راهنمای شستشوی فرش دست بافت در منزل به راحتی

نظافت فرش دست بافت

 

این که آیا فرش دست بافت شما یک کناره کوچک است یا یک فرش بزرگ، نیاز به نگهداری و تمیز کردن منظم دارد. مقابله با همه لکه ها و گرد و غبار در اسرع وقت ضروری است. در اینجا خواهید آموخت که چه الیافی برای فرش شما بی خطر هستند و چه راه حلهایی برای نگهداری و نظافت فرش دست بافت شما وجود دارد.

می توانید برای تمیز کردن فرش دستبافت خود به متخصصین این کار مراجعه کنید یا یک گزینه جایگزین کم هزینه تر را انتخاب کنید یعنی این کار را خودتان در خانه انجام دهید. برای این کار، شما باید با استفاده از شامپو، جوش شیرین یا سرکه ، محلول پاکسازی فرش را مهیا کنید.

برای این پست از متخصصان فرش ماشینی خواسته ایم تا روش های طبیعی تمیز کردن فرش های دستبافت در خانه را ارائه دهند. توجه داشته باشید که صرف نظر از اینکه کدام روش شستشو را انتخاب می کنید،همیشه پیش از شروع فرایند، اول روی یک ناحیه کوچک و نه چندان قابل مشاهده ی فرش خود، آن را تست کنید و صبر کنید تا قبل از اینکه کل فرش خود را شستشو یا تمیز کنید این ناحیه خشک شود.

 

استفاده از محلول فرش و تهویه فرش

این روش در برابر لکه ها کارآمد است و چله ها را نرم نگه می دارد. بنابراین، به مواد زیر نیاز دارید:

2 قاشق غذاخوری مواد شوینده معمولی؛

1 قاشق غذاخوری نرم کننده پارچه؛

نصف قاشق پاک کننده اکسی؛

4 لیتر آب گرم.

 

 (( مواد را با هم در یک کاسه بزرگ یا یک سطل مخلوط کنید.سپس آب گرم را به آرامی اضافه کنید تا از ایجاد حباب جلوگیری شود ))

 

استفاده از مواد کاملاً طبیعی

اگر بچه دار هستید یا حیوان خانگی دارید و استفاده از سموم برای شما نگران کننده است، می توانید یک راه حل سازگار با محیط زیست را به کار بگیرید.

برای این مورد، شما نیاز دارید:

1 فنجان سرکه سفید؛

2 فنجان آب؛

1 قاشق غذاخوری نمک.

(( برای از بین بردن بوی بد بو از فرش ها می توانید 15-20 قطره آب لیمو به آن ها اضافه کنید  ))

 

استفاده از محلول پاک کننده پنجره و آب گرم

این ساده ترین راه حل برای تمیز کردن فرش های دستبافت است. به مقدار مساوی پاک کننده پنجره و آب گرم را با هم ترکیب کنید.

 

استفاده از محلول آمونیاک برای لکه های سرسخت

این محلول برای لکه های تیره استفاده می شود. همیشه از دستکش های محافظ استفاده کنید و مراقب باشید چون آمونیاک می تواند پوست دست یا چشم شما را بسوزاند.

1 قاشق غذاخوری مایع شوینده؛

¼ بخشی از آمونیاک + ¼ بخشی از سرکه؛

11 لیتر آب.

 

نظافت فرش دست بافت در منزل

 

استفاده از جوش شیرین

این نیز یک روش ساده است. مقداری جوش شیرین را روی ناحیه آسیب دیده بپاشید و به مدت 20 دقیقه بگذارید بماند. سپس آن را کاملا جاروبرقی بکشید.

 

استفاده از پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک پاک کننده قدرتمند است در حالی که لیمو عطر دلپذیری را به جای می گذارد. این دو ماده ترکیب شده همچنین برای تمیز کردن فرشهای دستباف به خوبی کار می کنند.

176 میلی لیتر پراکسید هیدروژن؛

350 میلی لیتر آب با 3-5 قطره لیمو.

این موارد را با هم مخلوط کرده و اعمال کنید.

 

نظافت فرش دست بافت در منزل

 

استفاده از مواد شوینده بشویید

فرشهای دستبافت را می توان با دست هم شستشو کرد، بنابراین می توانید در خانه خود این کار را انجام دهید. محلول شوینده را با آب سرد روی فرش بمالید و با استفاده از یک فرچه ی نرم آن را تمیز کنید. به یاد داشته باشید، فرایند شستشوی شما در جهت خواب فرش باشد تا به آن آسیبی نرسد.

برای فرش پشمی می توانید از فرچه های مو بلند استفاده کنید اما برای الیاف ابریشم اصلا از فرچه استفاده نکنید. فرش های ابریشمی گران قیمت هستند و دوام پایین تری دارند و استفاده از فرچه به الیاف آن آسیب می زند و از زیبایی کلی فرش می کاهد.

 

از جاروبرقی استفاده کنید

شما باید هدف خود را برای زدودن  گرد و غبار از فرش خود یعنی اینکه روزانه یا هفتگی باشد مشخص کنید. فقط مطمئن شوید که فرش را از دو طرف جاروبرقی کنید.
می توانید این روش را هنگامی که وقت کمتری دارید به کار بگیرید چون برای شستشو زمان بیشتری لازم است تا کاملا خشک شود. جاروبرقی منظم مطمئناً عمر فرش شما را طولانی می کند.

 

استفاده از شامپو

شامپو بهترین گزینه برای تمیز کردن فرش های دستبافت به ویژه ابریشم است. علاوه بر اضافه کردن رایحه ای مناسب، آن را تهویه هم می کند. محلول شامپو را روی فرش بمالید سپس با دست آن را با آب سرد بشویید و بگذارید خشک شود.

 

چگونه فرش خود را خشک کنید

تولید کنندگان فرش دستبافت توصیه می کنند که خشک کردن فرش با هوا ایمن ترین روش برای استفاده از آن بعد از شستشو است. فرش خود را روی یک سطح صاف قرار دهید، یا اگر به اندازه کافی کوچک است، آن را در جایی آویزان کنید. می توانید با قرار دادن فن کولر در اطراف آن، به فرایند سرعت بخشیده و به گردش هوا کمک کنید.

نکته مهم : از قرار دادن فرش در دستگاه خشک کن خودداری کنید زیرا این کار می تواند باعث کوچک شدن، پیچ و تاب یا از بین رفتن الیاف آن شود.

 

اینها همه روشهای ساده ای است که می توانید برای شستشو و نظافت فرش های دستباف در خانه خود امتحان کنید. اما قبل از استفاده از هرگونه محلول شیمیایی مراقب باشید و مطمئن شوید که رنگ فرش ها ثابت می  مانند یا خیر. اگر رنگ ها ثابت نباشند، ممکن است پس از مدتی محو شوند.

به طور کلی فرشهای پشمی ممکن است نیاز به یک شستشوی کامل در هر 5 سال تا  10 سال داشته باشند. اغلب، ریشه های فرش ممکن است کمی خاکی رنگ شوند. این موضوع بدون شستشوی کل فرش نیز قابل حل است.

با این حال، برای تجدید ظاهر فرش دستبافت خود، می توانید یک شستشوی سریع روی آن انجام دهید. برای شروع، محلی که گرد و غبار گرفته را انتخاب کنید. قالی را آویزان کنید یا یک گوشه آن را به بلند کنید، با استفاده از یک دسته جارو یا چوب دستی فرش را به طور مکرر تکان دهید. با انجام این کار باید اکثر ذرات غبار زدوده شوند.

اگر همراه کمکی دارید : فرش را روی زمین قرار دهید و در یک گوشه بایستید و شخص دیگر گوشه ای را که به صورت مورب قرار گرفته است، بگیرد و فرش را به شدت تکان دهید. این روند را برای هر گوشه تکرار کنید.

اگر فرش شما کهنه و قدیمی است این ضربات را آرام تر و با احتیاط بیشتر به فرش بزنید. در مرحله ی بعد باید تستی روی فرش خود انجام دهید تا متوجه شوید رنگ پس می دهد یا نه.

 

فرش های دستباف نیز همانند هر بافتی دیگری باید دائما تمیز شوند. این فرش ها همواره در معرض مشکلات زیر می باشند:

  • لکه ها و چرک شدگی ها
  • آسیب دیدن بر اثر تردد زیاد
  • تجمع موریزه های حیوانات خانگی
  • گرد و خاک، کثیفی و آلودگی
  • ایجاد قارچ، کپک و غیره…

علاوه بر این، ترکیب منحصر به فرد ماهیت ظریف آنها، باعث شده تا این فرش ها به تمیزکاری مناسب و دقیق نیاز داشته باشند. این کار باعث می شود این فرش ها رنگ خود را حفظ نموده و مدت بیشتری عمر کنند.

 

شستشوی فرش دست بافت در منزل

 

 چرا باید یک فرش دستباف را تمیز نمود؟

تمیزکاری و شستشو فرش دستباف ابزاری است برای حفظ زیبایی آن که سبب می شود فرش تا مدت ها به همان حالت اولیه خود باقی بماند. همانند سایر اشیاء با ارزش و قیمتی خانه، مراقبت درست از فرش دستباف نیز سبب حفظ ظاهر آن و عمر طولانی تر می شود.

با این حال، بسیاری از قالی های دستباف از الیاف و رنگ های منحصر به فردی تشکیل شده اند که بسیاری از آنها از منابع طبیعی به دست می آیند. بنابراین، تمیز کاری حرفه ای فرش باید توسط یک تیم متخصص و معتبر صورت گیرد.

در واقع تمیزکارهای مجاز فرش دستباف ، به خوبی شایسته مراقبت از فرش های دستباف ظریف می باشند. علاوه بر این آنها از ابزارها، شوینده ها و شامپوهای مخصوص، به شیوه ای کارآمد بهره می برند.

این امر موجب کاهش مواد حساسیت زا شده و احتمال آسیب رسیدن به فرش را که معمولا در اثر آب و یا ابزارهای دیگر رخ می دهد، به حداقل می رساند.

 

چگونه یک فرش دستباف را تمیز کنیم ؟

برای حصول اطمینان از تمیزکاری مطمئن و امن فرش، به چند نکته باید توجه نمود:

1 – لکه زدایی فرش

لکه ها و چرک شدگی ها را می توان به سادگی و به صورت امن در خانه لکه زدایی نمود.شوینده را با آب گرم رقیق نموده و سپس به وسیله یک پارچه و یا اسفنج، فرش را لکه زدایی نمایید. البته لکه های بزرگ و یا شستشوی کامل فرش باید توسط افراد حرفه ای انجام شود.

 2 – فرش های خود به صورت مرتب جاروبرقی بکشید.

مانند هر محصول بافته شده دیگری، فرش ها را نیز باید قبل از شستشو، جاروبرقی کشید. بهترین قالیشویی های حرفه ای می توانند این کار را برای شما انجام دهند. آنها به جاروبرقی های مناسبی مجهز هستند که ضمن حفظ کیفیت فرش، هرگونه مو، گرد و غبار، خاک و مواد حساسیت زا را از فرش می زدایند.

3 – افراد متخصص فرش شما را تمیز خواهند کرد.

پس از آن که فرش جاروبرقی کشیده شد، تمیز کنندهای حرفه ای فرش ، آنها را با صابون های ملایم برای شما می شویند.اگرچه برخی دارندگان این فرش ها ممکن است بکوشند تا آنها را با شوینده های ملایم شستشو بدهند، اما بسیار مایلند که یک شرکت شسشوی معتبر و مجاز را بیابند تا شسشوی فرش ها را به آنها بسپارند.

این افراد متخصص می دانند که چگونه از بافت های ظریف مراقبت نمایند و فرش شما را در بهترین شرایط و به صورت کاملا تمیز به شما بازگردانند.

4 – فرش ها را به صورت کاملا مسطح پهن نمایید تا خشک شوند.

پس از شسشو فرش دستباف ، تمیزکننده های حرفه ای ، آن را پهن می کنند تا خشک شود. با حصول اطمینان از جریان هوای خشک از قالی، تمیزکننده های حرفه ای مطمئن می شوند که فرش به آرامی خشک شده و کیفیت الیاف آن حفظ می شوند . این امر سبب طولانی تر شدن عمر فرش می شود.

 نکته طلایی: پیش از انجام هرگونه تمیز کاری، برچسب فرش خود را بررسی کنید

این یک نکته معمولی به نظر می رسد، اما بسیاری از افراد آن را فراموش می کنند . پیش از آنکه اقدام به شسشوی فرش خود نمایید، بررسی کنید که آیه برچسب و یا دستورالعمل خاصی دارد، و اگر داشت با دقت آن را بخوانید.

این دستورالعمل ها ممکن است نکاتی را درباره محافظت از فرش در هنگام شسشو در بر داشته باشند. این نکات می توانند برای تمیزکننده ها حرفه ای بسیار مفید باشند.

 

 

برگشت به بالا