تمیز کردن موکت بدون شستشو , 5 راه شستشوی موکت

تمیز کردن موکت بدون شستشو , 5 راه شستشوی موکت

 

تمیز کردن موکت بدون شستشو

اگر در مورد نحوه تمیز کردن موکت خود تحقیق کرده اید، احتمالاً می دانید که گزینه های مختلفی وجود دارد. پاک کننده های فرش حرفه ای با ماشین آلات صنعتی و انواع مختلفی از مواد شیمیایی پاک کننده نتایج خوبی را ارائه داده اند.

با این حال، چنین خدماتی ارزان نیستند و اگر شما یا دیگر اعضای خانواده تان مبتلا به آلرژی باشد، استفاده از این پاک کننده ها ایده آل نیستند.اما با روش های ساده ی دیگری، بدون نیاز به شستشوی موکت می توانید با هزینه ای بسیار پایین تر، آن را تمیز کنید.

 

تمیز کردن موکت بدون شستشو , 5 راه شستشوی موکت

 

سرکه

اگرچه این روش بسیار پر تلاش و وقت گیر است، اگر صبر داشته باشید احتمالاً نتیجه خواهد گرفت. یک سوم ظرفی را سرکه و دو سوم آن را با آب سرد پرکنید. آن را نسبتاً آزادانه روی فرش خود اسپری کنید و به مدت چند دقیقه صبر کنید.

سپس یک پارچه تمیز پنبه ای را به آرامی به لکه بمالید. آن را پاک نکنید، چون با این کار به موکت آسیب می رسانید.

 

تمیز کردن موکت بدون شستشو , 5 راه شستشوی موکت

 

جاروبرقی منظم

موکت ها غالباً تغییر رنگ می دهند زیرا به طور منظم جاروبرقی نمی شوند. حتی اگر موکت های شما در ظاهر خوب و تمیز به نظر می رسند اما همیشه باید حداقل یکبار در روز سعی کنید آنها را جاروبرقی کنید – مخصوصاً نقاطی که پر رفت و آمد تر هستند.

 

تمیز کردن موکت بدون شستشو , 5 راه شستشوی موکت

 

جوش شیرین

محلی از موکت که کثیف شده  را با جوش شیرین بپوشانید و یک ساعت صبر کنید. در بسیاری از موارد، لکه  یا کثیفی بدون نیاز به تمیز کردن رفع می شود – فقط حتما آن قسمت را کاملا جاروبرقی بکشید.

اما جوش شیرین برای تمیز کردن کل موکت شما هم روشی بسیار عالی است. روی قسمت های لکه دار شده سرکه بریزید و سپس جوش شیرین را به طور آزادانه بر روی کل موکت بپاشید.

آن را یک شب رها کنید و سپس صبح روز بعد جاروبرقی کنید. با این کار نه تنها موکت شما تمیزتر به نظر می رسد بلکه بوی تازه  و مطبوعی هم می گیرد. این روش علاوه بر موکت، برای فرش هم اجرایی است.

 

تمیز کردن موکت بدون شستشو , 5 راه شستشوی موکت

 

بخار

ممکن است  با شنیدن اینکه با استفاده از یک پاک کننده ی بخار می توانید موکت خود تمیز کنید شگفت زده شوید.البته ، ابتدا باید دستورالعمل های مربوط به نظافت موکت یا فرش خود که شرکت تولید کننده در اختیارتان قرار داده را بررسی کنید، اما دستگاه بخار شوی بخاطر بخار گرم فوق العاده برای از بین بردن کثیفی، زدودن چربی و از بین بردن باکتری ها کاربردی است.

اگر از دستگاه بخار استفاده می کنید، حتماً از لوازم تمیز کننده فرش استفاده کنید – این باعث کاهش اصطکاک و محافظت از الیاف موکت شما می شود. موکت خود را به همان صورت که  جاروبرقی می کشید با این دستگاه جارو بکشید و اجازه دهید موکت به طور طبیعی خشک شود.

نکته جالب در مورد آخرین موتورهای بخار کارآمد این است که باعث می شوند مقدار بسیار کمی از آب به داخل موکت نفوذ می کند.

 

تمیز کردن موکت بدون شستشو , 5 راه شستشوی موکت

 

شامپو فرش

این روزها چند شامپوی فرش خانگی بسیار مؤثر در بازار وجود دارد – هرچند استفاده از آنها کار سختی است. برای اینکه از دستگاه شوینده استفاده نکنید، باید از فرچه نرم یا اسفنج استفاده کنید و موکت را با شامپو فرش و آب تمیزکنید.

 

 

برگشت به بالا