فرش 1000 شانه
ویژگی های فرش 1000 شانه چیست؟
 • امروزه فرش‌های ماشینی از طریق فناوری‌، مواد و تراکم و شانه‌های مختلف در شهرک‌های صنعتی بزرگ  تولید می‌شود. یکی از پرکاربردترین الیاف‌ها در بافت فرش‌های ماشینی، الیاف اکریلیک است. اکریلیک اگرچه قیمت کمی گران‌تر نسبت به سایر الیاف‌ها دارد، اما شباهت زیادی به الیاف طبیعی مثل پشم دارد و دوام و کیفیت بالایی نسبت به سایر الیاف‌ها نیز دارد.

  علاوه بر فرش های 100% اکریلیک، ترکیب اکریلیک و پلی استر نیز رایج است و الیاف طبیعی گران‌تر از الیاف مصنوعی هستند، بنابراین در فرش‌های ماشینی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. الیاف مصنوعی دیگری که در بافت فرش‌های ماشینی استفاده می شود، پلی استر (ابریشم مصنوعی) و پلی پروپیلن نام دارند. نخ پلی استر درخشندگی خاصی به فرش می‌دهد و آن‌ها شبیه به فرش‌های ابریشمی می شود و با وجود ماندگاری کمترشان نسبت به سایر نخ‌ها در بین برخی افراد محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. در کل فرش‌های ماشینی بسته به الیاف و نحوه‌ی نگهداری از آن‌ها تا 30 سال ممکن است ماندگاری داشته باشند. با جلوگیری از خیس و مرطوب شدن مکرر این فرش ها و شستشوی صحیح آن‌ها باعث افزایش طول عمر می شود.

  فرش‌های 1000 شانه چه خصوصیاتی دارند؟

  علاوه بر فرش‌های ماشینی سنتی که با استانداردهای دستبافت تولید می‌شوند، فرش‌های ماشینی 1000 شانه مدرن با اشکال، نقش‌ها و کیفیت‌های متنوع تولید می‌شوند. به عنوان مثال، امروزه فرش‌های ماشینی 1000 شانه  در طراحی و برندهای مختلفی تولید می‌شوند که مناسب دکوراسیون مدرن در مکان های خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

  تراکم در فرش 1000 شانه چیست؟

  در فرش ماشینی دو اصطلاح شانه و تراکم وجود دارد. دو عامل مهم دیگر در فرش ماشینی تراکم و شانه هستند. شانه فرش به تعداد گره‌ها در هر متر مربع از عرض فرش گفته می شود. مثلا فرش 1000 شانه، دارای 3000 گره در عرض فرش می‌باشد؛ درواقع یک فرش 1000 شانه در تراکم 3000 بافته می‌شود.

  تراکم فرش نیز به تعداد گره‌ها در هر متر مربع از طول فرش گفته می شود. به طور کلی تعداد گره‌ها در طول و عرض فرش، توسط دستگاه‌های پیشرفته در صنعت بافندگی مشخص می‌شود.هر چه تعداد شانه در فرش بیشتر باشد، گره‌های فرش نیز بیشتر است و فرش شباهت بیشتری به فرش دستبافت پیدا می‌کند. با افزایش تراکم فرش، وزن و ضخامت فرش نیز بالا می رود. دو نوع تراکم در فرش ماشینی وجود دارد: تراکم طولی و تراکم عرضی.

  همانطور که قبلاً گفتیم، هر چه تعداد شانه در فرش بیشتر باشد، ضخامت آن کمتر می شود. بنابراین برخلاف فرش های 700 شانه، فرش 1000 شانه بسیار نرم و کاملاً نازک است و نقش و نگارهای آن با ظرافت زیادتری طراحی شده‌اند. این فرش از کیفیت و ارزش بالایی برخوردار است، بنابراین معمولاً قیمت آن نیز بیشتر از یک فرش 700 شانه خواهد بود.

  تعداد رنگ فرش ماشینی 1000 شانه

  فرش 1000 شانه را می‌توان به عنوان یکی از کاربردی‌ترین فرش‌ها در هر خانه‌ای مورد استفاده قرار داد. چرا که این نوع فرش‌ها در تنوع رنگی بسیار بالایی بافته می‌شود. اما از آنجایی که این نوع فرش تعداد رنگ‌های متفاوتی دارد،  نمی‌توان به طور دقیق به تعداد رنگ فرش ماشینی 1000 شانه  اشاره کرد. قطعاَ هر چه تعداد رنگ در بافت این فرش، بالا‌تر برود، قیمت فرش نیز گران‌تر خواهد شد. برخی از کارخانه‌ها فرش 1000 شانه  را در 8 رنگ، برخی در 10 یا 12 رنگ تولید می‌کنند. پس طبیعی است که قیمت فرشی که در 12 رنگ بافته می‌شود با سایر فرش‌ها متفاوت خواهد بود.

   

  فروشگاه اینترنتی تک فرش مجموعه‌ای کامل متنوع از فرش‌های 1000 شانه است. اشرکت تک فرش در شهر کاشان واقع شده است. اگر قصد خرید آنلاین هر یک از فرش های ما را دارید با ما تماس بگیرید تا از قیمت دقیق فرش و نحوه‌ی ارسال آن مطلع شوید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای