فرش تبریز , تاریخچه و اطلاعات فرش تبریز
فرش تبریز , تاریخچه و اطلاعات فرش تبریز
 • تبریز پنجمین شهر بزرگ ایران است که در منطقه شمال غربی نزدیک کوههای قفقاز واقع شده است. این شهر زمانی به عنوان پایتخت ایران و محل زندگی ولیعهد سلسله قاجار بوده است.

  فرشهای تبریز در شهر تبریز و روستاهای بی شمارِ اطراف آن بافته می شوند که صدها سال به عنوان مرکز فرش بافی شناخته شده اند. شهر تبریز به طور کلی دارای بیشترین طیف طرح و کیفیت بالای فرش در کشورهای خاوری است.

  بافندگان تبریز بخاطر سرعت زیاد و مهارت بالایی که دارند جزو بهترین بافندگان ایران شناخته می شوند. بافندگی در این منطقه از نظر کیفیت بسیار متفاوت است و به همین دلیل فرش های دستبافت تبریز می توانند در هر جایی بین 50 تا 500 گره در 2 سانتیمتر مربع باشند.

  1فرش-تبریز

  در این مطلب چند نکته کلی درمورد شناخت فرشهای تبریز ارائه می گردد :

  1. فرشهای تبریز معمولاً دارای پرزهای کوتاه هستند و بنابراین به طور کلی نسبت به سایر فرش های دستبافت سبک ترمی باشند.
  2. دقت و نظم فوق العاده ای در بافت آنها به کار رفته است و این تا حدودی به دلیل قلاب فلزی کوچکی است که در گره زنی های قالی به کار رفته است.
  3. تبریز همچنین به دلیل طیف گسترده ای از رنگ های بسیار خاص ، از جمله قرمز سنگین و آبی تیره و رنگ های زرد واستخوانی پاستلی زبان زد است.

  4. بافندگان تبریز به جای گره فارسی از گره ترک استفاده می کنند و به همین دلیل فرشهای تبریز قوام بسیار خوبی را در بر می گیرد و از الگوهای متقارن فوق العاده ای برخوردار است.
  5. فرشهای تبریز ازتاریخ بسیار خوبی برخوردار اند و به همین دلیل طرح های مختلف و اندازه های زیادی را در بر دارد. نمونه هایی از این طرح ها و اندازه های ذکر شده را می توانید مشاهده می کنید.

   

  فرش تبریز

   

  فرشهای تبریز اندازه های مختلفی دارند که از 60 سانتی متر تا 1 متر و از 6 7 متر تا 12 مترهستند. فرشهای تبریز در اندازه های مختلف کناره هم موجود است.

   

  فرش تبریز

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای