فرش چهل تکه معرف حضورتان است؟
فرش چهل تکه معرف حضورتان است ؟
 • شاید تا به حال هنگام خرید فرش، عبارت فرش چهل تکه یا کلاژ به گوشتان خورده است و این عبارت برای شما آشنا می باشد ؟ با توجه به عبارت چهل تکه ما تقریباً می توانیم به تعریف و شرح فرش چهل تکه پی ببریم. 

  قبل از اینکه بخواهیم به سراغ ویژگی های فرش چهل تکه برویم، ابتدا به تعریف این نوع فرش می پردازیم. فرش چهل تکه، همانطور که از اسمش مشخص است، فرشی است که از تکه ها و قطعه های مختلفی برخوردار است و از الیاف متنوعی بافته می شود و در نهایت به عنوان یک فرش کامل تولید و عرضه می شود. 

  به طور کلی قطعه های مستطیلی و مربعی فرش در باهم دیگر ترکیب می شوند و به یک دیگر بافت می شوند و در نهایت به یک فرش با کیفیت عالی مانند یک پازل در می آیند. این نوع فرش ها از لحاظ نقشه، نوع الیاف و خیلی ویژگی های ظاهری دیگری، با دیگر فرش های دستبافت و ماشینی موجود در بازار متفاوت اند. 

  فرش های چهل تکه در سال های اخیر بسیار شناخته شده اند و در نقشه ی آن بیشتر از فرش های وینتیج (کهنه نما) الهام گرفته شده است. فرش چهل تکه یکی از هنرهای دستی و صنایع دستی ایرانیان است که از صدها سال قبل تا به کنون بافته می شود و اغب از دسته ی فرش های کلاسیک و سنتی به شمار می آیند. 

  در این صفحه ما به شرح انواع مختلف فرش های چهل تکه و ویژگی های آن می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

  تاریخچه

  اگر بخواهبم از لحاظ تاریخی و قدمت فرش های چهل تکه را بررسی کنیم، قدمت این نوع فرش ها به 500 سال قبل بر می گردد و اولین بار در ترکیه بافته شده است.

  فرش های چهل تکه ی دستبافت از الیاف طبیعی پشم بافته می شوند که پرز کمی دارند و روز به روز مانند دیگر و با گذشت زمان به ارزش آن ها فرش های دستبافت افزود می شود. علاوه بر الیاف طبیعی که به آن اشاره کردیم.

  در بافت فرش های سنتی چهل تکه از رنگ های طبیعی نیز استفاده می شود و این مواد طبیعی که بدان اشاره کردیم، نوعی خاصیت ضد آب بودن و ضد اشتعال به فرش می دهند؛ بنابراین اگر از لحاظ شستشو و تمیزی و موارد دیگر، از فرش به خوبی نگهداری کنید، این نوع فرش علاوه بر این که ارزشش چند برابر می شود، زیبایی خودش را هم برای مدت بسیار طولانی حفظ می کند.

  فرش چهل تکه معرف حضورتان است؟

  انواع مختلف فرش های چهل تکه

  در دوران باستان ، مردم عشایر نشین توانایی و امکانات حمل و نقل را نداشته اند، بنابراین آنها دو یا چند قطعه از فرش ها ی مختلف  را به یکدیگر پیوند می داده اند یا آن ها را می بافتند و یک قطعه فرش زیبا و منحصر به فرد را تولید می کردند.

  ممکن است که گمان کنید فرش های چهل تکه فقط یک نوع  باشد، درصورتیکه اینگونه نمی باشد. فرش های چهل تکه در دو نوع موجود می باشند. 1- فرش های چهل تکه ی تک رنگ. 2- فرش های چهل تکه ی چند رنگ.

  تک رنگ : 

  فرش های چهل تکه ای تک رنگ از تکه هایی از فرشهای یک رنگ (برای رنگ آبی مثال) اما از سایه ها و سبک های مختلف بافته می شوند.

  چند رنگ : 

  فرشهای چهل تکه ای چند رنگ در سبک ها و رنگ های متنوعی بافته میشوند. به این منظور که هر قسمت یا هر تکه از فرش رنگ های مختلفی دارند.

  فرش های تکه ای تک رنگ معاصر برای مبلمان مینیمالیستی و مدرن ، به ویژه برای اتاق های غذاخوری و اتاق نشیمن به رنگ های خاکستری و سفید ایده آل هستند و مکمل عالی برای دکوراسیون داخلی منزل شما می شود. 

  به همین دلیل فرش های چهل تکه ای چند رنگ، به دلیل رنگی رنگی بودنشان و این که در رنگ های شاد بافته می شوند، برای اتاق بازی کودکان بسیار مناسب هستند و یک فضای گرمی و شادی را ایجاد می کنند.

  فرش چهل تکه معرف حضورتان است؟

  فرش های چهل تکه ی ماشینی

  از آنجایی که صنعت فرش ماشینی در ایران پیشرفت بسزایی داشته است و در بسیاری از کشورهای اروپایی و اسیایی دیگر مورد توجه قرار گرفته است، انواع مختلفی از فرش های ماشینی به سبک و نقشه ی فرش های دستبافت بافته می شوند. 

  امروز فرش های چهل تکه در کشورهای اروپایی نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است بنابراین این نوع فرش ها به صورت ماشینی به سبک فرش های چهل تکه ی دستبافت با کیفیت عالی نیز بافته می شود و به کشورهای دیگر صادر می شود. 

  فرش های ماشینی چهل تکه از نخ آکریلیک بافته می شود و توسط پیشرفته ترین دستگاه ها و ماشین های بافندگی تولید می شوند. این نوع فرش ها پرزدهی زیاد بالاییی ندارند.

  اگر شما یک تغییر اساسی و جذابی می خواهید در خانه یا محل کارتان ایجاد کنید، انتخاب فرش های چهل تکه می تواند انتخاب مناسبی باشد. 

  چرا که این فرش ها حس نشاط و گرمی خاصی به ارمغانه می آورد زیرا فرش های چهل تکه از لحاظ نقشه و سنتی بودن شباهت بسیار زیادی به فرش های دستبافت دارند. این نوع فرش ها به سبک مدرن هم بافته می شود.

  نحوه ی نگهداری و شستشوی فرش های چهل تکه

  بهتر است که از یک زیرانداز مناسبی برای زیر فرش تهیه کنید تا از گره ها و قسمت پشت فرش به خوبی محافظت شود و باعث می شود خاک و گرد و غبار روی آن جمع نشود. تمیز کردن و نگهداری از فرش های چهل تکه زیاد تفاوتی با فرش های دیگر ندارند بنابراین، ترجیحاً هفته ای حداقل یکبار آن را جارو بکشید.

  این کار را با ملایمت انجام دهید و از برس های زبر و سخت برای شستشو و تمیز کردن استفاده نکنید ، زیرا این کار موجب سست شدن گره های فرش می شود و ممکن است که آن ها  را از بین ببرد. 

  حداقل هرسال یکبار آن را به صورت حرفه ای شستشو دهید یا به قالیشویی مراجعه کنید. در صورت امکان هر ساله فرش خود را بچرخانید و آن را جابه جا کنید و تاجایی که می توانید ان ها را از شر بید فرش خلاص کنید و سیار این مسئله حائز اهمیت می باشد.

  با توجه به توضیحاتی که درمورد فرش چهل تکه به شما دوستان عزیز ارائه دادیم، اگر قصد خرید این نوع فرش را دارید، می توانید به سایت فروشگاه آنلاین ما مراجعه کنید و نمونه های بیشتری در سبک مدرن و کلاسیک از این فرش مشاهده کنید.

  محصولات مرتبط با این مقاله

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای