مجله تک فرش

بایدها و نبایدها در انتخاب فرش مناسب

در یک اتاق، غالباً فرش اولین چیزی است که جلب توجه می‌‌کند، بنابراین مهم است […]

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
بایدها و نبایدها در انتخاب فرش مناسب
 • در یک اتاق، غالباً فرش اولین چیزی است که جلب توجه می‌‌کند، بنابراین مهم است در خرید فرش، انتخاب مطمئنی داشته باشید. ما بایدها و نبایدهای انتخاب فرش مناسب برای خانه شما را یک جا جمع آوری کرده ایم.

  به تصویر ذهنی و احساس کلی خود پایبند باشید

  اولین کاری که باید انجام دهید این است که به کل فضا نگاهی بیندازید و تصمیم بگیرید که آیا قصد شما از خرید فرش تکمیل اثاثیه اتاق موردنظر است یا اینکه اتاق نیاز به طراحی مجدد دارد. 

  اگر قصد ایجاد تغییرات بزرگی را دارید، ایده خوبی است که قبل از تصمیم‌‌گیری یا صرف پولی که با زحمت به دست آورده‌‌اید، شکلی طراحی کنید که با مبل یا آثار هنری مدنظرتان به زیبایی ست شود.

  اگر اتاق شما پر از الگوهای روشن یا رنگ‌‌های روشن است، بهتر است یک رنگ یا تناژ خنثی برای تکمیل آن به کار ببرید. اگر ظاهر اتاق کمی خسته کننده باشد، فرشی با طرح درشت (منظور فرش‌‌های مدرن با طرح گل‌‌ها یا خطوط درشت (شطرنجی، چهارخانه، مارپیچی و…) است) می‌‌تواند چیزی را که دنبالش هستید برایتان فراهم کند. برای داشتن فضایی آرام، یک فرش نرم و با رنگ خنثی می‌‌تواند در تعدیل‌‌سازی فضا موثر باشد.

  بایدها و نبایدها در انتخاب فرش مناسب

  ابتدا فضای موردنظر را بررسی کنید

  اگر قصد تغییر سبک فعلی خود را ندارید، به مبلمان و اثاثیه موجود در اتاق نگاهی بیندازید. آیا روی دیوار تابلویی با طرح بزرگ و رنگ متفاوت دارید که بخواهید فرش با آن ست شود؟ یا آیا اتاق برای زیباتر شدن نیاز به فرشی با طرح درشت دارد؟ سپس به چیدمان اتاق نگاه کنید. 

  اگر فرش را برای اتاق پذیرایی یا فضای خانوادگی می‌‌خواهید، آرایش مبل را در نظر بگیرید – چه مبل تک نفره داشته باشید، چه ترکیب کلاسیکی از مبل دو نفره و سه نفره یا یک مبل ماژولار؛ نوع مبلمان شکل و اندازه فرش را تعیین می‌‌کند.

  اتاق موردنظر را اندازه بگیرید, برای اندازه‌‌گیری فضا برای خود جدولی بکشید و درباره مکان مناسب فرش و اینکه چه مقدار از آن در دید باشد، تصمیم بگیرید. اندازه‌‌ها را یادداشت کنید و با نوار چسب کاغذی در محل موردنظر علامت‌‌گذاری کنید.

  بایدها و نبایدها در انتخاب فرش مناسب

  هدف خود از خرید فرش را تعیین کنید

  جنس فرشی که انتخاب می‌‌کنید به محل و هدف کاربردی آن بستگی دارد. اینکه نقش کاربردی دارد یا صرفا برای تزئین و زیبایی است. در صورتی که دوام فرش برایتان اهمیت دارد، الیاف مصنوعی، ترکیب‌‌های پشمی یا الیاف طبیعی مانند سیزال که در برابر پارگی مقاوم‌‌اند، انتخاب خوبی هستند. 

  به این موضوع بیندیشید که آیا می خواهید فرش پرزکوتاه باشد یا پرز بلند و نرم (توجه داشته باشید که در صورت وجود حیوانات خانگی، پرزکوتاه گزینه بهتری است زیرا پاک کردن موی حیوانات خانگی از فرش‌‌های پرزبلند و نرم تقریبا غیرممکن است).

  شکل فرش انتخابی- گرد، مربع یا مستطیل به اندازه و شکل اتاق و تصویری که در ذهن دارید، بستگی دارد. یک فرش گرد می تواند به تعدیل ظاهر اتاقی با زوایای زیاد کمک کند، در حالی که فرش‌‌های مستطیلی بزرگ برای اتاق پذیرایی گزینه مناسبی هستند.

  بایدها و نبایدها در انتخاب فرش مناسب

  از چند جا قیمت بگیرید

  قیمت فرش‌‌ ها ممکن است بالا باشد و هرچه فرش بزرگتر باشد، احتمالا قیمت بیشتری نیز دارد. خبر خوب این است که فروشگاه آنلاین شگفت انگیزی مانند تک فرش وجود دارند که قیمت معقولی هم دارند. 

  اگر تنوع زیاد این فروشگاه آنلاین موجب سردرگمی می‌‌شود، برخی از این فروشگاه‌‌های آنلاین مانند تک فرش یک سرویس مشاوره رایگان برای کمک به شما در یافتن فرش مناسب اتاق خود ارائه می دهند.

  بایدها و نبایدها در انتخاب فرش مناسب

  از خرید برنامه‌‌ریزی نشده بپرهیزید

  ممکن است فکر کنید هرگز این اشتباه را نخواهید کرد، اما این اتفاق می افتد! حدود 18 ماه پیش، فرشی را که هم اکنون در اتاق نشیمنم است را بدون برنامه قبلی خریدم چون همان لحظه عاشقش شده بودم. 

  به نوعی، توانستم اندازه مناسب آن را تخمین بزنم و با وجود طرح گرافیکی درشت آن، یک انتخاب عالی بود، یا حداقل من اینطور فکر می‌‌کردم!

  خلاصه می‌‌کنم، با وجود یک کودک نوپا، سگ و نوزادی که چهار دست‌‌وپا راه می‌‌رفت، اوضاع آنطور که فکر می‌‌کردم پیش نرفت. 

  کوچک‌‌ترین لکه روی قسمت‌‌های روشن جلب توجه می‌‌کرد و بخش‌‌های تیره پر از موی سگ بود. دفعه‌‌ی بعد با تحقیق پیش از خرید، با اطمینان بیشتری انتخاب خواهم کرد.

  اندازه فرش نباید خیلی کوچک باشد

  قیمت فرش‌‌ها ممکن است بالا باشد و هرچه فرش بزرگتر باشد، احتمالا قیمت بیشتری نیز دارد، اما فرش‌‌های رنگارنگ و ارزان قیمت زیادی برای زیبایی اتاق شما بدون پرداخت هزینه‌‌های گزاف وجود دارد. 

  در بیشتر موارد فرش خیلی کوچک ظاهر متناسبی ندارد و بعدا پشیمان می‌‌شوید و ترجیح می‌‌دهید آن را تعویض کنید!

  در حالت ایده آل، فرش باید آنقدر بزرگ باشد تا بتواند به راحتی همه مبلمان را در فضا پوشش دهد. اما اگر توانایی خرید چنین فرش بزرگی را ندارید، چند ترفند وجود دارد که می توانید با فرشی کوچک‌‌تر، تقریبا همان نتیجه را بگیرید.

  قانون این است که هنگام نشستن روی مبل، پاهای شما باید روی فرش قرار بگیرند. یعنی در اتاق نشیمن فرش باید به اندازه‌‌ای بزرگ باشد که حداقل تا پایه های جلوی مبلمان را بپوشاند.

  در اتاق خواب، فرش باید آنقدر بزرگ باشد که کاملا زیر تخت را بپوشاند و طول آن از تخت بیشتر باشد تا بتوانید روی آن راه بروید. در مورد فرش‌‌های کوچک‌‌تر می‌‌توانید با قرار دادن فرش زیر دو سوم تخت، این مشکل را برطرف سازید.

  اتاق نشیمن جایی است که اندازه فرش بسیار مهم است. اینجا فرش باید سطح زیرین میز و صندلی را کاملا بپوشاند. فرش کوچک با جابه‌‌جایی صندلی‌‌ها خیلی راحت سُر می‌‌خورد و در دورهمی‌‌ها صاف کردن مکرر فرش میتواند بسیار آزاردهنده باشد.

  بایدها و نبایدها در انتخاب فرش مناسب

  اولویت باید کیفیت باشد نه ظاهر

  اگر بچه یا حیوانات خانگی دارید، بسیار مهم است که فرشی را انتخاب کنید که در عین زیبایی، بسیار بادوام و مقاوم باشد. جای لکه یا موی حیوان خانگی روی فرش‌‌های طرح‌‌دار یا دو رنگ، به سادگی مشخص نمی‌‌شود. 

  و اگر بچه کوچک دارید، ترکیب‌‌های پشمی تعادل مناسبی از لطافت و دوام است، به خصوص اگر قصد دارید برای جلوگیری از ایجاد لکه مایعات از وسایل پاک کننده استفاده کنید.

  راهروها و مناطق پرتردد به چیزی نیاز دارند که در برابر فرسودگی و پارگی مقاوم باشد. فرش‌‌های ظریف، نرم را به اتاق‌‌خواب یا بخش‌‌هایی از اتاق نشیمن اختصاص دهید که زیاد رفت‌‌وآمد نمی‌‌شود.

  امیدواریم این نکات برای شما مفید بوده باشد. آیا ترفند دیگری سراغ دارید؟ اگر نظری دارید در بخش کامنت‌‌ها بگویید!

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تلفن پشتیبانی 09338177908 | هر روز هفته از ساعت 8 صبح الی 18 پاسخ گوی شما هستیم

  فروشگاه اینترنتی تک فرش در سال 1394 و با هدف سهولت در خرید فرش ماشینی برای مردم نازنین ایران تاسیس شد , شما با ورود به تک فرش با انبوهی از طرح و نقش فرش ماشینی رو به رو خواهید شد و به راحتی می توانید فرش مورد نظر خود را مشاهده و خریداری نمایید . تک فرش, یک شهر فرش واقعی است که بواسطه حضور در شهر کاشان ( مرکز فرش ایران ) و همکاری را برندهای بزرگی همچون فرش محتشم , فرش لیلی , فرش برنتین , فرش مشهد اردهال , فرش داریوش , قالی سرام , فرش شاهکار صفویه , فرش شاهکار آریایی , فرش سبلان و … کاملترین ویترین فرش ماشینی را داشته باشد . شاید شما قصد داشته باشید برای فضای پذیرایی منزل خود فرش کلاسیک تهیه کنید و فرش های ماشینی با طرح های اصیل ایرانی را میپسندید پس فرش 1500 شانه , فرش 1200 شانه , فرش 1000 شانه , فرش 700 شانه و فرش های 500 شانه گزینه های خوبی برای شما هستند , و یا شاید به دنیال طرح های مدرن هستید و به فرش فانتزی مدرن علاقه مند هستید , از فرش طرح ترک , فرش چهل تکه ( پچ ورک )فرش آشپزخانه , فرش کهنه نما , فرش فرانسوی , فرش پرزبلند شگی , فرش مراکشی , گلیم , و گبه در سایت تک فرش دیدن کنید و طرح مورد را نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید و همچنین اگر قصد دارید برای اتاق فرزند دلبندتان فرشی خریداری کنید حتما سری به فرش اتاق کودک در سایت تک فرش بزنید و زیباترین طرح فرش ها را مشاهده کنید . از مزیت های مهم تک فرش می توان به : خرید مستقیم فرش از کاشان با قیمت کارخانه , ارسال رایگان به سراسر کشور, و 7 روز ضمانت بازگشت وجه در صورت نارضایتی اشاره کرد.ما در مجموعه‌ی تک فرش جهت رفاه خرید فرش، خرید اقساطی فرش را نیز به مشتریان ارائه می‌دهیم


  کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم تک فرش می باشد.    Copyright @2006 – 2022 Takfarsh.com

  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل خود را وارد کنید

  ورود شما به معنای پذیرش شرایط تک فرش و قوانین حریم‌خصوصی است

  برگشت
  کد تایید را وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد تایید را وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد