چگونه فرش مناسبی برای زیر تخت خود انتخاب کنیم؟
چگونه فرش مناسبی برای زیر تخت خود انتخاب کنیم؟
 •  سرد بودن کف اتاق خواب در هنگام صبح که از خواب برمی‌‌خیزید چالش بزرگی است. بنابراین می‌‌توانید با قرار دادن یک فرش مناسب که به اندازه‌‌ ی کافی بزرگ است که پاهای‌‌تان رویش قرار بگیرد آسوده‌‌تر شوید. 

  حتی اگر کف اتاق خواب‌‌تان موکت شده، می‌‌توانید بخش خاصی از آن را با استفاده از فرش، دنج‌‌تر و گرم‌‌ونرم‌‌تر کرده و رنگ، بافت و طرح ویژه‌‌ای به فضا اضافه کنید. برای اطمینان اینکه فرش انتخابی با اندازه‌‌ی تختخواب‌‌تان متناسب است، راهکارهای زیر را مد نظر قرار دهید.

  چه چیزی روی فرش قرار می‌‌گیرد؟

  این پرسش به نظر ساده است، اما در عین حال نیاز به تأمل زیادی دارد. یک فرش مربع یا مستطیل که بخشی از آن زیر تختخواب‌‌هایی با هر اندازه قرار می‌‌گیرد عملکرد مناسبی خواهد داشت. در عین حال ممکن است جدا از تخت خواب، پاتختی یا صندلی هم در اتاق وجود داشته باشد. 

  برای انتخاب گزینه‌‌هایی که روی فرش قرار بگیرند نیاز دارید تا تصمیم‌‌های کوچکی بگیرید. چهار گزینه‌‌ی مختلف در این زمینه از این قرارند :

  • تنها قاب تخت خواب روی فرش قرار بگیرد.
  • کل قابل تخت خواب، پاتختی و صندلی‌‌ای که در کنار تخت هستند روی فرش قرار بگیرند.
  • تنها دو سوم پایینی تخت و همچنین صندلی کنار تخت روی فرش قرار گرفته و قسمت بالای تخت و پاتختی‌‌ها روی قسمت لخت (یا موکت شده) قرار داشته باشند.
  • تنها یک سوم پایینی تخت خواب و صندلی کنار آن روی فرش قرار گرفته و باقی تخت روی زمین لخت (یا موکت شده) باقی بماند.

  گزینه‌‌ای که در آن بخش عمده‌‌ی فرش به باقی نقاط اتاق (بجز تخت خواب) اختصاص می‌‌یابد بهترین کارآیی را خواهد داشت، بویژه اگر فرش کوچک‌‌تری دارید و می‌‌خواهید به اتاق بافت و رنگ ببخشید.

  نباید کاری کنید که تنها نیمی از پایه‌‌های تخت روی فرش قرار داشته باشد. بدین ترتیب وقتی می‌‌خواهید لیوان آب خود را روی لبه‌‌ی تخت بگذارید، ناهمواری موجود وضعیت نامناسبی ایجاد خواهد کرد. 

  همین مشکل در صندلی یا پاتختی‌‌ها هم بوجود می‌‌آید. اگر تنها نیمی از صندلی روی فرش قرار گیرد، در هنگام نشستن احساس عدم تعادل خواهیم داشت.

  چگونه فرش مناسبی برای زیر تخت خود انتخاب کنیم؟

  اندازه‌‌ی مناسب فرش برای اتاق خواب‌‌های کوچک

  اگر اتاق خواب شما کوچک است باید در مورد انتخاب اندازه‌‌ی مناسب با دقت تأمل کنید. برای این اتاق‌‌ها فرشی را انتخاب کنید که به اندازه‌‌ی کافی بزرگ بوده و تقریباً کل فضای اتاق را پوشش دهد. البته حتماً باید چند سانتی‌‌متر فضای لخت بین فرش و دیوارها باقی بگذارید.

  اگر در اتاق کوچک‌‌تان یک تخت دو نفره و بزرگ دارید، باید از دستورالعمل‌‌های زیر برای انتخاب فرش بهره بگیرید. توجه داشته باشید که تخت‌‌ها معمولاً اندازه‌‌ای برابر 100 در 190 سانتی‌‌متر دارند (البته طول تخت‌‌های سایز XL حدوداً 200 سانتی‌‌متر است).

  • یک فرش 120 در 180، یا 150 در 240 سانتی‌‌متر تنها دو سوم پایین تخت را پوشش می‌‌دهد.
  • فرشی با ابعاد 180 در 270 سانتی‌‌متر می‌‌تواند تختخواب، پاتختی و صندلی را پوشش دهد.
  • یک فرش 270 در 360 سانتی‌‌متر دو تخت یک نفره، یک پاتختی که در بین آنها قرار گرفته، و دو صندلی در کنار هر تخت را پوشش خواهد داد.

  قرار گرفتن فرش زیر کمد

  صرف نظر از اندازه‌‌ی فرش اتاق خواب یا تخت خواب، فرش باید به خوبی زیر پایه‌‌های کمد یا سایر مبلمان‌‌های بزرگ موجود در اتاق را بپوشاند.

  فرشی را در این راستا انتخاب کنید که به اندازه‌‌ی کافی بزرگ بوده، و یا آنقدر کوچک باشد که دو یا سه اینچ از سطح زمین در فاصله‌‌ی میان لبه‌‌ی تخت با کمد یا مبلمان خالی بماند.

  چگونه فرش مناسبی برای زیر تخت خود انتخاب کنیم؟

  تأمل درباره‌‌ی شکل قرارگیری فرش

  حتی اگر فرش شما زیر تخت می‌‌رود، باز هم ممکن است لبه‌‌های آن تا خورده و باعث فرسوده شدن فرش شوند. استفاده از نوارهای دوطرفه در زیر فرش یکی از بهترین راه‌‌ حل‌‌ هاست. همچنین می‌‌توان از زیر فرشی‌‌های ضد لغزش برای پایین نگاه داشتن لبه‌‌ها استفاده کرد.

  با نگهداری مناسب کاری کنید تا فرش‌‌ تان همیشه نو به نظر برسد. وقتی فرش زیر وزن سنگین تختخواب قرار می‌‌گیرد فرو رفتگی در آن ایجاد خواهد شد. دقت کنید که فرش را هر از چند گاه یکبار گردش دهید تا بتوانید با کمک تکه‌‌ های یخ این فرو رفتگی‌‌ ها را از بین ببرید. 

  برای این کار تکه‌‌ای یخ را روی فرو رفتگی بگذارید تا ذوب شود، و سپس با کمک انگشتان خود الیاف را به حالت طبیعی برگردانده و کاملاً خشک کنید تا صبح که از خواب بیدار می‌‌شوید ناخواسته درون گودالی از آب سرد نیافتید!

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای