چه الیافی مناسب فرش خانه ی شماست؟
چه الیافی مناسب فرش خانه ی شماست؟
 •  

  عوامل مختلفی وجود دارد که هنگام خرید فرش باید به آنها توجه کنید.علاوه بر تصمیم گیری در مورد اندازه مناسب ، شکل ، رنگ و ضخامت، باید به موادی که فرش از آن ساخته شده نیز توجه داشته باشید.

  وقتی به یک فرش شرقی یا دستباف فکر می کنید ، مواد فرش به اندازه ی همان عوامل اهمیت دارند.

  در اینجا نگاهی به برخی از محبوب ترین الیاف فرش می اندازیم و به این موضوع که چگونه  این الیاف می توانند بر دوام فرش تاثیر بگذارند و کدامشان برای خانه ی شما مناسب اند می پردازیم.

   

  پشم

   

  پشم

   

  یکی از سخت ترین الیاف طبیعی که در ساخت فرش استفاده می شود ، فرش پشمی است که بسته به اینکه آیا این ماده به تنهایی استفاده می شود یا همراه با سایر مواد طبیعی، می تواند هر چیزی را از خراش گرفته تا براق احساس کند.

  پشم حاوی لانولین است،لانولین همان چیزی است که پشم را در برابر آب و لکه و کثیفی مقاوم می کند و باعث نرمی فرش می شود.

  فرشهای پشمی بهترین گزینه برای اتاقهای سرد است زیرا باعث گرم شدن فضا می شوند اتاق را دنج می کنند. پشم به دلیل دوام بالای آن انتخاب خوبی برای مواد برای فضاهای پر رفت و آمد است.

  آنچه باید بدانید این است که پشم وقتی برای اولین بار فرش پشمی خود را به خانه می آورید، ممکن است پرزهای زیادی از آن بریزد، اصلا نگران نباشید.این موضوع فقط بخاطر برش بیش از حد پشم است که تقریباً در سه ماه متوقف می شود.

   

  ابریشم

   

  ابریشم

   

  هیچ چیز به اندازه ابریشم، نرم ، براق و باشکوه نیست.حتی برخی از بهترین فرشهای شرقی کاملاً از این الیاف ساخته شده اند. ابریشم از پیله های کرم های ابریشم ساخته شده،درخشش بالایی دارد و با لمس دست یا پا به راحتی گرمای آن منتقل می شود.

  فرش های ابریشمی به فضا شکوه و ظرافت خاصی می بخشند و آن را منحصر به فرد می کنند.

  ابریشم الیافی ظریف است و فرشهای تولید شده از این الیاف برای فضاهایی که کمتر در آن رفت و آمد می شود  بهترین گزینه هستند و متعاقبا بیشتر عمر می کنند چون ابریشم در برابر لکه ها مقاوم نیست.

   

  نخ پنبه

  پنبه بسیار سخت است و غالبا با دست بافته می شود.فرشهای پنبه ای در فضاهای پر رفت و آمد،آشپزخانه ها و حمام ها به خوبی عمل می کنند و می توانند در برابر لکه ها و جای پا و فرورفتگی های حاصل از سنگینی وسایل دوام بیاورند،بنابراین ممکن است برای استفاده در راهروها و یا اتاق های کودک نیز گزینه ی مناسبی باشند. فرشهای پنبه ای اغلب به رنگ روشن و شاد هستند و مراقبت از آنها آسان است.

   

  نکاتی که باید به خاطر داشته باشید

  یکی از مهم ترین نکاتی که باید هنگام انتخاب فرش در نظر داشته باشید این است که فضایی که برای آن انتخاب کرده اید در معرض چه اتفاقات و کاربری هایی است؟

  آیا فضایی که برای فرش خود انتخاب نموده اید پررفت و آمد است یا کم رفت و آمد؟

  اندازه ی این فضا بزرگ و فراخ است یا کوچک؟

  اتاق مورد نظر شما خشک است یا مرطوب؟ و چه نوع مبلمانی در آن استفاده می کنید؟

  فضای اتاق رسمی و مهمان پذیر است یا دنج و صمیمی و یا محل کار است؟

   

  انتخاب الیاف مناسب نه تنها فضای اتاق شما را بهتر و زیباتر می کند بلکه کار شما را برای نگهداری فرش راحتتر می کند.

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای