌هایی همچون سفید، سیاه یا خاکستری است که معمولاً با هر رنگی تناسب دارند. فرش‌‌های پرزدار سفید بسیار زیبا به نظر رسیده و حس و حال گرم و نرمی را به اتاق شما می‌‌بخشند. این نوع فرش‌‌ها به ویژه برای اتاق نشیمن یا خواب بسیار مناسبند.

  فرش‌‌های نازک در مقابل فرش‌‌های کلفت

  داشتن یک پارکت ضخیم موجب احساس لذت‌‌بخش اسفنجی بودن زیر پاهای شما خواهد شد، بنابراین در چنین حالتی دیگر نیازی به فرش ضخیم نخواهید داشت. یک فرش بدون پرز و تخت می‌‌تواند گزینه‌‌ی مناسبی برای استفاده بر روی چنین کفپوش‌‌هایی باشد. این فرش‌‌ها نازک بوده و از طراحی ساده‌‌ای برخوردارند که در عین حال می‌‌توانند جذابیت فضای شما را افزایش دهند.

  اما وقتی کفپوش‌‌تان نازک است، استفاده از فرش ضخیم نمای بصری فوق‌‌العاده‌‌ای ارائه کرده و فضا را بیش از پیش دنج و گرم و نرم جلوه می‌‌ دهد. انتخاب فرش‌‌های پرزدار راهکار مناسبی در این زمینه به نظر می‌‌رسد. فرش‌‌های دارای پرزهای بلند بویژه زمانی که بعنوان فرش اصلی استفاده می‌‌شوند حس لوکس بودن را به اتاق اضافه کرده و به دلیل تغییر بافت، نگاه‌‌ها را به خود جلب می‌‌کنند.

  بافت و سبک

  استفاده از موکت بعنوان کفپوش می‌‌تواند راحتی و گرمای لازم در هنگام راه رفتن را بوجود بیاورد، اما چنانچه از فرش بر روی آن استفاده شود این ویژگی تقویت خواهد شد. انتخاب فرش بستگی زیادی به کلفتی یا نازکی کفپوش مورد استفاده دارد چرا که شما باید میان بافت این دو تضاد ایجاد کنید. بعنوان مثال اگر موکت پرزدار و ضخیم است باید از انتخاب فرش‌‌های با پرز بلند صرفنظر کنید چرا که این کار بافت موجود در اتاق را بیش از حد لازم، جلوه خواهد داد.

  کف‌‌پوش لمینت

  انتخاب فرش برای کف‌‌پوش لمینت

  استفاده از کفپوش لمینت در طراحی منزل چیز نسبتاً تازه ای است، اما به دلیل نصب ساده، قیمت مقرون به صرفه و نمای جذاب محبوبیت زیادی را بدست آورده است. در عین حال یکی از مهم‌‌ترین انتقاداتی که به کفپوش لمینت می‌‌شود سرد بودن آن در هنگام تماس، و همچنین از بین بردن گرمای اتاق به دلیل استفاده از مواد نازک در آن است. وقتی از فرش مناسب استفاده شود به راحتی می‌‌توان چنین مشکلی را برطرف ساخت.

  انتخاب فرشی برای کف‌‌پوش لمینت

  رنگ و طرح

  کفپوش‌‌های لمینت معمولاً تک رنگ بوده و یا از رنگ‌‌های نزدیک به هم در آنها استفاده می‌‌شود، بنابراین می‌‌توان با انتخاب فرشی با رنگ کاملاً متضاد، جذابیت زیادی بوجود آورید. استفاده از رنگ‌‌های مکمل بالاترین کنتراست ممکن را ایجاد خواهد کرد. در ادامه تئوری رنگ‌‌های مکمل را شرح خواهیم داد تا از آن برای انتخاب فرشی با بیشترین تناسب نسبت به کفپوش موجود بهره بگیرید.

  رنگ مکمل روی گردونه‌‌ی رنگ دقیقاً مقابل رنگ کفپوش شما قرار دارد. استفاده از تضاد بالا محرکی بصری به شمار می‌‌آید که می‌‌تواند جذابیت زیادی به چیدمان اتاق اضافه کند، پس بهتر است از آن به شکلی معقول استفاده کنید!

  در کفپوش‌‌های لمینت این احتمال وجود دارد که رنگ مورد استفاده نسبت به رنگ‌‌های موجود در قسمت بالایی گردونه‌‌ی رنگ، شور و حرارت زیادی نداشته باشد، بنابراین می‌‌توانید این رنگ را کمی تیره‌‌تر یا روشن‌‌تر در نظر بگیرید. انتخاب یک رنگ مکمل برای فرش باعث می‌‌شود نسبت به باقی وسایل استفاده شده در اتاق نمای بارزتری داشته باشد، که بویژه وقتی فرش انتخاب شده جذابیت بالایی دارد این مسئله نمایان‌‌تر خواهد بود. روش دیگر این است که از اصول آموخته شده درباره‌‌ی رنگ‌‌های نظیر و مشابه بهره گرفته و فرشی انتخاب کنید که تفاوت رنگی اندکی با کفپوش لمینت شما داشته باشد. شما نباید خود را به یک نظریه‌‌ی رنگی خاص محدود کنید. بنابراین می‌‌توانید از روشی استفاده کنید که کاملاً مناسب وضع شماست.

  مسئله آب

  کفپوش‌‌هایی از جنس سنگ و PVC به دلیل ویژگی ضد آب‌‌شان محبوب‌‌ترین کفپوش‌‌ها برای حمام و آشپزخانه به شمار می‌‌آید. در عین حال نکته‌‌ی منفی‌‌ای که در این کفپوش‌‌ها وجود دارد احتمال گذر آب از کف و جذب شدن درون فرش است که باعث می‌‌شود در صورت خشک نشدن سریع، لکه‌‌های ناخوشایندی بر روی فرش، حتی فرش‌‌های بافته شده از الیاف طبیعی بوجود بیاید. فرش‌‌های نازک و نخی که نسبتاً ارزان‌‌قیمت بوده و امکان تعویض سریع آنها وجود دارد، گزینه‌‌ی ایده‌‌آلی برای چنین فضاهایی به شمار می‌‌آیند.

  برخی فرش‌‌ها مقاومت بیشتری نسبت به سایرین در مقابل رطوبت دارند. در عین حال برخی مواد وجود دارند که بایستی اکیداً از ریختن آنها، بویژه روی فرش‌‌هایی از جنس پشم یا ویسکوز جلوگیری شود. فرش‌‌هایی از جنس پلی‌‌پروپیلن مقاومت مناسبی نسبت به رطوبت دارند چرا که قدرت جذب کمتری نسبت به فرش‌‌های بافته شده با الیاف طبیعی داشته و در برابر لکه مقاومت بالایی دارند. به همین دلیل استفاده از این نوع فرش‌‌ها در حمام و آشپزخانه توصیه می‌‌شود.

  برای جلوگیری از لغزیدن یا پارگی فرش در چنین فضاهایی بهتر است فرشی انتخاب شود که زیرلایه‌‌ی لاتکس با قابلیت ایجاد اصطکاک بالا در آن وجود دارد، و یا زیرفرشی‌‌های ضد لغزش در زیر فرش‌‌های پلی‌‌پروپیلنی مورد استفاده قرار گیرد.

  بافت و سبک

  وقتی کفپوش لمینت دارید دامنه‌‌ی بالاتری برای انتخاب فرش در اختیار خواهید داشت چرا که لمینت فضایی خالی را بوجود می‌‌آورد که به شما امکان می‌‌دهد ساختار مطلوب را روی آن بوجود آورید. بنابراین بافت و سبک فرش انتخابی کاملاً در اختیار خودتان خواهد بود.

  افزایش گرمای فضا

  احتمالاً انتخاب شما فرشی است که گرمای فضای اتاق را افزایش دهد. در این صورت بهتر است از فرش‌‌های ضخیم و کرکی استفاده کنید. این نوع فرش‌‌ها نه تنها نرمی بالایی دارند که عایق حرارتی مناسبی برای اتاق شما ایجاد کرده و مؤلفه‌‌های ویژه‌‌ای را به فضای شما خواهد افزود، بویژه زمانی که کفپوش مورد استفاده حسی از برهنگی در فضا ایجاد کرده باشد.

  فرش‌‌های بافته شده با جوت

  استفاده از این فرش‌‌های بر روی کفپوش‌‌های لمینتی بسیار مناسب است، هرچند که باید از زیرلایه‌‌ی ضد لغزش نیز با آنها استفاده کرد. این فرش‌‌ها به راحتی لکه‌‌دار نشده و چون گرد و خاک زیادی روی آنها نمی‌‌ماند تمیز کردن‌‌شان هم نسبتاً آسان است. بافت این فرش‌‌ها زیبا، ساده و در عین حال جذاب است. با توجه به اینکه ضخامت اینگونه فرش‌‌ها زیاد نیست نمی‌‌توانند فضایی گرم و نرم برای اتاق ایجاد کنند، بلکه ویژگی کاربردی‌‌ای برای اتاق بوجود می‌‌آورند که در صورت جفت شدن با کف‌‌پوش‌‌های لمینتی یا چوبی نمایی عالی بوجود می‌‌آورد.

  مزایا

  معایب

  کف‌‌پوش سنگی

  انتخاب فرش برای کفپوش‌‌های سنگی

  کف‌‌پوش‌‌های سنگی به دلیل سطح سرد و سختی که دارند در خانه‌‌های امروزی کاربرد زیادی پیدا نکرده‌‌اند. با این حال کسانی که از این کف‌‌پوش‌‌ها استفاده می‌‌کنند به دلیل طراحی نادر و کلاسیکی که دارند از آنها لذت می‌‌برند و می‌‌توانند با انتخاب فرشی مناسب، چیدمان و نمای بسیار موفقی را بوجود بیاورند.

  گرم کردن فضا

  به دلیل سردی این کف‌‌پوش‌‌ها بهتر است فرشی را انتخاب کنید که فضای اتاق را گرم‌‌تر می‌‌کند. فرش با پوشاندن بخشی از سطح سنگی سرما را کاهش داده و ویژگی نرمی و لطافت را در هنگام راه رفتن افزایش می‌‌دهند.

  فرش‌‌های بزرگ‌‌تر فضای زیادی از اتاق را اشغال می‌‌کنند. استفاده از فرشی با الیافی از پشم گوسفند نه تنها احساس راحتی در پاها را افزایش می‌‌دهد که باعث می‌‌شود از نظر بصری گرمای اتاق  نیز بیشتر شود.

  بافت پرزدار اینگونه فرش‌‌ها احساس آرامش و راحتی را در اتاق افزایش داده و با توجه به جهت خواب بافت فرش، نور اتاق نیز در جهات دلخواه قابل تنظیم خواهد بود. ضمناً فرش‌‌های بافت شده با پشم را به راحتی می‌‌توان در اتاق ست کرد چرا که شکل طراحی آنها به گونه‌‌ای است که امکان جفت شدن دو فرش مشابه و پوشاندن فضای بیشتری از اتاق را بوجود می‌‌آورد.

  فرش‌‌های لوکس با سبک بافت پشمی

  چرا برای کف‌‌پوش‌‌های کلاسیک از فرش‌‌هایی با ظاهر کلاسیک استفاده نکنیم؟ برخی فرش‌‌های با بافت پشمی به دلیل اینکه الیاف‌‌شان بصورت دستی رنگ شده‌‌اند نمایی قدیمی و عتیقه ارائه می‌‌کنند و به همین دلیل می‌‌توان از آنها در یک خامه قدیمی استفاده کرد. ظاهر زیبای این فرش‌‌ها گزینه‌‌ی مناسبی را در اختیار کسانی قرار می‌‌دهد که دوست دارند اتاق خود را با وسایل کلاسیک تزئین کرده، و یا حتی نمایی هنری به اتاق ببخشند.

  فرش‌‌های پشمی به دلیل الیاف نرم، ساختار مستحکم و تنوع بالای طراحی محبوبیت بالایی دارند. پشم بسیار ماندگار است و فرش‌‌های پشمی نمای فوق‌‌العاده‌‌ای به اتاق خواب، نشیمن یا ناهارخوری می‌‌بخشند.

  مزایا

  معایب

  بافت و سبک

  راه‌‌های مختلفی برای حفظ کف‌‌پوش سنگی در خانه وجود دارد. در این راستا حفظ هویت کف‌‌پوش اهمیت بسزایی خواهد داشت. این نوع کف‌‌پوش امروزه بسیار غیرمعمول بوده و اگرچه مشکلاتی دارند اما در عین حال نکات مثبت زیادی را نیز ارائه می‌‌کنند.

  طرح‌‌هایی با رنگ روشن

  بسته به نمایی که دوست دارید در اتاق خود داشته باشید، از فرش‌‌های متفاوتی می‌‌توانید استفاده کنید. کفپوش های سنگی معمولاً رنگ‌‌های خاکستری، شنی یا مشکی دارند که همگی رنگ‌‌هایی صامت به شمار می‌‌آیند. این مسئله باعث می‌‌شود در هنگام انتخاب فرش گزینه‌‌های زیادی را در اختیار داشته باشید. در ابن حالت می‌‌توانید رنگ روشنی انتخاب کنید که کنتراست بالایی را با کف‌‌پوش ایجاد می‌‌کند، و یا از رنگ‌‌های نزدیک به کف‌‌پوش استفاده کنید که سایه‌‌ای ظریف و زیبا را در اتاق بوجود بیاورد.

  برجستگی رنگ قرمز، و آبی‌‌ای که بیرون می‌‌زند

  در اینجا به شما نشان می‌‌دهیم چطور می‌‌توان از رنگ‌‌های مشابه تأثیرات متفاوتی را بر روی کف‌‌پوش‌‌هایی با رنگ متفاوت بدست آورد. تمامی رنگ‌‌های مختلف نمای مناسبی بر روی کف‌‌پوش‌‌های مشکی خواهند داشت، اما بر روی کف‌‌پوش‌‌های زرد یا مشکی حالتی سایه‌‌مانند بوجود می‌‌آورند. رنگ قرمز برجستگی ویژه‌‌ای روی کف‌‌پوش خاکستری ایجاد می‌‌کند، و وقتی از رنگ آبی بر روی کف‌‌پوش‌‌های شنی رنگ استفاده شود، به دلیل اینکه این دو رنگ نسبتاً مکمل هستند، نمای زیبایی بوجود می‌‌آید. در اینجا باید تأثیری که می‌‌خواهید رنگ فرش در اتاق ایجاد کند، و همچنین برجستگی یک رنگ خاص در هنگام جفت شدن با رنگ کف‌‌پوش را مد نظر قرار دهید.

  رنگ‌‌های نزدیک به هم = کنتراست کمتر

  روشن است که استفاده از رنگ‌‌های مشابه و نزدیک به هم کنتراست بسیار کمتری ایجاد خواهد کرد. کفپوش های مشکی و خاکستری وقتی با رنگ‌‌های مشابه جفت می‌‌شوند بسیار زیبا به نظر می‌‌رسند، بویژه وقتی از رنگ آبی یخی استفاده شود. با این حال کف‌‌پوش‌‌های شنی را نمی‌‌توان با رنگ‌‌های مشابه به سادگی جفت کرد و تنها استفاده از رنگ نارنجی غروب آفتاب، چیدمان شما را جذاب نشان خواهد داد. بدین ترتیب مشاهده می‌‌شود همیشه نمی‌‌توان از یک روش معین متکی بر نظریه‌‌ی رنگ‌‌ها استفاده کرد و تصمیم نهایی باید با توجه به صلاحدید خودتان اتخاذ شود.

  کف‌‌پوش‌‌های چوبی

  انتخاب فرش برای کف‌‌پوش‌‌های چوبی

  کف‌‌پوش‌‌های چوبی بسیار زیبا و جذاب هستند. چوب یک عایق فوق‌‌العاده است و زیر پا احساسی عالی را بوجود می‌‌آورد. در عین حال استفاده از فرش مناسب می‌‌تواند جذابیت اتاق را هرچه بیشتر افزایش دهد.

  چه بخواهید ظاهری سنتی و روستایی در اتاق نشیمن خود بوجود آورید و چه به دنبال سبک‌‌های مدرن و ظریف در اتاق غذاخوری باشید، قادر خواهید بود انتخاب خود را از میان گزینه‌‌های مختلفی به انجام برسانید.

  استفاده از فرش‌‌هایی که بخش بزرگی از اتاق را می‌‌پوشانند

  کف‌‌پوش‌‌های چوبی، بویژه آنهایی که رنگ‌‌های روشن دارند بسیار چرک‌‌تاب بوده و مو و گرد و غبار را به راحتی نمایش می‌‌دهند.

  اگر از تمیز کردن مداوم این کثیفی‌‌ها بر روی کف‌‌پوش خسته شده‌‌اید، به سادگی می‌‌توانید این مشکل را با انتخاب یک فرش مناسب رفع کنید. فرش‌‌های بزرگ بیشتر فضای اتاق را پوشانده و سطحی حداقلی از کف‌‌پوش را به نمایش می‌‌گذارند. بدین ترتیب یک بخش مرکزی نرم و اسفنجی برای اتاق ایجاد می‌‌شود، و فضایی بیرونی که هنوز هم کف‌‌پوش چوبی جذاب شما را به نمایش می‌‌گذارد.

  استفاده از فرش‌‌های بزرگ نمای فوق‌‌العاده‌‌ای به اتاق خواهد داد. بدین ترتیب بخش بزرگی از وسایل موجود در اتاق روی فرش قرار گرفته و فضایی اجتماعی‌‌تر و صمیمی‌‌تر ایجاد خواهد شد. از همین اصل می‌‌توان هم در اتاق خواب و هم اتاق ناهارخوری استفاده کرد، یعنی انتخاب فرشی که آنقدر بزرگ است که تبدیل به نقطه‌‌ی کانونی اتاق خواهد شد.

  انتخاب فرش بافته شده با پشم

  اگرچه چوب عایق حرارتی مناسبی به شمار می‌‌آید، اما در زمستان هنوز هم ممکن است بسیار سرد باشد. بهترین انتخاب در این شرایط فرش بافته شده با پشم است تا بتوان گرمای مناسب و مطبوعی را به پاها منتقل کند. استفاده از این نوع فرش‌‌ها در کنار کف‌‌پوش چوبی ترکیبی فوق‌‌العاده خواهد بود و فضایی گرم و نرم را بوجود خواهد آورد.

  همچنین فرش‌‌های پشم بافت حالتی لوکس به اتاق می‌‌دهند، به شکلی که نه تنها گرمای اتاق را بالا می‌‌برند که احساس لطافت و نرمی را در حین راه رفتن بوجود می‌‌آورند. این فرش‌‌ها چه دارای رنگ سفید کلاسیک باشند و چه از رنگ‌‌های تیره‌‌تر در آنها استفاده شده باشد، گزینه‌‌ی فوق‌‌العاده‌‌ای برای اتاق نشیمن یا اتاق خواب به شمار می‌‌آیند.

  مزایا

  معایب

  رنگ و طرح

  رنگی که برای فرش خود انتخاب می‌‌کنید بستگی زیادی به رنگ کف‌‌پوش‌‌تان خواهد داشت. کف‌‌پوش‌‌های تیره‌‌تر نمای فوق‌‌العاده‌‌ای در کنار سایه‌‌های متناسب خود، مثلاً قهوه‌‌ای یا برنزی ایجاد می‌‌کنند، در حالی که چوب‌‌هایی با رنگ روشن‌‌تر در کنار فرش‌‌هایی با رنگ تیره و غنی جذاب‌‌تر خواهند شد. همچنین وقتی کف‌‌پوش‌‌تان روشن‌‌تر طیف وسیع‌‌تری از رنگ‌‌ها را برای انتخاب در اختیار خواهید داشت. فرش‌‌های دارای طرح و الگوی شلوغ وقتی بر روی کف‌‌پوش‌‌های تیره‌‌تر استفاده شوند احساس درهم و برهمی و شلوغی زیادی در اتاق بوجود می‌‌آورند. بعنوان مثال می‌‌توان دید فرش آبی تیره بر روی کف پوش تیره برجستگی مناسبی نخواهد داشت، در حالی که روی کف‌‌پوش چوبی روشن جذابیت بالایی خواهد داشت و همچنین بسیار گرم‌‌تر به نظر می‌‌رسد. در مقابل، فرشی با رنگ روشن و شنی نمای زیبایی بر روی کف‌‌پوش چوبی تیره دارد. رنگ‌‌های طبیعی همانند قهوه‌‌ای و سبز همیشه با رنگ‌‌های تیره جفت شده و حس و حال فوق‌‌العاده‌‌ای ایجاد می‌‌کنند. این مسئله بویژه در اتاق خواب که نیاز به جوی آرام دارد اهمیت بسزایی خواهد داشت.

  کف‌‌پوش‌‌های چوبی با رنگ روشن را می‌‌توان با فرش‌‌هایی با طرح و الگوی شلوغ‌‌تر جفت کرد، چرا که این کف‌‌پوش‌‌ها باعث ایجاد حس لُختی در اتاق می‌‌شوند. استفاده از رنگ‌‌های تیره و تند مانند آبی سلطنتی، بنفش تیره و شرابی فضایی گرم‌‌تر و با ارزش زیبایی‌‌شناختی بیشتر را در اتاق بوجود می‌‌آورد.

  تنها مشکل استفاده از فرش‌‌های طرح‌‌دار بر روی کف‌‌پوش‌‌های چوبی این است که زیبایی الگوهای موجود در خود چوب را کاهش می‌‌دهد. کف‌‌پوش‌‌های چوبی نقش و نگار بسیار زیبا، منحصربفرد و طبیعی دارند و استفاده از فرش‌‌های پر نقش و طرح فضا را بسیار شلوغ کرده و طرح‌‌های کف‌‌پوش را تحت پوشش خود قرار می‌‌دهد. یکی از راه‌‌های رفع این مشکل عمود کردن طرح‌‌های فرش بر طرح‌‌های چوب است. بدین ترتیب تمایز مناسبی میان آنها ایجاد خواهد شد. با توجه به اینکه گره‌‌ها و نقش و نگارهای چوب بسیار متفاوت هستند، تصمیم‌‌گیری جهت انجام مناسب این کار براساس صلاح‌‌دید خود شما خواهد بود.

  کف‌‌پوش کاشی و سرامیک

  انتخاب فرش برای کف‌‌پوش‌‌های سرامیک

  کف‌‌پوش‌‌های کاشی و سرامیک در حمام و آشپزخانه کاربرد بیشتری دارند و ممکن است شما ترجیح دهید در این فضاها هم از فرش بهره بگیرید. استفاده از فرش رنگ و زیبایی را به فضا اضافه کرده و همچنین سطح نرم آن باعث راحتی پا در هنگام راه رفتن بر روی کف‌‌پوش‌‌های سرد خواهد شد.

  چالش اصلی در این راستا انتخاب فرشی متناسب با فضای موجود است به شکلی که در آن از مواد و ساختار مناسب نیز بهره گرفته شده باشد.

  بافت و سبک

  سرامیک‌‌ها به دلیل داشتن رنگ‌‌های زنده و براق گزینه‌‌ی مناسبی برای کف‌‌پوش به شمار آمده و همچنین به سبب تمیز شدن آسان برای مکان‌‌هایی که در آن جریان آب نسبتاً زیاد است فوق‌‌العاده هستند.

  اما مشکلی که در استفاده از فرش بر روی سرامیک وجود دارد این است که به دلیل ویژگی جاذب آن بودن مرطوب و کثیف خواهند شد. بنابراین باید فرشی را انتخاب کرد که نسبت به این مسئله دوام بالاتری داشته باشد. همچنین کف‌‌پوش سرامیک بسیار سرد است و بنابراین استفاده از فرش‌‌های پرزدار می‌‌تواند گرمای فضا را بیشتر کند.

  فرش‌‌های پلی‌‌پروپیلنی براق

  فرش‌‌هایی از جنس پلی‌‌پروپیلن انتخابی در میان فرش‌‌های کلاسیک ضخیم برای گرم و نرم کردن فضا، و فرش‌‌هایی که صرفاً به منظور پوشاندن سرامیک‌‌ها و ایجاد حس بهتر در هنگام راه رفتن مورد استفاده قرار می‌‌گیرند هستند. این فرش‌‌ها از تنوع بالایی برخودار هستند و می‌‌توان آنها را به شکل حلقه‌‌ای یا تخته‌‌ای خریداری کرد.

  فرش‌‌های پلی‌‌پروپیلنی به دلیل نگهداری آسان، و نیز مقاومت در برابر خیس و لک شدن در تمامی مناطق خانه قابل استفاده هستند (هرچند که پاک کردن لکه‌‌های روغنی از روی آنها دشوار است). این فرش‌‌ها همچنین ضد بید، ضد قارچ و با دوام رنگی بالا هستند. فرش‌‌های پلی‌‌پروپیلنی بالاترین مقاومت و انعطاف‌‌پذیری در مقابل جمع شدن را ارائه می‌‌کنند.

  فرش‌‌های ارزان قیمت

  اگر در خانه‌‌ی شما بصورت مستمر امکان حرکت با کفش‌‌های خیس و گل‌‌آلود وجود داشته باشد، آنگاه استفاده از یک فرش ارزان قیمت که امکان تعویض آن به سادگی وجود دارد برای شما کاربردی‌‌تر خواهد بود. طیف گسترده‌‌ای از سبک‌‌ها، از فرش‌‌های تخت ساده گرفته تا فرش‌‌های کرکی با پرزهای بلند که از لحاظ بصری جذابیت بالایی دارند را می‌‌توان با قیمت ارزان تهیه کرد.

  همچنین از طرح‌‌های مختلفی در این فرش‌‌ها استفاده می‌‌شود، از طرح‌‌های سنتی کلاسیک گرفته تا طرح‌‌های پست‌‌مدرنیستی. بنابراین در منازلی که به دلیل مُد یا ضرورت‌‌های دیگر لزوم جابجایی و تغییر فرش وجود دارد، استفاده از فرش‌‌های ارزان‌‌قیمت گزینه‌‌ی معقولی به شمار می‌‌آید.

  زیر فرشی‌‌های ضد لغزش

  با توجه به سطح براق و لیز کف‌‌پوش‌‌های سرامیک، لازم است تدابیر ویژه‌‌ای برای جلوگیری از لغزش و لیز خوردن فرش در هنگام راه رفتن اتخاذ شود.

  این کار را می‌‌توان با بهره گرفتن از نوار چسب‌‌های دوطرفه به انجام رساند و یا از زیر فرشی‌‌های ضد لغزش که از لیز خوردن و فرسوده شدن فرش جلوگیری می‌‌کنند بهره گرفت. در عین حال باید توجه کنید زیر فرشی استفاده شده به شکلی نباشد که در صورت لزوم و هنگام تمیز کردن زیر فرش با مشکل مواجه شوید.

  رنگ و طرح

  با توجه به اینکه از کف‌‌پوش‌‌های سرامیک عمدتاً در آشپزخانه‌‌ها و حمام‌‌ها مورد استفاده قرار می‌‌گیرند، نخستین نکته‌‌ای که برای انتخاب رنگ فرش باید در نظر داشته باشید، تناسب این رنگ با فعالیتی است که در این فضا انجام می‌‌شود. به عنوان مثال در حمام‌‌ها که احتمال خیس شدن بالاست بهتر است از رنگ‌‌هایی با طیف آبی استفاده شود تا لکه‌‌ی آب بر روی فرش نمایان نباشد. به همین ترتیب در آشپزخانه‌‌ها که ممکن است لکه‌‌های آب بر روی فرش ایجاد شود، می‌‌توان از رنگ‌‌هایی همچون شرابی یا آبی سلطنتی بهره گرفت.

  سرامیک‌‌های کف حمام و آشپزخانه معمولاً دارای طرح‌‌های ساده و رنگ‌‌های سرد هستند. بنابراین می‌‌توانید با انتخاب رنگی متناسب با آنها، یا رنگی شبیه به رنگ کف (معمولاً کمی تیره‌‌تر) سازگاری مناسبی بوجود بیاورید.

  با روش‌‌های گفته شده برای انتخاب فرش، هیچ تأثیر نامناسبی بر سبک یا دکور فضا بوجود نخواهد آمد. عایق‌‌بندی کف و جلوگیری از لیز خوردن از جمله مهم‌‌ترین ویژگی‌‌های فرش‌‌های انتخابی است بدون اینکه از لحاظ بصری تأثیری نامطلوب در فضا ایجاد شود.

  در شکل بعد می‌‌توانید دو گزینه با رنگ‌‌های تیره‌‌تر از کف‌‌پوش را مشاهده کنید. فرش سمت راستی نشان می‌‌دهد چطور می‌‌توانید رنگ‌‌های ملایم را در هنگامی که سرامیک‌‌های‌‌تان سیاه یا بسیار تیره هستند به کار بگیرید. انتخاب رنگ شما باعث ایجاد تعادل در نمایی می‌‌شود که دوست دارید در اتاق مشاهده شود. اگر به دنبال سادگی و مینیمالیسم هستید، انتخاب رنگی نزدیک به رنگ کف‌‌پوش ایده‌‌آل خواهد بود. البته می‌‌توانید مسیر متفاوتی را طی کرده و رنگی را انتخاب کنید که مکمل یا هماهنگ با رنگ کف‌‌پوش باشد، در عین حال باید نسبت به جلوه‌‌ی بصری فضا دقت کافی داشته باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تلفن پشتیبانی 09338177908 | هر روز هفته از ساعت 8 صبح الی 18 پاسخ گوی شما هستیم

  فروشگاه اینترنتی تک فرش در سال 1394 و با هدف سهولت در خرید فرش ماشینی برای مردم نازنین ایران تاسیس شد , شما با ورود به تک فرش با انبوهی از طرح و نقش فرش ماشینی رو به رو خواهید شد و به راحتی می توانید فرش مورد نظر خود را مشاهده و خریداری نمایید . تک فرش, یک شهر فرش واقعی است که بواسطه حضور در شهر کاشان ( مرکز فرش ایران ) و همکاری را برندهای بزرگی همچون فرش محتشم , فرش لیلی , فرش برنتین , فرش مشهد اردهال , فرش داریوش , قالی سرام , فرش شاهکار صفویه , فرش شاهکار آریایی , فرش سبلان و … کاملترین ویترین فرش ماشینی را داشته باشد . شاید شما قصد داشته باشید برای فضای پذیرایی منزل خود فرش کلاسیک تهیه کنید و فرش های ماشینی با طرح های اصیل ایرانی را میپسندید پس فرش 1500 شانه , فرش 1200 شانه , فرش 1000 شانه , فرش 700 شانه و فرش های 500 شانه گزینه های خوبی برای شما هستند , و یا شاید به دنیال طرح های مدرن هستید و به فرش فانتزی مدرن علاقه مند هستید , از فرش طرح ترک , فرش چهل تکه ( پچ ورک )فرش آشپزخانه , فرش کهنه نما , فرش فرانسوی , فرش پرزبلند شگی , فرش مراکشی , گلیم , و گبه در سایت تک فرش دیدن کنید و طرح مورد را نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید و همچنین اگر قصد دارید برای اتاق فرزند دلبندتان فرشی خریداری کنید حتما سری به فرش اتاق کودک در سایت تک فرش بزنید و زیباترین طرح فرش ها را مشاهده کنید . از مزیت های مهم تک فرش می توان به : خرید مستقیم فرش از کاشان با قیمت کارخانه , ارسال رایگان به سراسر کشور, و 7 روز ضمانت بازگشت وجه در صورت نارضایتی اشاره کرد.ما در مجموعه‌ی تک فرش جهت رفاه خرید فرش، خرید اقساطی فرش را نیز به مشتریان ارائه می‌دهیم


  کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم تک فرش می باشد.    Copyright @2006 – 2022 Takfarsh.com

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را وارد کنید

  ورود شما به معنای پذیرش شرایط تک فرش و قوانین حریم‌خصوصی است

  برگشت
  کد تایید را وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد تایید را وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد