نحوه‌‌ی اندازه‌گیری قسمت‌های مختلف خانه جهت انتخاب فرش مناسب
نحوه‌‌ی اندازه‌گیری قسمت‌های مختلف خانه جهت انتخاب فرش مناسب
 • لازم است بدانید اولین قدمی که قبل از خرید فرش باید بردارید، اندازه‌گیری درست فضای مورد نظرتان در خانه می باشد. اندازه‌گیری اتاق و راهرو، راه‌پله‌های خانه کار زیاد دشواری نیست.

  مرحله‌ی اول : نقشه‌‌ای ساده از اتاق بکشید.

  اگر برنامه‌ی کامپیوتری ندارید، هیچ مشکلی وجود ندارد. مداد و کاغذ به همین اندازه نیز کاربرد دارد. انجام این کار به این صورت است که یک نوار متر به اندازه‌ی کافی بلند یا یک متر لیزری داشته باشید. ابتدا باید طرح کلی اتاق را ترسیم کنید و محل درها و پنجره ها را مشخص کنید.

  مرحله‌ی دوم : اندازه گیری

  از آنجایی که همه‌ی اتاق‌ها مربعی شکل نیستند، هر دیواری که در اتاق است باید اندازه گیری شود. حتماَ طولی که اندازه گرفتید را یادداشت کنید، همچنین طرف عرض را به همان صورت باید اندازه‌گیری کنید.

  مرحله‌ی سوم : محاسبه

  هدف در اینجا محاسبه‌ی اندازه‌گیری‌های متر مربع فرش مورد نظر شما است. با استفاده از اندازه‌هایی که گرفتید، طول و عرض را ضرب کنید. اگر قرار است بیش از یک اتاق را فرش کنید، کل اتاق‌ها و محیط خانه را اندازه‌گیری کنید.

  اندازه‎‌گیری خانه برای فرش

  جهت اندازه‌گیری خانه به یک متر و ماشین حساب، ورق کاغذ و خودکار یا برنامه‌های یادداشت نویسی نیاز دارید. اغلب اگر دو نفر این کار را انجام دهند، کار اندازه‌گیری و متر کردن آسان‌تر می‌شود.

   

  اندازه‌گیری عرض و طول خانه

  • یک طرف متر را در انتهای اتاق قرار بدهید و یک طرف دیگر آن را تا دیوار روبه‌رویی آن بکشید. متر را در قسمت طول دیوار قرار دهید. همین کار را دوباره در قسمت عرض دیوار انجام دهید تا متراژ عرض کف گرفته شود. این اعداد را به عنوان اندازه‌ی عرض دیوار ثبت کنید.
  • هنگام اندازه‌گیری حتماَ تعداد درهای اتاق‌ها را نیز در نظر بگیرید. برای هر قسمتی که در وجود دارد باید تا وسط چارچوب در اندازه‌گیری کنید.

  اندازه گیری فرش برای راه پله ها

  • هنگام اندازه‌گیری فضایی که به پایین رفتن پله‌ها منتهی می‌شود (مانند راهرو)، حتماً اطراف بالای پله را اندازه بگیرید. نوار متر خود را روی دیوار مقابل (یا تا نیمه‌ی در ورودی) نگه دارید و آن را تا انتهای بالای پله زیر ببرید.
  • هنگام اندازه‌گیری خود پله‌ها شامل ملاحظات خاصی مانند شکل، اندازه‌ی پله‌ها را در نظر داشته باشید.

  فرش‌های طرح‌دار

  اگر می خواهید فرشی طرح دار انتخاب کنید، بهتر است برای اندازه‌گیری اتاق‌تان از یه فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

  اگر برای اندازه گیری هریک از فضای خانه‌ی خود سوالی برایتان پیش آمد می‌توانید با پشتیبانی تک فرش تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

  منبع : 

  https://carpetlandonline.com/how-do-you-measure-a-room-for-new-

  carpet/https://www.thespruce.com/how-to-measure-for-carpet-2908839

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای